Съединението MPI 8 предотвратява появата на кръвни съсиреци
Учени от Канада и САЩ разработват наноструктури, които поглъщат полифосфатни молекули от кръвта и успяват да не допуснат образуването на тромби.
MPI 8
Наноструктурите, базирани на макромолекулни полианионни инхибитори (MPI), съдържат полифосфати, съединения на много молекули на фосфорната киселина, които имат важна роля за образуването на кръвните съсиреци.
Полифосфатите имат предимството да не са част от системите, които са пряко свързани с процеса на коагулация, а това ги прави подходяща мишена за лекарства.
Изследователите създават наноструктури, в основата на които е ядро от полимерни молекули и вериги от полиамини, които са свързани с него. Молекулите са къси и органични и с въглеродни атоми. Полиамините имат структура, която прави възможно те да се комбинират с полифосфати и да ги задържат във вътрешността на наночастиците.
Екипът подготвя девет варианта на тези молекули и започва да ги тества върху мишки, в чиято кръв се образуват тромби. По време на опитите учените установяват, че в ниски концентрации една от наноструктурите, а именно MPI 8 успява да потисне образуването на кръвни съсиреци. Наблюденията показват още, че прилагането й не води до спонтанно кървене.
MPI 8 е уникална молекула, която има „умни“ свързващи групи с положителни заряди, които са привлечени от отрицателния заряд на полифосфата и след като се свържат с него, го унищожават и освен това елиминират токсичните странични ефекти.
Резултатите и бъдещето на лекарството
„Започнахме проучването с идеята, че полифосфатът е по-безопасната мишена за антитромботично лекарство, защото ще забави съсирването. Беше нужно да измислим нов начин за насочване към него, различен от обичайните“, споделя проф. Джим Мориси от Университета в Мичиган.
Проф. Jayachandran Kizakkedathu, който оглавява изследванията в отдела по патология и лабораторна медицина и Центъра за изследване на кръвта в Канадския университет на Британска Колумбия (UBC) определя разработването на MPI 8 като голям пробив в областта на превенцията и лечението на кръвните съсиреци.
„Като се насочваме към специфична молекула, която участва в образуването на съсиреци, но без да нарушаване естествения процес на съсирването, ние реално създадохме разредител на кръвта, който се оказа и по-безопасен, и по-ефективен при животински модели. MPI 8 има огромен потенциал да подобри човешкия живот“, категоричен е проф. Jayachandran Kizakkedathu, който пояснява, че са нужни допълнителни изследвания, с които да бъдат потвърдени безопасността и ефикасността му при хората.
Първите резултати обаче дават надежда, че скоро може да се говори за нова ера в превенцията на кръвни съсиреци и лечението на тромбоза.
Лекарството е не само обещаващо и ще бъде по-безопасна и ефективна алтернатива за хората, но и платформата, която екипът използва за създаването му, е гъвкава и позволява разработването на други съединения с подобни свойства.
Изследванията продължават, а междувременно авторите са подали заявка за патентоване на технологията.
Резултатите са публикувани в Nature Communications.
Кръвните съсиреци
Тромбите представляват сериозен проблем за здравето на милиони хора по света. Когато не се лекуват, те могат да причинят състояния, застрашаващи реално живота, като например, инфаркт, белодробна емболия, венозна тромбоза, инсулт.
Антикоагулантите или антитромботичните лекарства играят съществена роля както за лечението, така и за превенцията на тромбите.
Проблемът е, че при тях има риск от кървене, което води до усложнения от една страна, а от друга не позволява подобна терапия да бъде приложена при някои от пациентите.
И точно затова определят разработването на MPI 8 като голям пробив, когато става дума за лечение и превенция на тромби.
Коментари към Съединението MPI 8 предотвратява появата на кръвни съсиреци