Харчим все повече за хранителни добавки
След лекия спад през същия период на 2010 г. цифрите сега звучат обнадеждаващо според експерти от фармацевтичния бранш. Според тях увеличените обороти се дължат главно на два фактора - повечето публични средства, които се отделят за медикаменти, и навлизането на много нови скъпо струващи лекарства. Някои от тях вече се получават с протокол от аптеките, като лекарите имат избор какво да изпишат. Двойната грипна епидемия в началото на годината също обяснява защо сме похарчили повече пари за лекарства, сочи анализът на IMS Health.
Това, което дърпа пазара надолу, са ограничените покупателни възможности на българина, липсата на свободни финанси у част от дистрибуторите и аптеките. Бюджетът на касата е по-висок от миналата година, но все пак е ограничен, а това също е лимитиращ фактор, твърдят от IMS Health. Аптеките все пак бележат 18% ръст при продажбите си в левове и 12% - като опаковки. Спад има в болничния пазар. Той е минус 9% като опаковки и минус 1% като парично изражение.
Повишение има и при средната цена на една опаковка в аптеките. За 6-те месеца тя е достигнала 8,24 лв. През 2010 г. тя е била 7,99 лв.
Генеричните лекарства са 79,3% от пазара като опаковки, но те са само половината от разходите за медикаменти. Пазарният дял на оригиналните продукти е 20,7% като опаковки и 49,2% като цена.
Средният годишен оборот на една аптека през 2011 г. се очаква да достигне 457 000 лв. Има тенденция броят на тези обекти да намалява - сега с лиценз разполагат 3956 аптеки, но реално работят около 3700. Оборотите са се вдигнали с около 10%, останалите отчетени обеми се дължат на реекспорта на някои популярни медикаменти без рецепта, смята Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки (виж коментара по-долу).
Все по-голямо е търсенето на хранителни добавки. За тях българите са похарчили над 78 млн. лв. до края на юни 2011 г., като ръстът при тях в лева е 24%, а в опаковки - 20%. Средната цена на лекарство без рецепта достигна 4,23 лв., а на хранителна добавка - 5,77 лв. Най-продаваните медикаменти без рецепта са болкоуспокояващите. Те са завоювали пазарен дял от 18% и имат ръст в лева 19%, сочи анализът на IMS Health.
Най-продаваните хранителни добавки са мултивитамините. Те, както и други препарати за ставни болежки и отслабване, са най-търсени в аптеките.
Касата плаща за 1555 препарата, има терапии по 30 000 лв. на месец
Хипертонии, диабет, шизофрения, но и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) гълтат най-много средства от бюджета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК). (Виж таблицата долу.) За 2010 г. похарчените за медикаменти обществени средства са 384 837 144 лв. Тази година в бюджета са планирани 391 млн. лв., но отсега се знае, че поне 60 млн. лв. от резерва на касата, който тази година изцяло ще бъде похарчен за здраве, ще отидат за лекарства. Ръстът в публичните харчове по това перо е една от причините да се покачват оборотите на аптеки и доставчици на лекарства.
От 1 март се промениха правилата за отпускане на някои лекарства за домашно лечение на онкоболни, трансплантирани и редки заболявания. Преди те се купуваха на търг от министерството, а от тази дата се продават по реимбурсния модел. Пациентите получават протоколи от лекарски комисии и с тях вземат в аптеката медикаментите си.
Това доведе обаче и до по-високи разходи в някои групи лекарства. Затова се направиха промени в наредба 10, които позволяват касата да получи възможността да договаря отстъпки за продукти, които са сами в група. До момента, когато тези продукти бяха към МЗ, имаше регламентирана финансова рамка и съгласно Закона за обществените поръчки имаше точно определени квоти за медикаментите, обясни Калина Пенчева, шеф на дирекция "Лекарствена политика" в НЗОК. Това позволяваше МЗ да договаря отстъпки и да заплаща на по-добри цени определени лекарства.
"След прехвърлянето им към НЗОК това е невъзможно, защото касата заплаща по цени, определени от комисията по позитивен лекарствен списък в колона заплащане", добави Пенчева. Промяната в наредбата е поискана от НЗОК, за да може парите за лекарства да се изразходват по-пестеливо и целесъобразно. "Искаме да подсигурим лекарства за повече болни и по-голям брой диагнози, затова настояхме за промяната. Така ще можем да договаряме отстъпки за медикаментите, които са сами в група и са 100% платени. Промяната влиза в сила съвсем скоро.
Не само бюджетът за лекарства на касата, но и общият брой медикаменти, за които институцията плаща, непрекъснато се увеличава. Комисията за позитивен лекарствен списък заседава всяка седмица, а актуализацията за нови продукти става на два месеца. Последната била на 1 юли. След 1 юни 2009 г. НЗОК плаща 1076 медикамента, до декември 2009 г. стават 1179, към април 2010 г. са 1204, а към днешна дата - 1555, цитира цифрите Пенчева. Касата отпуска медикаментите с протоколи, за да се спазят изискванията за целесъобразност при изписването.
В списъка присъстват доста иновативни лекарствени продукти, което е предимство за пациентите, защото им дава достъп до по-качествено лечение. От друга страна обаче, НЗОК има точно определена финансова рамка, в която трябва да се вмести.
