Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите

Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите

от 27 ное 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Повишава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите, като най-голямо увеличение се отчита в Тексас и Мисисипи.
  • В щатите, в които медицинската процедура е законна, се наблюдава увеличение на броя на абортите.
  • Увеличаването на детската смъртност е едно от последствията от забраната на абортите.

 

Близо една четвърт от жените, желаещи да направят аборт, са възпрепятствани поради забрани, влезли в сила в редица американски щати, сочат изчисленията. Освен това през първата половина на 2023 г. щатите, приели закони за аборта, отчитат увеличение на раждаемостта с 2,3% или около 32 000 повече раждания от очакваното.

Изчисленията се основават на предварителните данни за ражданията на Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC). Изследването все още не е рецензирано, но експертите смятат, че данните рисуват ясна картина на прякото въздействие на ограниченията на абортите в страната.

>>> Законът за абортите в САЩ засяга и хората, които искат да имат деца

Увеличаване на както на раждаемостта, така и на броя на абортите

Други изследвания установяват, че броят на абортите се е увеличил в цялата страна след отмяната на конституционното право на аборт, като най-голям скок е отчетен в щатите, които са гранични на тези, въвели забрана за извършване на процедурата. Въпреки това пълните данни за броя на жените, решили да посетят клиника в съседен щат, все още не са налични и новото изследване предполага, че пътуването остава значителна бариера за мнозина.

След отмяната на решението по делото „Роу срещу Уейд“ раждаемостта се повишава най-значително в щатите, които се намират на по-голямо разстояние от най-близката клиника, извършваща законен аборт, като увеличението е най-голямо в Тексас (5,1%) и Мисисипи (4,4%).

Нарастващата раждаемост може да означава, че неудовлетворената нужда от медицинската процедура продължава, въпреки че от години броят на абортите в Съединените щати се увеличава.

„Човек може да си помисли, че тези данни са в противоречие.“, коментира Ушма Упадхиай, професор в Центъра за глобално репродуктивно здраве към Калифорнийския университет в Сан Франциско. „Но в действителност знаем, че има много хора, които не могат да направят аборт.“

Въпреки че има жени, които предприемат дълги пътувания, за да направят аборт, броят на прекъснатите бременности също се увеличава в щатите, където процедура остава законна, тъй като допълнителните ресурси и подкрепа помагат за справяне с неудовлетворените нужди.

Подкрепа

Последици от забраната на абортите

По-ранни изследвания установяват, че има много последствия от нежеланата бременност, засягащи здравето и прехраната на майката, детето и семейството като цяло.

>>> Лекари в САЩ са принудени да мълчат за последствията от забраната на абортите

Според настоящото проучване забраната на абортите е засегнала най-много испаноезичното население, където раждаемостта се е повишила с 4,7% през първата половина на 2023 г., и по-младите жени, сред които увеличението е с 3,3%.

„Ограниченият достъп до безопасен и законен аборт предизвиква наблюдавания домино ефект.“, коментира Рейчъл Хардеман, професор по здравеопазване и расово равенство в Университета на Минесота. „Хората, които нямат ресурсите да преодолеят допълнителните бариери, като например скъпо пътуване извън щата, може да имат по-малко възможности за изграждане на дългосрочна финансова сигурност.“

Според Хардеман всички материални ресурси, необходими на едно семейства не просто да оцелее, но и да си осигури минимални удобства, са повлияни, най-общо казано, от достъпа до здравни грижи, включително до аборт.

Не всички аборти са свързани с нежелана бременност, категорични са експертите. Някои, въпреки че са желани, протичат с аномалии на плода или други животозастрашаващи състояния, което означава, че увеличението на раждаемостта се дължи от части на нежизнеспособни бременности.

„Детската смъртност е едно от последствията от забраната на абортите, които можем да наблюдаваме в момента.“, коментира Алисън Гемил, доцент в Училището по обществено здраве Johns Hopkins Bloomberg. „Мисля постоянно за тези жени, които трябва да износят плода, знаейки, че вероятно ще умре скоро след раждането, и травмата, свързана с преживяването.“

Източник:

Births have increased in states with abortion bans, research finds: https://edition.cnn.com/2023/11/21/health/abortion-bans-increase-births/index

Още по темата:
  • На какво се дължи недостигът на акушер-гинеколози в САЩ На какво се дължи недостигът на акушер-гинеколози в САЩ
  • След забраната на абортите в САЩ: Жени умират от кръвозагуба при спонтанен аборт След забраната на абортите в САЩ: Жени умират от кръвозагуба при спонтанен аборт
  • Управлението на Тръмп тласка все повече млади жени в САЩ към стерилизация Управлението на Тръмп тласка все повече млади жени в САЩ към стерилизация
  • Дори спонтанен аборт може да доведе до присъда в Америка Дори спонтанен аборт може да доведе до присъда в Америка
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
14.95лв. / 7.64 €

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС

Коментари към Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите
    www.framar.bg 
    на 18 December 2025 в 08:18
    Коментирайте "Увеличава се раждаемостта в американските щати, въвели забрана на абортите"

НОВИНАТА е свързана към

  • Древни билкови средства за предизвикване на аборт
  • Медикаментозен аборт
  • Д-р Гросман: Медикаментозният аборт е болезнен, но безопасен
  • Билки при спонтанни аборти
  • Кюретаж
  • Почивка на легло
  • Аборт - дефиниция, видове, последици
  • Клинична патология при аборт
  • Делата срещу жени, направили незаконен аборт във Великобритания, ги травмират и излагат личния им живот на показ
  • Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Епидемия в Куба - расте броят на заразените с комбинация от няколко вирусаЕпидемия в Куба - расте броят на заразените с комбинация от няколко вируса

Епидемия в Куба - расте броят на заразените с комбинация от няколко вируса

от 17 дек 2025г.Прочети повече
Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смърт и инвалидност в ЕССърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смърт и инвалидност в ЕС

Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смърт и инвалидност в ЕС

от 17 дек 2025г.Прочети повече
Билки и билкови рецепти при ларингитБилки и билкови рецепти при ларингит

Билки и билкови рецепти при ларингит

от 17 дек 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Да си поговорим честно за ПМС, хормоните и "онези дни"...

преди 7 дни, 19 часа и 18 мин.

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 47 дни, 21 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще гласувате ли на предсрочните парламентарни избори?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АБОФАРМА АБОЦЕЛУКС ВИТ.Ц дъвч.табл. 1000мг * 60

КОЛАГЕНОВ ПРОТЕИНОВ БАР КОКОС 50 г * 12 RICE UP!

ПРОТЕИНОВ БАР ДИЛАЙТ БИСКВИТА И КРЕМ 60 г * 12 FITSPO

КОЛАГЕНОВ ПРОТЕИНОВ БАР ТОФИ КАРАМЕЛ 50 г * 12 RICE UP!

ПАМПЕРС ПУФИС СЕНЗИТИВ 9-14кг * 54

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НЕПТУН СРЕБЪРНА ВОДА 10 мг / 1 л 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 дек 2025г. в 16:56:14

НЕПТУН СРЕБЪРНА ВОДА 10 мг / 1 л 100 мл

Коментар на: Георгиев от 17 дек 2025г. в 15:59:53

СИНДЖАРДИ таблетки 5 мг / 850 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 дек 2025г. в 14:19:43

ЯСМИН 0,03 mg / 3 mg филмирани таблетки * 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 дек 2025г. в 14:12:23

ФАМОТИДИН таблетки 20 мг * 20 АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 дек 2025г. в 14:11:51
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival