Успешни тестове на изкуствен панкреас при 26 души с диабет тип 2
Изкуствен панкреас, създаден от изследователи от Университета в Кеймбридж, е тестван успешно при 26 души, страдащи от тежка форма на диабет тип 2. Тестването показва, че изкуственият орган стабилизира нивата на инсулин и захар.
Тестването
Екипът набира доброволци от клиниката по диабет и ендокринни болести на болница Addenbrooke, която е част от Фондация Тръст на университетските болници в Кеймбридж.
Участниците са разпределени на случаен принцип в две групи. Първата изпробва изкуствения панкреас в продължение на два месеца, след което преминава към стандартната терапия, при която се инжектира инсулин.
Процедурата при втората група е противоположна – първо се подлагат на обичайната терапия, а след осем седмици им поставят изкуствения панкреас.
През този период учените наблюдават постоянно доброволците. За да установят ефективността на изкуствения панкреас, те използват няколко маркера. Единият от тях е свързан с времето, през което нивата на глюкоза са в рамките между 3,9 и 10,0 mmol/L. Хората с изкуствения панкреас прекарват две трети от времето или 66% в рамките на този целеви диапазон, а това е двойно повече в сравнение с хората от контролната група – 32%.
Друг маркер е времето, през което кръвната захар е над 10,0 mmol/L. Резултатите показват, че хората от контролната група прекарват 67% от времето си с високи нива, което увеличава риска от сериозни усложнения. В същото време за основната група това време е наполовина по-малко – 33%.
Резултатите от тестването
Какво още показват резултатите от двумесечното изследване за действието на изкуствения панкреас.
Средните нива на кръвната захар спада от 12,6 mmol/L при хората, приемащи инсулин, до 9,2 mmol/L при тези, които са с изкуствен панкреас.
Важно е и това, че той успява да намали нивата на гликиран хемоглобин HbA1c. Чрез неговото измерване лекарите получават пълната картина за средните нива на кръвната захар за определен период от време. Колкото по-високи са стойностите на гликирания хемоглобин, толкова по-големи са рисковете от развитието на усложнения.
>>>СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб
След контролната терапия средните нива на HbA1c са 8,7%, а след използването на изкуствения панкреас са 7,3%.
Нито един от доброволците не е имал опасно ниски нива на кръвна захар по време на проучването.
Само един от хората има проблем докато използва приложението. Получава абцес на мястото, където е канюлата на помпата и е приет в болница.
„Много хора с диабет тип 2 водят постоянна битка в опит да управляват кръвната си захар като използват познатите терапии, например инжекции с инсулин. Изкуственият панкреас обаче може да осигури безопасен и ефективен подход и да помогне. Важно е и това, че технологията е лесна за използване и може да се прилага напълно безопасно в дома“, казва ръководителката на проучването д-р Шарлот Боутън от Института по метаболитни науки на Университета в Кеймбридж.
Участниците в проучването споделят, че са спокойни, когато глюкозата им се контролират автоматично от системата. 89% от тях съобщават, че прекарват по-малко време, за да управляват диабета си. Всички те изтъкват като сериозно предимство факта, че отпада напълно нуждата от поставянето на инжекции и убождане на пръста. Изпитват увереност в управлението на кръвната захар.
>>>Разработват се наночастици с инсулин за прием през устата, които могат да заместят инжекциите
Сред недостатъците хората сочат неудобството при носене на устройството и безпокойството им, че съществува риск от хипогликемия. По този повод д-р Ейдийн Дейли, която е също част от екипа, коментира: „Една от бариерите пред широкото използване на инсулиновата терапия е притеснението от риска нивата на кръвната захар да станат опасно ниски. По време на тестването ние установихме, че нито един пациент не е имал подобни нива“.
Изкуственият панкреас
Създаденият от екипа панкреас представлява устройство, което съчетава монитор за глюкоза и инсулинова помпа с приложение, известно като CamAPS HX. Управлява се от алгоритъм, който предвижда колко инсулин е нужен, за да може нивото на кръвната захар да се поддържат в целевия диапазон.
Изкуственият панкреас вече е доказал ефективността си както при възрастните с диабет тип 1, така и при децата.
Управлението на диабета от тип 1 е сериозно предизвикателство, когато става дума за много малки деца.
Устройството е тествано успешно и при пациенти с диабет тип 2, които се нуждаят от хемодиализа.
Изследването е първото изпитване сред по-широк кръг от хора с диабет тип 2. Версията на изкуствения панкреас за тях е нова и се различава от използваното за диабет тип 1 устройство. Сегашното представлява система с напълно затворен цикъл. Какво означава това? Ако хората с диабет 1 трябва да кажат на изкуствения си панкреас, че ще ядат, за да бъде коригиран инсулина, например, то тази версия функционира напълно автоматично.
Предстои провеждането на проучване, което ще включи много по-голям брой доброволци, след което устройството ще бъде представено за одобрение от регулаторните органи. От екипа се надяват много скоро то да бъде достъпно за хората с диабет тип 2.
Екипът публикува резултатите от проучването в Nature Medicine под заглавие „Напълно автоматизирано доставяне на инсулин със затворен цикъл при възрастни с диабет тип 2: отворено, едноцентрово, рандомизирано кръстосано проучване“.
Продукти свързани с НОВИНАТА
БИОВЕА ХРОМ ПИКОЛИНАТ капсули 200 мкг * 100
АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР КОНТУР ПЛЮС
БИОХЕРБА СМИНДУХ капсули 610 мг * 100
БИОХЕРБА БИО ОРЕХОВ ТАХАН ОТ 100% СМЛЕНИ ОРЕХОВИ ЯДКИ 250 г
СТЕВИЯ LUX саше * 120
ТРИМАРТ ЕРИТРИТОЛ 1000 г
НОВИНАТА е свързана към
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
Коментари към Успешни тестове на изкуствен панкреас при 26 души с диабет тип 2