Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард

До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард

от 13 юли 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„Диабетът се е превърнал в глобална криза, която се разраства изключително бързо и ще окаже трайно въздействие върху здравето на следващите поколения“, това констатират авторите на проучване, което е част от поредицата на списание Lancet, посветена на глобалните неравенства при диабет.

Диабетът, който расте лавинообразно

За диабета вече се говори като за определяща болест на 21 век. Очаква се до 2050 година броят на хората с това заболяване да достигне 1,3 милиарда или един на всеки 10 души. Това означава 60% увеличение на разпространението му. Нарастването се отдава на твърде бързо разширяващите се неравенства не само между отделните държави, но и вътре във всяка една от тях.

Авторите са категорични, че начинът, по който здравната общност успява да се справи с диабета през следващите две десетилетия, има огромно значение за бъдещето. Така е, защото той ще оформи здравето и хората в света и очакваната продължителност на живота през следващите 80 години.

„Светът не успя да разбере социалната природа на диабета и за съжаление подцени истинския мащаб и заплахата, която това заболяване представлява“, пишат те.

>>>Математически модел на микроциркулацията в тялото предвижда усложненията от захарен диабет

Според проучването все по-бързо увеличаващия се брой на заболелите в света се дължи на диабет тип 2. Той е 96% от всички случаи на диабет през 2021 г.

диабет

От своя страна диабет тип 2 е резултат от затлъстяването, което е основният рисков фактор.

Другата причина е свързана с демографските промени и застаряването на населението.

Несправедливостта

Авторите припомнят, че в поредицата, посветена на диабета, част от която е настоящото проучване, те изхождат от гледната точка на справедливостта в здравеопазването, защото само по този начин могат да направят преглед и анализират огромните данни за диабета и последиците от него, но и да обсъдят сложните начини, по които неравенството влияе върху детерминантите на здравето в глобален мащаб.

Структурното неравенство, което включва расизма и географското положение, е вкоренено дълбоко в геополитическите, икономически, здравни и социални структури. Именно то създава огромните различия, когато става дума за социалните детерминанти на здравето нагоре по веригата като социално и икономическо положение и наличие на ресурси.

Тези разлики влияят крайно отрицателно върху социалния аспект на здравето надолу по веригата, тоест върху достъпа до висококачествени медицински и социални грижи, до образованието и до самото разпространение на диабета и смъртността.

>>>FDA одобри първата клетъчна терапия за пациенти с диабет тип 1

По традиция диабетът се смята за заболяване, което е по-често разпространено в страните с високи доходи. И настоящото изследване обаче показва, че той все повече засяга и тези със средни и ниски доходи.

диабет

Причината е, че тези райони променят бързо начина си на живот, а индустриализацията става все по-всеобхватна. Това от своя страна означава, че в тях се увеличава приемът на преработени храни, а физическата активност намалява. Едновременно с това обаче разходите за здравеопазване са ограничени, а лечението е неадекватно.

Решават ли проблема новите лекарства за диабет

Отговорът на авторите е: частично. Както поясняват те, въпреки появата на нови и високоефективни лекарства за затлъстяване и диабет като тези от клас GLP-1, сред които са Ozempic, Wegovy и Mounjaro, справянето с диабета в света изисква не само и единствено медицински интервенции, но и мащабни промени в средата, в която хората живеят.

диабет

Напълно разбираемо е вълнението от новите лекарствени комбинации, благодарение на които се контролира кръвната захар, а се намалява телесното тегло. Но решението на проблема за несправедливите и живеещи нездравословно общества не е в повече и по-модерни медикаменти, а във възможността „техните членове да преоценят и преосмислят живота си, а самите общества да намерят възможности, за да се справят с несправедливостта и расизма, защото само така ще бъдат предотвратени основните социални двигатели на болестите“.

Според статията решаването на структурния расизъм трябва да се превърне в основен акцент на превантивните стратегии и промоцията на здравето, а това са двете области, в които се инвестира най-малко.

Новите държави застрашени от диабет

Вече е ясно, че диабетът не е заболяване в големи мащаби, характерно само за богатите държави. Предишни проучвания показват, че над три четвърти от хората с това заболяване живеят в бедни и в страни със средни доходи. Лошата новина е, че по-малко от 10% от всички тях получават комплексни грижи.

