СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб
На 14 април Световната здравна организация (СЗО) отбеляза 100-годишнината от откриването на инсулина, като стартира ново Глобално споразумение за диабета, насочено към стимулирането на усилията за предотвратяване на хроничното заболяване и предоставяне на достъп до лечение на всички, които се нуждаят от него.
В сряда СЗО насочи вниманието към пазара на инсулин, доминиран от три големи фармацевтични компании, в нов опит да се справи с бързото нарастване на хората, болни от диабет.
Рискът от ранна смърт от диабет се увеличава
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че необходимостта от спешни действия по отношение на диабета е по-ясна от всякога, тъй като през последните 40 години се наблюдава четирикратно увеличение на броя на хората с хроничното заболяване. По думите му това е единствената основна неинфекциозна болест, при която рискът от ранна смърт нараства, а не намалява.
Справянето с кризата е особено важно в сегашната пандемия от коронавирус, тъй като голяма част от хората с COVID-19, които са настанени в лечебни заведения в тежко състояние, имат диабет, констатира Гебрейесус.
По данни на СЗО около 422 милиона души в световен мащаб имат диабет, като по-голяма част от тях живеят в страни с ниски и средни доходи, а 1,6 милиона смъртни случая са пряко свързани със заболяването всяка година.
От здравната организация заявяват също, че смъртността от диабет се е увеличила със 70% от 2000 г. насам и към момента е девета причина за смърт в света.
Необходими са спешни действия за увеличаване на достъпа до инсулин
Една от най-неотложните задачи към момента е да се увеличи достъпът до диагностични инструменти и лекарства за диабет, особено инсулин, в страните с ниски и средни доходи.
Въвеждането на пилотна програма за предварителна квалификация на инсулин през 2019 г. беше важна стъпка към намаляване на цените. В момента пазарът е доминиран от три компании. Предварителната квалификация на инсулин, произведен от повече производители, може да спомогне за увеличаване на достъпа в страни, които в момента не отговарят на търсенето. Освен това вече се водят дискусии с производителите на инсулин и други медикаменти за диабет и диагностични инструменти за варианти, които биха могли да помогнат за задоволяване на търсенето и то на цени, които бедните страни могат да си позволят.
Инсулинът обаче не е единствената дефицитна стока. Много хора с диабет не успяват да си набавят глюкомери, тест ленти и консумативи за тях.
Освен това около половината от хората с диабет тип 2 остават недиагностицирани и не получават инсулин, което неминуемо ги излага на риск от инвалидизиращи и необратими усложнения като загуба на зрение, ампутация на крайници и ранна смърт.
Глобални цели
Основната цел на Глобалното споразумение за диабет е да обедини ключови заинтересовани страни от публичния и частния сектор, както и хората с диабет, за да се вземат общи решения за справяне с неотложните задачи.
Предвижда се споразумението да се съсредоточи и върху катализиране на напредъка чрез определяне на глобални цели за грижите за хората с диабет. Също така ще бъде застъпено и изпълнението на ангажимента, поет от правителствата, за включване на профилактиката и лечението на хроничното заболяване в първичната здравна помощ и като част от универсалните пакети за здравно покритие.
who.int/news/item/14-04-2021-new-who-global-compact-to-speed-up-action-to-tackle-diabetes
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- FDA одобри Ozempic за лечение на хронично бъбречно заболяване при хора с диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- 5-дневен хранителен режим за хора с диабет
- Диабет
- Билки при остър панкреатит
- Драконов плод
- Функция и хормони на задстомашната жлеза
- E10-E14 Захарен диабет
Коментари към СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб