Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини 19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии

19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии

от 12 юни 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Доклад на СЗО обвинява четири индустрии за смъртта на 19 милиона души в света всяка година
  • Алкохолът, тютюнът, ултрапреработените храни и изкопаемите горива убиват 2 милиона 700 хиляди души в Европа
  • Индустриите възпрепятстват публичните политики и блокират регулациите, които могат да защитят обществото от вредни политики
  • Хората трябва да имат предимство пред печалбата, категоричен е д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа

 

Алкохолът, тютюнът, ултрапреработените храни и изкопаемите горива убиват 19 милиона души в света всяка година. В Европа и Централна Азия тези индустрии са отговорни за смъртта на 2 милиона и 700 хиляди души. Тревожните данни са от доклад на Регионалния офис на СЗО за Европа, чиято основна задача е да насочи вниманието на темата и активизира правителствата и гражданското общество за реални действия.

Докладът

Четири индустрии са отговорни за милиони смъртни случаи и за хронични заболявания, насочени към най-уязвимите хора.

„Четири индустрии убиват най-малко 7000 души всеки ден в Европа. Същите тези големи бизнес субекти блокират регулации, които са в състояние да защитят обществото от вредни продукти и биха защитили здравната политика от намесата на индустрията“, заявява регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге.

Докладът обвинява тези индустрии в това, че възпрепятстват публичните политики, които могат реално да засегнат печалбите им. Експертите подчертават още, че индустриалните тактики включват целенасочени маркетингови стратегии, дезинформация, промоции в социалните медии и вмешателство в науката, например, финансирането на изследвания, които насърчават техните цели.

д-р Ханс Клуге

„Тактики от този вид застрашават реално придобивките за общественото здраве, които са в сила още от миналия век и пречат на страните да постигнат своите здравни цели“, се отбелязва в доклада на Здравната организация.

Данните показват, че всяка година над 1 милион смъртни случая в Европа са резултат от тютюнопушене, 426 857 от алкохол, 117 290 заради храни с високо съдържание на преработено месо, а 252 187 са причинени от храни с високо съдържание на сол. Към тези изключително тревожни данни не са включени смъртните случаи, причинени от затлъстяване, високо кръвно налягане, високи нива на захар и на холестерол, всички те свързани с прием на нездравословна храна.

Индустриалните тактики включват експлоатация на уязвими хора, като биват използвани целенасочени маркетингови стратегии, измама на потребителите и неверни твърдения за предимствата на продуктите или това, че са екологични.

Общите индустриални стратегии варират, посочват авторите на доклада, от политическо лобиране, дезинформация в медиите и маркетингови стратегии, насочени към деца и младежи.

За търговските детерминанти на здравето

Търговските детерминанти на здравето се свързват с начините, по които участниците в търговския сектор, продуктите и практиките им влияят върху здравето. Те представляват ключова социална детерминанта и се отнасят до условията, действията и пропуските на търговските участници, които рефлектират върху здравето. Възникват в контекста на предоставяне на стоки или услуги и включват не само търговски дейности, но и средата, в която се извършва търговията.

алкохол

„Има все повече доказателства за отрицателното въздействие на определени дейности в търговския сектор върху здравето и по-специално за стимулиране на незаразните болести като сърдечносъдовите заболявания и рака като се насърчава приема на вредни продукти като тютюн, ултрапреработени храни и алкохол. Има доказателства, които показват ясно, че всичко това изостря неравенството“, категорични са от СЗО.

>>>Ултрапреработените храни - възможна причина за растящия брой пациенти под 50 години, диагностицирани с рак

Факт е, че търговските дейности оформят физическата и социална среда на хората от раждането до смъртта им и оказват както положително, така и отрицателно въздействие.

Няколко примера:

  • Изборът на компания при производството, определянето на цените и целевия маркетинг на продукти като заместители на кърмата, суперпреработените храни, тютюна, подсладените напитки и алкохола водят до сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, хипертония, затлъстяване и няколко вида рак.
  • Младите хора са изложени на огромен риск от влияние на реклами и популяризиране на продукти от знаменитости като рекламата за бързо хранене, например.
  • Масовата сеч на дървета увеличава местата за размножаване на комари и води до нови огнища на болести, които те пренасят, например, малария, чикунгуня, денга.

Търговските детерминанти водят до несправедливост. Засягат често непропорциално държави и население. Особено уязвими са страните с икономики, зависими от суровините, а най-застрашени са малките островни развиващи се и най-слабо развитите страни.

ултрапреработени храни

Много са пътищата, по които частният сектор влияе върху здравната политика. Най-често компаниите въздействат върху общественото здраве чрез лобиране и дарения за партии, което стимулира политиците да съгласуват решенията си с търговските програми.

Твърде често, посочват още от СЗО, някои от търговските участници работят, за да завладеят част от едно правителство и по този начин да предотвратят или отслабят регулации, свързани с продуктите и услугите, които предлагат. Това от своя страна води до нерегламентирана дейност.

