След 27 април 2020-а болниците ще могат да лекуват болните от COVID-19 с кръвна плазма
След 27 април 2020 г. ще бъде готов документът, който ще позволи на лекарите да прилагат лечение с кръвна плазма на болните от COVID-19. В това увери главният здравен инспектор. Д-р Ангел Кунчев подчерта, че при другите инфекциозни болести терапията е показала много добър ефект и се надява да действа по същия начин и при коронавирусната инфекция.
Методът, при който на болни се прелива трансфузирана плазма от хора, които вече са прекарали заболяването, е познат отдавна. В плазмата се съдържат антитела, които са естествени защитни средства. Събрана чрез плазмафареза (техника, чрез която се отделя и извлича плазма, съдържаща се в кръвната проба с помощта на устройство) плазма се пречиства и след това се прелива на болния. 14 дни след като се излекува от COVID-19, човекът има достатъчно антитела, които могат да бъдат използвани при болни в момента.
Според д-р Чой Джун-Йонг от Сеул плазмената терапия може да бъде алтернативно лечение за критично болни, които не реагират добре на антивирусни лекарства. Лекарят обаче е категоричен, че са нужни мащабни клинични изпитвания, за да се докаже ефективността на метода.
До момента няколко малки проучвания, извършени върху десет пациенти в Китай, дадоха достатъчно обещаващи резултати, за да накарат учените от престижния американски университет „Джон Хопкинс“ да възобновят изследването, аргументирайки се, че тази терапия може да се превърне в практично и решаващо средство за борба с COVID-19.
И в този случай, както при всяка терапия, има множество въпроси, на които трябва да се намери отговор, както и множество колебания. В случая с плазмената терапия има опасения, че подаването на антитела на хора, заразени с COVID-19, може да отслаби имунния отговор, като ги направи уязвими към повторна инфекция.
Надеждата на учените е, че плазмената терапия е дала окуражаващи резултати при епидемиите от последните двадесет години, когато е използвана при Ебола, ТОРС, MERS и H1N1. При тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) тя се оказала ефективна, намалявайки смъртността с около 25%. Този опит е допълнителен стимул за провеждането на по-задълбочени клинични изпитвания.
В началото на април във Франция започна клинично тестване на метода. На 60 болни от коронавирусна инфекция беше прелята кръвна плазма от вече излекувани от тежката фаза на заболяването французи. Проучването е в областите Бургундия-Франш-Конте, Ил дьо Франс и Гранд Ест.
Д-р Паскал Морел обяснява, че когато състоянието на заболелите от COVID-19 се влоши, не само вирусът е виновен за това. По-скоро, казва медикът, имунната система е излязла от строя и вместо да защитава тялото, тя става вредна за него, токсична. Трансфузията на възстановяващата се плазма има за цел да избегне точно този неконтролиран срив на имунната система.
Изпитания се провеждат още в Холандия, Германия, Канада, САЩ, Китай. В Белгия освен на болни, методът е приложен и на медицински персонал, защото според учените плазмата може да бъде използвана като превантивна мярка за укрепване на имунната система на медицинския персонал.
В Швейцария тестове на метода се правят както в Университетската болница в Базел, така и в Цюрих. Проф. Нина Кхана, специалист по инфекциозни болести, подчертава, че все още е много трудно да кажат какви са истинските ползи от техниката, нито един от пациентите, на които са я приложили от началото на април, няма вредни странични ефекти. В същото време обаче не се е наложило и нито един да бъде прехвърлен в интензивен сектор.
Предстои създаването на донорска банка и на национална група, която ще започне ново клинично изпитване. Проф. Кхана подчертава, че трансфузията на възстановяваща се плазма е добър терапевтичен подход при условие, че се използва достатъчно рано в хода на заболяването. От друга страна, обяснява инфекционистката, тази форма на пасивна имунизация може да стане дългосрочен вариант за медицинския персонал, изложен ежедневно на вируса, както и за хората от рисковите групи.
quechoisir.org, letemps.ch, lemonde.fr
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- Инфекциозното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ приема отново пациенти
НОВИНАТА е свързана към
- Хранене при грип
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- Как правилно да поставите предпазна маска за лице?
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
- Инфекциозното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ приема отново пациенти
- В Испания става задължително носенето на маски за всички граждани, включително деца над 6 години
- С нови 48 души нарасна броят на заразените с COVID-19 на 16 април 2020-а
- България вече може да изнася аналгин-хинин
Коментари към След 27 април 2020-а болниците ще могат да лекуват болните от COVID-19 с кръвна плазма