Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета
Акценти в публикацията
|
Д-р Мария Калинкова е специалист по ендокринология и болести на обмяната. Завършва медицина в Медицински университет – София през 2016 г. Придобива специалност по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ Аджибадем Сити Клиник „Токуда болница“ през 2021 година.
Научните й интереси основно са свързани с превенция и лечение на затлъстяването и заболявания на щитовидна жлеза и репродуктивни нарушения.
Участва в множество конгреси и семинари в областта на ендокринологията и има публикации в редица български и чуждестранни списания по тематики, свързани със затлъстяването, захарния диабет, метаболитната хирургия и болестите на щитовидната жлеза и репродуктивната медицина. Участва в научни проекти към МУ- София, а от 2022 г. е член на редакторския колектив към списание “ Медикъл”.
Член е на Български лекарски съюз (БЛС), през 2022 г. става член на Управителния съвет на Младежката секция към Столична лекарска колегия, като отговаря за ресор Продължаващо медицинско обучение. Българското дружество по ендокринология (БДЕ), Българската асоциация за изучаване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания ( BASORD) и Българската асоциация по ултразвук в медицината ( БАУМ).
Захарният диабет засяга 10.5% от населението на земята
Захарният диабет е хронично заболяване, от което страдат все повече хора, като според Световната диабетна асоциация 10.5% от населението на земята живее с диабет и половината дори не знаят за това. До 2045 година се смята, че 1 от 8 души ще страдат от диабет или около 783 милиона души.
Редица причини водят до този сигнификантен ръст - обездвижването, лошият хранителен прием, стресът и други. Недобре лекуван, захарният диабет предизвиква множество усложнения, които могат да доведат до трайно обездвижване и дори летален изход.
Много пациенти имат лабилен контрол на кръвните захари, с чести хипогликемии (ниски кръвни захари), както и високи, което увеличава риска от фатален изход.
Едно устройство обаче промени начина на менажиране на захарния диабет и вече всеки диабетик с тип 1 или 2 захарен диабет, предиабет или диабет по време на бременност (гестационен диабет) може да проследява промените в нивата на кръвната си захар чрез сензорите за глюкозно проследяване (CGM).
Какво представляват сензорите за глюкозно проследяване (CGM)?
CGM (continuous glucose monitoring) сензорите са иновативна технология, която има изключително важна роля в управлението на диабет тип 1 и тип 2, както и предиабет и гестационен диабет. Тези устройства предлагат почти непрекъснато измерване на нивата на глюкоза в кръвта през цялото денонощие, което предоставя ценна информация за здравословното състояние на пациента.
Много често пациентите със захарен диабет не могат да проследят цялата палитра от промени в нивата на захарта, а именно как се повлиява тя след хранене, при кои храни се повишава повече, кои храни са благоприятни, какъв спорт да се практикува.
Всъщност диабетиците виждат само част от айсберга на високата захар, защото много от тях дори не мерят толкова често стойностите й с глюкомер.
Съществува и страхът от убождащото устройство, не е за пренебрегване и страхът от това да видят каква е стойността на захарта. Много са спирачките по пътя на добрия контрол на диабетика. Много са и стигмите, които ограничават пациента с диабет.
С въвеждането на сензорите за продължително мониториране на глюкозата, всеки човек може да проследи как се изменят стойностите на кръвната захар в реално време, както и да види какво се случва за цялото денонощие. |
Това неимоверно намалява броя на убожданията, осигурява по-голям комфорт на пациента от гледна точка на това, че невинаги трябва да отделя време за измерване на кръвната си захар. Освен това дава информация и какво се случва през нощта, когато спи, което е сериозен плюс , тъй като много пациенти не усещат спада на кръвната си захар нощем, което може да бъде фатално.
- >> GLUNOVO - модерни сензори за глюкозно проследяване
Целта на CGM е да предостави постоянна и реална информация за нивата на глюкоза в кръвта на диабетиците, като им помага да контролират своето заболяване по-ефективно.
Как е устроено технически устройството на сензора?
CGM се състои от малък сензор, който се поставя на кожата и автоматично измерва нивата на глюкоза през определен период от време. Данните от сензора се предават на смартфон, който визуализира информацията и подава предупреждения за тревожни сигнали.
Поставянето на сензора става лесно от самия пациент или от лекар.
Плюсове в използването на сензора са, че осигурява по-добър контрол на гликемията, спомага за предотвратяването на хипо- или хипергликемични атаки. Най-важното е, че при спад на кръвната захар или при покачването й, сензорът има аларма, която предупреждава за опасността. Освен това той дава възможност за персонализирани инсулинови режими и по-добро разбиране на влиянието на храната и физическата активност.
Добре е апаратът да се сравнява, както глюкомерът, периодично и с друго устройство за калибриране при необходимост.
За кои пациенти е подходящ сензорът за глюкозно проследяване (CGM)?
Сензорът за проследяване на глюкозата е подходящ и се поема от здравната каса за пациенти с тип 1 захарен диабет.
Освен това пациенти с тип 2 захарен диабет, които са значително повече като процент, предиабет и диабет при бременност също могат да използват сензор за проследяване нивата на захарта.
Пациентите с тип 2 захарен диабет, както и тези с предиабет, са групи, при които дори при поставянето на диагнозата диабет вече може да очакваме усложнения от страна на периферната нервна система и сърдечно-съдовата система. Именно затова за тях оптималният контрол е важен и необходим.
Предиабетът, от своя страна, е обратимо все още състояние, което отново с добро менажиране може да не прерасне в диагноза диабет. От изключителна важност в над 50% от случаите в лечението на заболяването са промяната в начина на живот – създаване на оптимален хранителен и двигателен режим. С включването на сензора в борбата може да се постигнат значително по-добри резултати на контрола на захарта, а с това и намаляване на теглото.
Поставянето на сензор е препоръчително и за пациентки с гестационен диабет.
Тук целта е не само здравето на бъдещата майка, но също така и нормалното развитие на бебето, което се осигурява с поддържане на стойностите на захарта в границите на нормата. По време на бременност хормоните, които се произвеждат, водят до покачване на нивата на кръвната захар, което при предразположеност, може да доведе до развитие на гестационен диабет. Високите или ниските нива на кръвната захар могат да доведат до редица усложнения по време на бременност, както и до раждане на по-голямо бебе. Затова е важно да се контролира гликемията и да се проследява от лекар. При такива пациенти съществува страх от убождане, страх от стойностите, който ще отчете устройството, поради което сензорът е едно добро решение.
В заключение, сензорите за продължителен глюкозен мониторинг със сигурност представляват голям напредък в управлението на диабета в реално време.
Важно е хората с диагноза диабет да бъдат информирани за възможностите и ограниченията на тази технология и да работят със своите лекуващи лекари, за да изберат най-подходящото решение за своето лично здраве и състояние.
Повече информация за сензорите можете да намерите на cgm.bg
Д-р Мария Калинкова, Специалист по ендокринология и болести на обмяната, УМБАЛ Аджибадем Сити Клиник „Токуда болница“
Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА
ТРАНСМИТЕР ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 * 1
НовСЕНЗОР ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 28 дни * 2
Безплатна доставка за България!СТАРТОВ ПАКЕТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 14 дни ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1
Безплатна доставка за България!СТАРТОВ ПАКЕТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 28 дни ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 2
Безплатна доставка за България!СЕНЗОР ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР GLUNOVO P3 14 дни * 1
Безплатна доставка за България!ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Преддиабет – съвети за правилен контрол на състоянието
Коментари към Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета