Спасиха живота на жена, заразена с рядка месоядна бактерия
Акценти
|
Лекарите от Университетската болница Бургас спасяват жена, заразена с месоядната бактерия Vibrio vulnificus. Става дума за рядко срещани бактерии, причиняващи изключително тежки инфекции, които са в състояние буквално за часове да унищожат кожата, тъканите под нея и мускулите. Заразата води до сепсис и до бърза смърт. Месоядните бактерии са изключително опасни.
Случаят на спасената в УМБАЛ Бургас жена
Жената е на 61 години. По време на почивката си в къмпинг „Силистар“ наранява крака си на шезлонга. По-късно влиза да се къпе в морето, въпреки че раната й е открита. Малко по-късно обаче кракът се подува и се появяват мехури. Температурата на жената се повишава.
Заминават за Университетската болница Бургас. Хирургът д-р Тодор Шуплев обяснява, че установяват инфекция и веднага извършват хирургична намеса, за да не позволяват тя да се разпространи. Извършват изследвания, сред които и микробиологична проба.
Д-р Калина Цанкова, която е ръководител на Микробиологичната лаборатория в Университетската болница разпознава рядката бактерия, която сама тя е виждала до момента само три пъти. Специалистката обяснява, че Vibrio vulnificus не може да се обърка с друга бактерия.
Правят антибиограма на жената, лечението с антибиотици започва веднага. Едновременно с това биват извършени общо десет хирургични интервенции от екипа хирурзи. Битката за живота й продължава почти четири седмици. Д-р Шуплев споделя за множество тежки моменти, сред тях симптомите за полиорганна недостатъчност и на сепсис. Хирурзите се консултират както с колегите си реаниматори, така и с колегите си от Клиниката по гнойно септична хирургия в Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“.
Точно поставената диагноза, бързата реакция и навременното лечение дават резултат. Жената вече е добре и е изписана от болницата.
>>>Израел съобщи за втори случай на заразен с мозъкоядна амеба
Още по-важното е, че долните й крайници са спасени. В случаите на заразяване с бактерията-човекоядец се стига до ампутация, за да не се допусне инфекцията да се разпространи и да обхване цялото тяло.
За цената на лечението
Лечението на жената надхвърля стойността на клиничната пътека, информират от УМБАЛ Бургас като уточняват, че само лекарствата струват 9000 лв. Когато към това се добавят и останалите консумативи, нужни за терапията и операциите, сумата е в пъти повече, отколкото НЗОК поема. И в това не е включен трудът на лекари, медицински сестри и лаборанти.
Лошото финансово състояние на държавните болници е резултат от подобни случаи, които се случват почти на всяко тримесечие.
Медиците подготвят научна публикация, а случаят ще бъде представен на научен форум.
Какво трябва да знаят хората
Лекарите са категорични, че хората трябва да бъдат особено внимателни, когато става дума за рани, колкото и малки да са те. В никакъв случай не бива да влизат в морето при наличието на отворена прясна рана, защото тя е най-прекия път към различни инфекции.
Особено внимателни трябва да бъдат по-възрастните, защото при тях имунният отговор намалява, а освен това голяма част от тях са с придружаващи заболявания.
От бургаската Университетска болница съобщават още, че техни колеги от друга болница съобщават за трима души, които през лятото на 2024 г. умират от сепсис след заразяване със същата бактерия.
Д-р Калина Цанкова подчертава, че хората не бива да се паникьосват, а просто да бъдат внимателни. Иначе, според нея, необичайното разпространение на Vibrio vulnificus е в следствие на продължителното и особено горещо лято и на минималното количество валежи. Проучване от 2023 г. на учени от Испания, САЩ и Великобритания показва, че нарасналият брой на инфекции, причинени от човекоядната бактерия, се дължат на затоплянето на климата.
>>>В САЩ регистрират увеличение на инфекциите с месоядни бактерии
Главният държавен здравен инспектор коментира от своя страна, че очевидно и у нас се създават условия за разпространението на бактерията - човекоядец именно заради високите температури. Доц. Ангел Кунчев съобщава, че вниманието на здравните власти трябва да бъде насочено към възможността да се наблюдават водите и бактерията да се търси и в морските животни. 90% от случаите на заболяване са свързани с рани, казва още доц. Кунчев и уверява, че изучават начините, по които се реагира в света, тъй като проблемът е нов за България.
Коментари към Спасиха живота на жена, заразена с рядка месоядна бактерия