Споровете за сурогатното майчинство продължават
270 000 са двойките, които имат репродуктивни проблеми. Броят на семействата обаче, които ще се възползват и имат нужда да се възползват от заместващо майчинство, не може да бъде точно определен, защото има конкретни заболявания, при които се прилага, обясни Калина Крумова. „Заместващото майчинство не е панацея и няма да реши демографския проблем, но ще покаже волята на държавата, че с един или друг акт ние искаме да насърчим хората да имат деца", допълни тя.
Според Лъчезар Тошев етичните критерии, моралните, психологически и емоционални последствия върху децата, родени по този начин, са едни от основните аргументи против тази идея. „Въпросът е дали нашето общество е чувствително за тези въпроси, или не е чувствително? Това е въпрос и на концепция за устройството на обществото. В християнството бракът е между един мъж и една жена. Това е възприето в нашето общество. И тук, когато започваме да оспорваме тези основи на тези взаимоотношения в обществото, нанасяме удар върху най-дълбоките слоеве на обществените взаимоотношения", каза още Тошев.
Той допълни, че по примера на Русия и Украйна, и тук, сурогатното майчинство има опасност да се превърне в една сделка. Освен това има случаи, в които сурогатната майка отказва да даде детето, защото се е привързала прекалено много към него по време на бременността. Другият проблем, който представи депутатът от СДС, е свързан и с правата на самото дете, при което би могло да настъпи объркване, поради появата на две майки в живота му.
В отговор на това Калина Крумова обясни, че църквата всъщност не одобрява възползването от асистиращи репродуктивни методи, което означава ин витро и уточни, че приравнява, защото заместващото майчинство е вид ин витро процедура. Тя допълни, че интересът на детето е защитен максимално, защото законът дава равенство на тези деца, както и на тези, които са осиновени, като единствената разлика е биологичните им родители да намерят начина и времето, в което да им съобщят по какъв начин са родени.
Коментари към Споровете за сурогатното майчинство продължават