В УМБАЛ Бургас спасяват живота на мъж със специална протеза, моделирана от хирурзите
69-годишният Иван Димитров е спасен благодарение на изграждането на нова система за кръвоснабдяване. Екипът на проф. Валентин Василев от Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас извършва изключително сложна съдова операция, която спасява живота на мъжа. Медиците така пренасочват кръвта в тялото му, че да стигне до всички органи като избягва запушените участъци.
Случаят
Иван Димитров е на 69 години, живее в Казанлък. Страда от хронична артериална недостатъчност на крайниците. Случаят му е твърде комплициран и сложен, което кара лекарите от Казанлък да го насочат към бургаската Университетска болница.
Краката на мъжа са студени и сини и почти не се снабдяват с кръв. Болят го. Рискът от ампутация е много голям. Според лекарите сред основните причини за състоянието на Иван са както дългият му стаж на професионален шофьор, така и факта, че пуши много.
Както става ясно по-късно, това не е единствената диагноза за мъжа.
Лечението и операцията
Първата задача на съдовите хирурзи е да възстановят кръвоснабдяването. За целта те правят феморо-поплитеален байпас вляво. Левият крак е затоплен и болките изчезват. За съжаление се появяват на друго място – в корема и гърба.
Изследванията със скенер показват причината за тях – аневризма на коремната аорта. Както поясняват съдовите хирурзи това е най-голямата артерия, по която кръвта достига до множество органи. При нормални 3 сантиметра диаметърът й е повече от 6. По време на изследването се вижда и тромб, който е прикрепен към стената.
Състояние като е спешно, защото застрашава реално снабдяването на органите с кислород.
Решаването на проблема може да стане или като се направи операция като се разреже корема или миниинвазивна манипулация като достъпът стане през бедрените артерии. Вторият вариант е много по-добър за болния, но и по-труден за изпълнение, тъй като аневризмата обхваща и бъбречните артерии.
Съдовите хирурзи се изправят пред ново предизвикателство. При миниинвазивната интервенция трябва да бъде имплантиран стент-граф. Проблемът е, че е нужно той да бъде моделиран допълнително. Причината е в засегнатите от аневризмата бъбречни артерии.
След като извършва прецизно 3D оразмеряване, екипът прави отвори там, където трябва да преминат бъбречните артерии, за да може през тях кръвта да достигне до двата бъбрека. Справят се сами, защото операцията спешна и не може с дни да чакат фабрично моделиране.
>>>В УМБАЛ Бургас спасяват от ампутация крака на мъж като използват биоактивно стъкло
Ето какво разказва затова проф. Валентин Василев: „При всеки пациент бъбреците са разположени индивидуално и поради това точността е изключително важна. Ние предпочетохме да моделираме самата протеза." Правят го, защото при отворената операция ще се наложи да реимплантират ръчно бъбречните артерии. А това е твърде тежко за болния и може да провокира необратими последици като бъбречна недостатъчност, например.
С това предизвикателствата пред екипа на проф. Василев, към който се включва и съдовият хирург от ВМА д-р Никола Колев, не свършват. Оказва се, че тристенният тромб на аневризмата е толкова голям, че само една част от стента може да премине, а това крие риск един от краката на Иван да остане без кръвоснабдяване.
Проблемът може да бъде решен като кръвта бъде пренасочена от единия към другия крак с така нареченият crossover bypass.
Така започва финалният етап на операцията, по време на който сърдечните хирурзи поставят допълнителен феморо-поплитеален байпас на десния крак. Резултатът е напълно възстановено кръвоснабдяване и на двата крака и това е благодарение на факта, че екипът изгражда нова система на кръвоснабдяване.
>>>Съединението MPI 8 предотвратява появата на кръвни съсиреци
Проф. Василев описва много образно и разбираемо за всеки проблема и решението му, като подчертава, че всичко това е възможно както благодарение на огромния напредък на медицината, така и на професионализма и уменията на медиците.
„Представете си, че в един жилищен блок има централен водопровод. По етажите има запушвания и водата не може да стигне до някои апартаменти. Правят се байпаси и водата тръгва по нови тръби. Така най-просто може да обясним какво правим ние, съдовите хирурзи, но в човешкото тяло при това безкръвно“, казва специалистът
Иван Димитров вече се чувства добре, благодарение на рехабилитацията вече ходи. Възстановяването му продължава в Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас.
Екипът, спасил живота на Иван и извършил операцията, ще представи случая му в научно издания, защото е един от малкото в страната.
Операцията е извършена изцяло по НЗОК, съобщават от УМБАЛ Бургас.
Коментари към В УМБАЛ Бургас спасяват живота на мъж със специална протеза, моделирана от хирурзите