Съдът обяви за противозаконен лимита от 200 коронарографии на месец

Жалбата е подадена в съда от 4 частни клиники по инвазивна кардиология. Тя е срещу наредбата на здравното министерство, с която се определя медицински стандарт за тази специалност, с който и здравната каса задължително да се съобразява при финансирането на коронарографиите. Според МЗ въвеждането на най-много 8 процедури на ден и до 200 на месец за един апарат за коронарографии е съобразено с технологичното време за извършването им и осигуряването на качествени медицински грижи на пациентите, т.е. за да е качествена, една коронарография трябва да се прави за определено време. Оттам твърдят също, че в наредбата към стандарта броят на процедурите е препоръчителен и жалбата трябва да е към здравната каса, която е изтълкувала лимита за задължителен.
Съдът обаче приема, че лечебните заведения работят 24 часа и приемат спешни случаи, а ограничението е изчислено при 8-часов работен ден. Касата пък правилно е приела лимита за задължителен, тъй като той е част от стандарта, за който е записано, че е задължителен. "Това означава, че няма да се налага поне да плащаме със задна дата още около 2 млн. лв.", обясни Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и член на надзора на касата. Според клиниките, които съдят министерството, заради лимита те са загубили около 40% от приходите си.
Стандартът по инвазивна кардиология е единственият у нас, който въвежда точен лимит на процедури. Неговото приемане се наложи след проверка на агенция "Медицински одит", която установи, че коронарографии у нас се правят масово без нужда и преди да се изчерпят всички останали възможности за диагностика. В някои клиники пациентите, за които се е оказало, че не са имали нужда от изследването, стигаха дори до над 70%, а в една от жалващите се болници - по инвазивна кардиология в Ямбол, броят им беше 84%.
Причината за ненормалния брой инвазивни кардиопроцедури са добрите цени, които здравната каса плаща за тях. През 2011 г. дори част от тях бяха намалени, но за тази година те отново регистрираха скок.
Решението на съда не засяга лимитите, които касата спуска на всички болници за цялото лечение, което осъществяват. Освен това там НЗОК обикновено плаща на клиниките и т.нар. отчетена надлимитна дейност. Инвазивната кардиология беше единствената, за която касата не плащаше над спуснатите бюджети. Сега обаче и там ще се плаща всичко отчетено, което ще доведе до стабилен ръст на отчетените процедури.
При акция на МВР и ДАНС в края на 2010 г. в Ловеч бяха открити пликове с пари с имена на лекари. Тогава имаше предположения, че са за лекари, които са пращали пациенти на скъпи манипулации в областта на инвазивната кардиология, без хората изобщо да са имали нужда от тях. Покрай скандала медиите тогава тиражираха информация от лекари в региона, пожелали анонимност, че здрави хора от Разградско са извозвани през юли и август с микробуси в Ловеч, а след това и до частни кардиологични клиники в Ловеч, Велико Търново и Варна. Джипитата и специалистите в доболничната помощ, които са поставяли диагнози на "пациентите" и са ги насочвали към частните клиники, са получавали по 150 лв. за "услугата". Резултати от разследването не са изнасяни.
Коментари към Съдът обяви за противозаконен лимита от 200 коронарографии на месец