COVID-19 не е просто криза в здравеопазването, а ярка демонстрация, че няма здравна сигурност без устойчиви здравни системи
COVID-19 не е просто глобална криза в здравеопазването, а ярка демонстрация на факта, че няма здравна сигурност без устойчиви здравни системи или без внимание към социалните, икономически, търговски и екологични детерминанти на здравето. Думите са на генералния директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус, изречени от него при откриването на 18 май 2020-а на 73-тата сесия на Световната здравна асамблея. Тя се провежда виртуално в рамките само на два дни и основен акцент в нея е пандемията от COVID-19.
COVID-19 e опасен враг – бърз и фатален, разпространява се безшумно и ние трябва да се отнасяме към него с вниманието, което заслужава, заяви в словото си д-р Гебрейесус и подчерта, че надеждата той да бъде победен е в общите усилия на държавите в света. Въздействието на пандемията се простира много извън понятията болест и смърт, причинени от вируса. То е в удара върху здравните системи, който заплашва да отклони с десетилетия напредъка в битката срещу майчината и детска смъртност, маларията, туберкулозата, ХИВ, полиомиелита, неинфекциозните заболявания, психичното здраве.
„Това е повече от здравна криза. Загубени или преустановени са поминъкът и животът, стотици милиони хора загубиха работата си, страхът и несигурността превзеха света, а глобалната икономика започна най-рязкото си свиване от времето на Голямата депресия. Пандемията изведе най-лошото и най-доброто от човечеството – сила и страх, солидарност и подозрителност, сближаване и порицание. Заразата разкри линиите на вина, неравенствата, несправедливостта и противоречията в съвременния свят. Показа силните и уязвимите ни места“, каза още генералният директор на Световната организация.
СЗО разбира и подкрепя желанието на държавите да отслабят рестриктивните мерки заради заплашените икономики и социални сривове, но призовава за повишено внимание. Ако отпускането става твърде бързо и страните нямат адекватни мерки, с които да се открива и предотвратява заразата, те рискуват да застрашат възстановяването си. Ранните проучвания показват, че по-малко от 10% от хората имат изградени антитела. Рискът продължава да бъде висок, а пътят, който трябва да се извърви, е дълъг.
Д-р Гебрейесус подчерта, че СЗО призовава да бъде следван комплексният подход, защото той работи. „Няма просто решение, няма панацея, нито има еднакъв подход за всички. Нужни са упорит труд, вярност към науката, учене, адаптиране и трудни решения. Има обаче общи компоненти, които трябва да бъдат част от всяка национална стратегия, сред които са ангажимент за откриване, изолиране и тестване, грижа за всеки случай и проследяване и карантина за всеки контакт, специално внимание на най-уязвимите“
Този вирус ни научи на смирение, защото стана ясно, че въпреки цялата икономическа, технологична и военна мощ на нациите, ние продължаваме да стоим пред него смирени.
Генералният директор обяви, че предстои да бъде извършена независима оценка, която да покаже натрупания опит и да извлече поуки, да отправи препоръки за подобряване на националната и глобална пандемична готовност и реакция. Д-р Гебрейесус беше категоричен, че не бива да се допуска светът отново да бъде изненадан по начина, по който това направи COVID-19.
Не на последно място той каза, че светът не се нуждае от нови планове и системи, от различни механизми или нови организации и комитети. Светът трябва да внедри, укрепи и финансира системите и организациите, които има, включително и Световната здравна организация.
„Светът не може да си позволи да продължи амнезията му по отношение на здравната сигурност. Дойде време да сплетем заедно различните нишки на глобалната здравна сигурност в неразривна верига, която ще бъде и цялостна рамка за епидемична и пандемична готовност. Разполагаме с ресурси, липсва ни постоянният ангажимент да ги използваме“.
В края на словото си д-р Тедрос Гебрейесус призова държавите да направят всичко необходимо, за да гарантират, че пандемията от COVID-19 от 2020-а няма да се повтори никога.
И отново напомни, че когато преди четири десетилетия народите са се събрали под знамето на СЗО, за да избавят света от едрата шарка, са показали, че когато солидарността триумфира над идеологията, всичко е възможно. Днес COVID-19 зададе въпроса какъв свят искаме.
„Сега повече от всякога имаме нужда от по-здравословен, по-безопасен и по-справедлив свят. Това е пътят, който може да извървим само заедно“, завърши словото си генералният директора на СЗО.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
- Световна здравна организация
- Хранене при грип
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.
- Как правилно да поставите предпазна маска за лице?
- СЗО препоръчва забрана на електронните цигари
- СЗО: Медицинските сестри играят уникална роля, пазете ги!
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
Коментари към COVID-19 не е просто криза в здравеопазването, а ярка демонстрация, че няма здравна сигурност без устойчиви здравни системи