>>>Маларийният паразит увеличава генетичното си разнообразие чрез копи-пейст 

Не на последно място частният сектор въздейства върху посоката и обема на изследванията като финансира такива, в които данните могат да бъдат изкривени в полза на търговските интереси.

Какво да се прави

Освен констатации в доклада биват посочени и действията, които трябва да бъдат предприети от правителствата, академичните среди и гражданското общество. Целта е да се намали непропорционалното влияние на търговския сектор в сферата на здравната политика.

„Усилията ни днес са все още недостатъчни, за да успеем да регулираме вредните практики по отношение на здравето на търговските участници и особено на индустриите, които му вредят“, признава белгийският вицепремиер и министър на социалните въпроси и здравеопазването Франк Ванденбруке при представянето на доклада в Брюксел.

Той призовава новите европейски депутати и всички, които взимат решения, да признаят застрашителните мащаби на проблема и значителното въздействие на индустрията върху общественото здраве.

Нужни са бързи действия, категорични са от СЗО. Държавите от Стария континент трябва да се справят със заплахата на търговското влияние. Сред начините са регулации, свързани с предлагането на вредни за здравето продукти, да бъдат много по-прецизни и строги. Такива да са и правилата за данъците. Приоритет при търговските споразумения да има общественото здраве, а контролът да бъде завишен.

От СЗО припомнят, че има страни, които постигат успех, независимо колко мощна е съпротивата на индустрията. Например, в Естония има сериозен напредък в законодателството за данъчно облагане на сладките напитки. Пробивът е резултат от общата работа на лекари, стоматолози, медицински сестри и други представители на здравния сектор. Благодарение на пълна мобилизация на организации на гражданското общество в Словения е прието законодателство за тютюна, а в Киргизстан благодарение на съветите на жените са приети мерки срещу тютюнопушенето.

"Хората винаги трябва да имат предимство пред печалбата“, категоричен е д-р Ханс Клуге.

Източник:
  • https://unric.org/fr/
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/
  • https://www.who.int/europe/news-room/
Още по темата:
  • СЗО призовава правителствата да налагат забрани върху рекламата на тютюневите изделия СЗО призовава правителствата да налагат забрани върху рекламата на тютюневите изделия
  • Молекула в цветовете на тютюна убива раковите клетки Молекула в цветовете на тютюна убива раковите клетки
  • СЗО и УНИЦЕФ  издадоха ново ръководство за стимулиране на кърменето СЗО и УНИЦЕФ издадоха ново ръководство за стимулиране на кърменето
  • С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г. С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г.
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЛАНКС ПРОТИВ ПЕТНА 75 мл
14.30лв.

ИЗБЕЛВАЩА ПАСТА ЗА ЗЪБИ БЛАНКС ПРОТИВ ПЕТНА 75 мл

НАТУРАЛЕН САПУН МАРСИЛИЯ ТОСКАНО ТАБАКО ИТАЛИАНО 200 гр.
8.00лв.

НАТУРАЛЕН САПУН МАРСИЛИЯ ТОСКАНО ТАБАКО ИТАЛИАНО 200 гр.

МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ДЪРВЕНА КУПА140 мл
49.00лв.

МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ДЪРВЕНА КУПА140 мл

МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА 150 мл
41.00лв.

МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА 150 мл

МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА ЗА ПЪТУВАНЕ 75 мл
24.00лв.

МОНДИАЛ КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА ЗА ПЪТУВАНЕ 75 мл

МОНДИАЛ САПУН ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА 60 гр.
28.00лв.

МОНДИАЛ САПУН ЗА БРЪСНЕНЕ С АРОМАТ НА ЗЕЛЕН ТЮТЮН В ПЛАСТМАСОВА КУПА 60 гр.

Коментари към 19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 22:33
    Коментирайте "19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии"

НОВИНАТА е свързана към

  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Препарати, съдържащи желязо
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Лечение с циталопрам
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Клонидин
  • Употреба на лекарства с алкохол
  • Китайска роза, Хибискус
  • Лечение при цироза
  • На каква възраст лошите навици започват да влияят на здравето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием на мелатонин и алкохол - опасна комбинация

преди 201 дни, 6 часа и 28 мин.

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 925 дни, 22 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 10 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 1 час и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 1 час и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 1 час и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Клинична патология на алкохолен хепатит Клинична патология на алкохолен хепатит

Клинична патология на алкохолен хепатит

от 25 сеп 2024г. Прочети повече
E1510 Етанол E1510 Етанол

E1510 Етанол

от 07 дек 2023г. Прочети повече
Леснодостъпни средства срещу махмурлук Леснодостъпни средства срещу махмурлук

Леснодостъпни средства срещу махмурлук

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Дихателен алкохолен тест Дихателен алкохолен тест

Дихателен алкохолен тест

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival