Създадоха тест, който показва дали даден антибиотик е фалшив
Учени разработиха тест, чрез който се идентифицират фалшивите антибиотици. По този начин специалистите от лабораторията на Държавния университет в Колорадо предлагат практическо решение на голям световен проблем.
В развиващия се свят разпространението на фалшиви и нестандартни антибиотици е широко застъпено. По данни на СЗО до 10 на сто от всички лекарства в световен мащаб могат да бъдат фалшифицирани, като 50 на сто от тях са някаква форма на антибиотици. Подобни медикаменти не само застрашават живота на пациента, но и увеличават растящата резистентност на бактериите към медикаментите.
Изследователите създали хартиен тест, който може бързо да определи дали дадена антибиотична проба отговаря на съставките си или е смесена със сода за хляб например. Целта им била да създадат евтино и лесно за употреба средство за откриване на неистинските антибиотици.
Начинът му на действие е следният – бактериите естествено произвеждат ензим, който ги прави устойчиви на лекарствата чрез химическо свързване към части от антибиотичната молекула. Учените използвали този ензим, наречен бета-лактамаза, като сигнален елемент за наличие на антибиотици в дадена проба. Антибиотикът се разтваря във вода и се капва от него върху хартиеното устройство. Хартията съдържа молекулата нитроцефин, която променя цвета си, когато е в досег с ензима. По този начин антибиотикът и молекулата се конкурират кой да се свърже с ензима по-бързо в зоната за откриване.
Ако хартията се оцвети в жълто, това означава, че антибиотикът се е свързал с бета-лактамаза и това е сигнал, че лекарството е истинско. Но ако хартията стане червена, е сигнал, че нитроцефинът е влязъл в контакт с ензима и изводът е, че медикаментът е фалшив.
Тестът включва идентификатор на рН, за да определи дали пробата е алкална или киселинна. Тази допълнителна информация би могла да предупреди потребителя дали дадена проба е фалшифицирана с пълнители, което в противен случай може да обърка основния тест.
Проверката трае около 15 мин. и не е необходимо извършващият я да е обучен професионалист. Тестът е ефективен за широк кръг от бета-лактамни антибиотици, като след време може да се усъвършенства. Единствено при опит за идентифициране на ацетизалсалициловата киселина (аспирин) се проявява червения цвят, тъй като киселинното й рН дестабилизира реакцията. За в бъдеще експериментите ще включват оптимизиране точно на такива специфични химикали.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: sciencedaily.com
Снимка: cnpem.br
- Хора масово се лекуват с антифлегмин от ветеринарната аптека
- Експертите са категорични, че ММС – продуктът, обещаващ изцеление от рак до аутизъм – е опасен
- Българското лекарство срещу рак "Антималигноцит" не бе регистрирано, въпреки подписката
- СЗО алармира за разпространението на фалшиви партиди Оземпик
Продукти свързани с НОВИНАТА
АМНИШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННОТО ПУКАНЕ НА ОКОЛОПЛОДНИЯ МЕХУР
ТЕСТ ЗА АЛКОХОЛ КАСЕТА DTU-C-ETG DЕТ 102
НовТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ЛЕЙДИ ЛЕНТА * 1
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100
ПРИМА ТЕСТ ЗА ПРОСТАТНО СПЕЦИФИЧЕН АНТИГЕН (PSA) * 1
НовТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА АЛБУФАН * 50
НОВИНАТА е свързана към
- Хора масово се лекуват с антифлегмин от ветеринарната аптека
- Изследване на калпротектин
- Туморни маркери
- Експертите са категорични, че ММС – продуктът, обещаващ изцеление от рак до аутизъм – е опасен
- Българското лекарство срещу рак "Антималигноцит" не бе регистрирано, въпреки подписката
- Тестове на Ишихара, въведени в употреба през 1917 година
- Тест за наличие на невроза
- Одобриха ХИВ тест за употреба в домашни условия
- Научен подход в разработката на тестовете за бременност
- Имуноглобулин А (IgA) антиендомизиумни антитела (EMA)
Коментари към Създадоха тест, който показва дали даден антибиотик е фалшив