Увеличава се рискът от четвърта вълна от COVID-19 в Европа и света
След седмици на затишие и успокоение, на информация за намаляване броя на заразените с COVID-19, на очаквания за пълното разхлабване на мерките и отпадане на ограниченията първата седмица на юли 2021-а започва да променя тези нагласи, защото очевидно рискът от нова вълна на COVID-19 добива съвсем реални измерения.
Европа се готви да посрещне четвъртата COVID вълна
Четвъртата вълна е напълно реална. Делта вариантът на вируса SARS-CoV-2 напредва с пълна скорост във Франция и както го определи говорителят на правителството Габриел Атал на 7 юли 2021 г.: „Индийският вариант е страшен и изключително бърз“.
Франция
В настоящия момент делта вариантът представлява 40% от новите диагнози. Нарастването е двойно, тъй като седмица преди това те бяха 20%. В единадесет района на страната се наблюдава увеличение честотата на заболяванията като динамиката е особено силна в Ил дьо Франс. Положението се влошава и на островите Реюнион и Мартиника.
Нараства броят на заразените. 2766 са французите с COVID-19 за последното денонощие, а на 30 юни 2021 г. системата е отчела 1850 души. От края на юни се наблюдава и увеличение на заболеваемостта сред младите хора между 20 и 29 години. Данните показват, че в тази възрастова група на 25 юни заболеваемостта е била 35 на 100 000 души, на 30 юни 2021-а вече е 46 на 100 000, а на 2 юли 2021-а е 57 заразени. Епидемиологът Рено Пиару обяснява нарастването на случаите с факта, че в тази възрастова група броят на имунизираните е много по-малък, но и защото са премахнати ограничения, които засягат предимно младите хора. В същото време, казва д-р Пиару, е логично да очакваме увеличение на заразените и в другите възрастови групи. Според специалисти все още има възможност да се избегне и големият брой на заразени и на хоспитализирани ако се ускори процесът на ваксинация.
Френското правителство засили призива си за масово ваксиниране. Продължават разговорите за задължителното ваксиниране на медицинските служители, но се обсъждат и други идеи. Сред тях са възможността да посетите ресторант или музей единствено ако сте си поставили ваксина срещу COID-19. Очаква се следващата седмица правителството да приеме нови мерки, с които да изпревари събитията, а не да върви след тях.
Испания и Португалия
И в Испания се увеличават заразените с COVID-19 млади хора между 20 и 29 години. В Каталуния влязоха в сила нови мерки. Отново са затворени нощните клубове. Испанското правителство също обмисля начин да ускори ваксинацията на младежите. Специалистите уточняват, че заразените от тази възрастова група не стигат до болници, но проблемът е, че разнасят заразата. Не по-различна е ситуацията и в Португалия, където отчитат на ръст при случаите на заразени момчета и момичета. Страната премина прага на 2000 заразени на ден, а правителството обмисля въвеждането на нощен вечерен час в столицата Лисабон и във втория по големина португалски град Порто.
Великобритания
32 000 са новите случаи на заразени с COVID-19 във Великобритания за последното денонощие. Покачването и тук е най-вече сред юношите и девойките. Информацията от здравните власти показва, че ако на 2 юли 2021 г. са били заразени 800 на 100 000 младежи от 20 до 24 години, то сред над 70-годишните те са били 40 на 100 000 души. Сега в Обединеното кралство очакват дали премиерът Борис Джонсън ще спази обещанието си за вдигане на ограниченията от 19 юли 2021 г.
Гърция
Рязкото повишаване на новите случаи на COVID-19 в съседна Гърция доведе до решението на властите да върнат част от ограниченията. От днешния 8 юли клиентите в ресторантите, нощните клубове и баровете могат да бъдат единствено седнали като задължително се спазват правилата, свързани с капацитета на заведението. Властите са наясно, че поредното затягане ще окаже лош ефект върху туризма в страната, но това е единственият начин да ограничат заразата. Другият е ваксинацията. В Гърция продължават усилията да бъдат ваксинирани максимално голям брой младежи. До момента 38% от тях са с две дози от ваксина срещу COVID-19, а целта е процентът да достигне 70 до есента. За да насърчат ваксинацията гръцките власти предложиха финансови стимули.
Япония
Японският министър-председател Йошихиде Суга обяви на 8 юли 2021 г. извънредно положение в Токио заради нарастването на случаите на COVID-19. То ще продължи до 22 август и на практика ще обхване периода, в който се провеждат Олимпийските игри. В Япония мерките не са толкова строги, колкото са в останалите държави. В останалите части на страната заразените намаляват постепенно, но от края на юни в столицата се наблюдава повишение. Делта вариантът е 30% от случаите в Япония. По време на Олимпиадата ресторантите ще работят до 20 часа като ще бъде забранено сервирането на алкохол. Различните културни прояви в този период като концерти и изложби, например, трябва да приключват до 21 часа.
Японските експерти отчитат, че програмата за ваксинация напредва много бавно. Имунизирани са малко над 15% от населението.
СЗО
Световната здравна организация изрази притеснение от отмяната на множеството ограничения в момент, когато очевидно пандемията отново се разраства. „Светът се намира в опасна точка. Преминахме трагичния праг от регистрирани 4 000 000 смъртни случая от COVD-19, но те вероятно са много повече“, заяви генералният директор на СЗО. Д-р Тедрос Гебрейесус призова държавите да бъдат особено внимателни, когато отменят строгите мерки, защото в противен случай съществува реален риск да изгубят всичко, което до момента са успели да постигнат.
България
България също не прави изключение. От Националния център по заразни и паразитни болести съобщиха, че са установили 43 случая на делта варианта на SARS-CoV-2. Директорът на Центъра проф. Ива Христова заяви, че със сигурност Делта вариантът ще доминира по време на четвъртата вълна. Според нея в момента случаите от него в страната са под 30%.
Математикът проф. Николай Витанов заяви в интервю за Нова телевизия, че в момента все още няма повод за притеснения. Делта вариантът прави опити да навлезе, но не успява. Развитието му зависи от състоянието на здравната система, действията на английския вариант, летния сезон и ваксинацията, смята още математикът и подчертава, че според научната информация той се удвоява за осем дни. При 1000 новозаразени за седмица те ще увеличат до 2000, а ако не бъдат предприети действия, то след месец новите случаи ще бъдат 8000 на ден.
От своя страна служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров коментира, че рискът от четвърта вълна е свързан не с разпространението на индийския вариант на SARS-CoV-2, а с високия брой на хората, които са ваксинирани. Колкото повече да имунизираните срещу COVID-19 българи, толкова по-голям е шансът да избегнем поредната вълна, високият брой на заразени, препълнението болници и строгите мерки.
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Възможна е нова вълна на COVID-19 в края на юли 2021-а, прогнозира френският здравен министър Оливие Веран
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
Коментари към Увеличава се рискът от четвърта вълна от COVID-19 в Европа и света