УНГ-хирурзи от болница Тракия използваха за първи път навигационна система при операция на средното ухо
Eндоскопската интервенция позволява много по-щадящо оперативно лечение при отстраняване на тумори и холистеатоми
Клиниката по Уши-нос-гърло на старозагорската Болница „Тракия“ извърши първата в България операция на средното ухо при лечение на холестеатом с помощта на специализирана навигационна система. Холестеатомът е агресивно заболяване на средното ухо, което протича с разрушаване на костта, обясни водещият хирург и началник на УНГ-клиниката в Болница „Тракия“ доц. д-р Петър Руев, дм. Операцията, извършена в началото на август, е с много добър ранен постоперативен резултат. По време на хирургичната интервенция се оказва, че холестеатомът е значително по-разпространен, отколкото се визуализира на компютърно-томографското изследване. Затова се наложило отстраняването му да бъде започнато с ендоскопска техника, но да бъде завършено по конвенционален микроскопски начин. Помощта на ендоскопската система в този случай обаче е била много ценна, защото е позволила заобикалянето на здрави костни структури, които скриват оперативното поле, и които при работа само с оперативен микроскоп се налага да бъдат премахнати.
„Това, което ни радва при тази операция е, че успяхме да верифицираме анатомичните структури с помощта на навигационната система, донякъде чисто пробно, но сме убедени, че при трудни случаи, каквито са туморите на средното ухо и на латералната черепна основа, навигационната система ще ни бъде особено полезна“, посочи доц. д-р Петър Руев, дм.
В УНГ клиниката на Болница „Тракия“ вече са планирани още няколко операции на пациенти с нужда от хирургично лечение на средно ухо, при които отново ще бъде използвана ендоскопска хирургия и навигационна система.
Оптическата навигационна система „Щорц“, с каквато в България от 2 години разполага единствено УНГ-клиниката на Болница „Тракия“, се характеризира с много голяма точност. Досега системата се използваше от екипа на доц. д-р Руев най-вече за ендоназална синусхирургия. През последните години тенденцията в световен мащаб е ендоскопски техники да се използват и при хирургия на средното ухо. „До този момент сме използвали ендоскопска хирургия на средно ухо само при вторични операции след конвенционално лечение на холестеатом. Тоест – при пациенти, които вече са били оперирани и при които след 18 месеца се налага да се проведе операция за повторен оглед. Ендоскопската методика е много по-щадяща, по-минимално инвазивна, нанася значително по-малка оперативна травма. Ендоскопа позволява на хирурзите да виждат „зад ъгъла“, докато с операционния микроскоп те могат „да гледат“ само напред, но пък имат представа за дълбочината на оперативното поле.
Използването на навигационна система за хирургия на средното ухо не е толкова разпространено, тъй като фиксирането на оптическите устройства към черепа трябва да ги доближи максимално до оперативното поле, но без да го закриват.
Освен всичко друго навигационната система „Щорц“ в операционната на Болница „Тракия“ е обновена с най-новия софтуер, който позволява по време на операцията да се избере допълнителна точка на верификация. Така се увеличава и точността на навигацията в дълбочина. Така навигационната система би намерила полезно приложение и при лечение на тумори в средното ухо и основата на черепа, смята доц. д-р Руев, а ендоскопската хирургия на средното ухо би имала по-широко приложение при всички процеси, които засягат кухината на средното ухо и не са разпространени към кухината на мастоидния израстък. Тоест, когато патологичният процес е концентриран в областта на тъпанчето или в областта на слуховите костици.
- В Болница "Тракия" - Стара Загора лекуват кривогледство с операция
- Съдовите хирурзи на Болница "Тракия" в Стара Загора спасиха човек с остра артериална исхемия
- Болница Тракия: Вирусологични изследвания откриват коварни вирусни инфекции
- Пейсмейкър без електроди дава нови възможности за лечение на сърдечна недостатъчност
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
- Произход на култа към бога на здравето Асклепий сред проткракийското население
- Древнотракийски богове, покравителстващи лечебното изкуство
- Нумизматични находки по нашите земи от времето на римската империя, разкриващи факти за здравеносните божества при траките
- Римско влияние върху тракийското балнеолечение до IV век
- Кардиологът д-р Ленко Михов: Сърдечноболните пациенти да избягват рязкото излизане от топло на студено
- Древни източници, разказващи за тракийското билколечение и водолечение
- История на тракийската медицина
- Психологът Радост Овагимян: Прекомерното медийно потребление ражда излишна паника и вредни страхове
- Описание на тракийския лекар Салмокс (Залмокс), направено в Платоновия диалог "Хармид"
Коментари към УНГ-хирурзи от болница Тракия използваха за първи път навигационна система при операция на средното ухо