>>>Подход променя работата на макрофагите така, че насърчава загубата на тегло и нормализира кръвната захар

Какво показват анализите на данни в настоящото изследване. Картината е твърде мрачна. Във всяка страна и територия в Северна Африка, Близкия Изток, Централна Латинска Америка и Океания се очаква, че до 2050 г. процентът на случаите от диабет ще бъде над 10%. В 10 от 21 страни в Северна Африка и Близкия Изток и в 13 от 19 страни в Океания разпространението ще надхвърли 20%.

За съжаление няма нито една страна в света, за която да се очаква, че нивата на диабет ще намалеят.

Неравенствата в самите държави

Както вече стана ясно, предмет на изследване са разликите и неравенствата не само между държавите по оста богати –бедни, но и това, което се случва във всяка една от тях.

Например, оказва се, че в Австралия местното население е с четири пъти по-високи нива на смъртност и на хоспитализация при диабет в сравнение с неместните жители. Разликите са следствие от дългогодишните проблеми пред местните, които включват и липсата на храна и жилища.

В САЩ ситуацията е подобни при индианците и чернокожите, за които диабетът е тежко бреме. А това е резултат от дискриминацията.

>>>Успешни тестове на изкуствен панкреас при 26 души с диабет тип 2

Доц. Шивани Агарвал, водещ автор на поредицата на Lanset, е категоричен: „Структурните неравенства лежат в основата на глобалната диабетна криза, която ще продължи и за следващите поколения. Ако сега не обърнем внимание на това, положението ще бъде трудно не само за нас и децата ни, но и за техните деца.“

Водещият автор на проучването проф. Лиан Онг смята, че определено нещо не е наред, защото няма логика ситуацията да става все по-тревожна, при условие, че много от държавите в света отделят сериозно финансиране за диабета. „Очевидно е, че начинът, по който се опитваме да се справим с това състояние трябва да бъде преосмислен и преформулиран.“

Източник:
  • https://www.thelancet.com/
  • https://www.statnews.com/
Още по темата:
  • Клинично проучване показва, че лекарство за ревматоиден артрит потиска развитието на диабет тип 1 Клинично проучване показва, че лекарство за ревматоиден артрит потиска развитието на диабет тип 1
  • НЗОК улеснява пациенти с диабет с нови промени НЗОК улеснява пациенти с диабет с нови промени
  • Успешни тестове на изкуствен панкреас при 26 души с диабет тип 2 Успешни тестове на изкуствен панкреас при 26 души с диабет тип 2
  • Умен пластир заменя болезнените инсулинови инжекции на диабетиците Умен пластир заменя болезнените инсулинови инжекции на диабетиците
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕЛКИ ЗА ДИАБЕТНО СТЪПАЛО LEVMIGDAL - SDD1 номер 35
16.00лв.

СТЕЛКИ ЗА ДИАБЕТНО СТЪПАЛО LEVMIGDAL - SDD1 номер 35

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС N + 10 броя ТЕСТ ЛЕНТИ
20.99лв.

АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КЕЪРСЕНС N + 10 броя ТЕСТ ЛЕНТИ

ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.
38.50лв.

ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.

НЕСЕСЕР ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.015
11.49лв.

НЕСЕСЕР ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.015

ТЕРАНОВА ХРОМ, КАНЕЛА И ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА КОМПЛЕКС капсули * 50
43.80лв.

ТЕРАНОВА ХРОМ, КАНЕЛА И ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА КОМПЛЕКС капсули * 50

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА КРЪВНА ЗАХАР АКУ-ЧЕК ИНСТАНТ * 50
25.60лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА КРЪВНА ЗАХАР АКУ-ЧЕК ИНСТАНТ * 50

Коментари към До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 12:10
    Коментирайте "До 2050 г. случаите на диабет в света ще надхвърлят един милиард"

НОВИНАТА е свързана към

  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Диета № 9 - при диабет
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • 8 идеи за закуски, подходящи за диабетици
  • Диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • ACE инхибитори
  • Инсулинова писалка
  • Изследване на кетони
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 157 дни, 20 часа и 7 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 1814 дни, 16 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 11 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 20 часа и 20 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 13 часа и 2 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 19 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival