В САЩ регистрират увеличение на инфекциите с месоядни бактерии
Регистрираното увеличение на инфекциите, причинени от бактериите Vibrio vulnificus, в САЩ представлява нарастваща и потенциално фатална заплаха за хората, смятат специалистите. Затова и в началото на септември 2023 г. Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) представиха позицията си.
Техните експерти дават здравни съвети и предупреждават лекарите и служителите в общественото здравеопазване за увеличаването на случаите на инфекции, причинени от месоядните бактерии.
Месоядните бактерии
Съществуват няколко вида бактерии, които инфектират отворени рани и причиняват некротизиращ фасциит.
Това е остра и тежко протичаща бактериална инфекция, засягаща както кожата и тъканта под нея, така и обвивките на мускулите, в резултат на което те биват разрушени.
Както пояснява проф. Бил Съливан, специалист по токсикология, фармакология и инфекциозни заболявания в Медицинския факултет на Университета в Индиана, този вид бактерии отделят токсини, които унищожават тъканта, мускулите, нервите и кръвоносните съдове. Когато достигнат кръвния поток, бактериите вече имат лесен достъп до още системи в организма.
„Най-често виновник за некротизиращия фасциит са стрептококите от група А (A Streptococcus), но от предупреждението, отправено от Центровете за контрол и превенция на заболяванията, става ясно, че има още един причинител и това е бактерията Vibrio vulnificus”, посочва проф. Съливан. И напомня, че всяка година бактерията заразява между 150 и 200 американци, а един на всеки петима умира.
Vibrio vulnificus живее най-вече в топла морска вода, но може да се открие и в солена. Инфекции с бактерията са докладвани от различни климатични зони в целия свят, сред които Дания, Швеция, Австралия, Бразилия, Индия, Испания, Германия, Турция, Белгия, Израел, Италия, Корея, Тайланд, Япония, Тайван. Открита е и в проби от морски дарове – от 3% до 8% в европейските, при 2,4% в скаридите от Югоизточна Азия и 75% от тези в Индия. Стридите, които биват добивани от Мексиканския залив от май до октомври, съдържат 100% Vibrio vulnificus.
Това е грам отрицателна пръчковидна бактерия, принадлежаща към семейство Vibrionaceae. Учените го определят като смъртоносен човешки патоген, отговорен за по-голямата част от смъртните случаи в света при консумация на морски дарове.
Заразяването с бактерията става по два начина – или при плуване, улов на риба и газене във водата, или при консумация на морски дарове и особено на миди и стриди, които не са сготвени достатъчно или пък хората си хапват сурови.
Заразата не се предава от човек на човек. Добре е хората с рани да не влизат във водата, а ако го направят, веднага след излизането да ги промият и да се консултират с лекар, съветва проф. Съливан.
Симптомите и лечението на некротизиращия фасциит
Първите признаци при инфектиране на раната са зачервяване, подуване, силна болка и треска. В тези случи незабавно трябва да се потърси помощ от лекар, защото заболяването се развива изключително бързо. Появяват се мехури и язви и започва да тече гной.
„Лечението на месоядни бактерии е надпревара с времето. За да ги убият, лекарите използват антибиотици. Много често, за да се спре инфекция, се налага увредената тъкан да бъде отстранена хирургически. Това от своя страна води в някои от случаите до ампутация на засегнатите крайници“, разяснява специалистът.
Особено внимателни трябва да бъдат хората с ХИВ, рак, диабет, чернодробни заболявания, както и приемащите имуносупресивни лекарства.
В последните години се появява и още един проблем. Оказва се, че все повече случаи не могат да бъдат лекувани, защото Vibrio vulnificus е придобил резистентност към определени антибиотици, заради безразборната им употреба.
Защо нарастват случаите
Климатичните промени са една от причините за увеличения брой на инфекциите с месоядни бактерии.
Проучване от март 2023 г., осъществено от учени от Великобритания, Испания и САЩ, установява, че затоплянето на климата води до увеличаване на инфекциите с Vibrio vulnificus в Северна Америка.
Прогнозата на екипа е, че до 2080 г. инфекциите с месоядни бактерии, които водят до некротизиращ фасциит, ще присъстват във всеки източен щат на САЩ.
>>>До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард
Другата причина се крие във факта, че с бързи темпове нараства броят на най-уязвимите към тежки инфекции хора, като страдащите от диабет и приемащите лекарства, които потискат имунитета.
Коментари към В САЩ регистрират увеличение на инфекциите с месоядни бактерии