Правото за избор на медикамент е само и единствено на лекаря, казва още Калина Пенчева. НЗОК контролира харченето на средствата, като проверява дали пациентът отговаря на изискванията за изписване на такова лекарство.
Самите изисквания са подробно изброени на сайта на НЗОК. В касата има постоянно действаща комисия за изготвяне на експертизи по член 78. Тя се състои от 7 членове и външни консултанти по различните заболявания. Комисията осъществява предварителния контрол по отпускане на протокола. Има и последващ контрол.
Протоколите според заболяването са три вида - 1А, 1В и 1С. Първият вид се одобрява само от централната комисия, вторият - от специализирана комисия в РЗОК, а третият - само от РЗОК, без да е необходимо комисия. Всички медикаменти за редките болести и множествена склероза и хепатит например са на протокол 1А. Това е най-строгият режим на отпускане, но и лекарствата тук са от най-скъпите. Има редки заболявания, където терапията струва месечно десетки хиляди левове. Инкретин базираната терапия при диабет е с протокол 1В, а пероралните средства за лечение на карцином на простатата и овариума са на протокол 1С. Там отпускането е с най-малко бюрокрация, за да се облекчи достъпът на пациентите до медикаменти.
България често е критикувана, че държавата поема малък процент от цената на лекарствата. "Не съм съвсем съгласна с това. В Германия например при диабетиците инсулинът се плаща до 100% само ако е конвенционален. Аналоговите инсулини са с доплащане. Докато в България всички орални антидиабетни средства, всички инсулини, без значение какви са, са на 100% платени от касата. Имаме пълно обезпечаване на пациентите с множествена склероза, които са 1100. Само до юли за тях сме платили над 9 млн. лв.", изрежда аргументи шефът на "Лекарствена политика". Пациентите с хепатит също били максимално обезпечени. Средствата са разпределяли така, че да осигурят базисна терапия на социално значимите заболявания.
След като бяха направени някои промени в закона за лекарствените средства в хуманната медицина, в близките месеци предстои да излезе и новата наредба за позитивния лекарствен списък. "Едва след това бихме могли да коментираме какви са вижданията на касата, каква методика тя ще изработи, така че наистина да се съкратят сроковете за регистриране на цена на продуктите и сроковете за влизане в позитивния лекарствен списък", коментира Пенчева.
След промените от 1 март 2011 г., когато някои лекарства бяха прехвърлени от министерството към НЗОК, много пациенти се оплакваха, че се чака дълго за новите протоколи. Сега според Пенчева обстановката се е нормализирала. Обикалянето по гишетата било само при първия път, когато трябвало да се получи протокол по новия ред.
"Пациентите бяха свикнали да отидат в аптеката на болницата и там да получат конкретното лекарство.
Разходите за медикаменти на касата растат всяка година.
В първия момент се създадоха затруднения за хората, които не бяха извървели този път. Смяната на модела обаче има предимства.
Пациентите имат избор на медикаменти.
Преди получаваха това, което е купило министерството. Сега могат да си вземат и по-скъпо, ако доплатят. При нас няма лимит или квота. Всеки здравно осигурен, който отговаря на критериите за провеждане на лечението, има пълното право да го получи и го получава", разяснява Пенчева ползите за хората от промените.
По-бавната обработка на документите в началото след 1 март била, защото всички пациенти, чиито медикаменти бяха прехвърлени, били нови за касата. Не фигурирали в регистрите. Срокът за обработка на протоколите в НЗОК трябвало да е 60 дни, но оттам се стараели хората да получат лечение до 30-40-ия ден. Само в първите два месеца се получи струпване на много протоколи, каза Пенчева. След това пациентите вече разполагали с документ, валиден 6 месеца. "Не е нужно както преди да пътуват от провинцията до лечебното заведение само за да си получат медикаментите. Сега те могат да ги вземат от аптека по местоживеене, сключила с касата договор за доставката им. С изключение на протокол 1А лекарствата могат да се купят във всяко едно населено място в страната", изтъква експертът. Това облекчило достъпа до медикаментите.
През лятото сигналите за забавяне от пациенти вече били единични. Според Пенчева повечето вече си изяснили как се работи по новия ред.
Пациенти на хормонозаместваща терапия с рак на гърдата отиват при специализираната комисия на всеки 6 месеца, за да направят контролни изследвания. После имало само още една стъпка - заверка на протокола в РЗОК. Редките болести като хемофилията, за която досега НЗОК е издала протоколи на стойност 9 млн. лв. Документите за други специфични заболявания като морбус Гуше и Фабри, които струват близо 30 000 лв. на месец, се обработват в НЗОК, но забавяне нямало.
Има и други скъпи заболявания. Средната стойност за пациент с диагноза вродени коакулопатии е 7145 лв., за кистозна фиброза - 3240 лв., а за множествена склероза - 1553 лв. Пациентите с хронични вирусни хепатити получават лечение на стойност 1389 лв. месечно.
Росен Казаков, директор на "БГ Фарма": Генериците свалят цените
Ръстът се дължи основно на вноса, и то в стойност на оригиналните продукти. Когато се появи нов оригинален продукт, той е защитен с патент за около 20 г. На пазара има и други продукти под патент, които се радват на монополно или почти монополно положение.
Ако не е монополист, се конкурира най-много с още едно-две лекарства и така поддържат по-висока цена. Не може да се говори за ръст в стойността на генеричните лекарства, още повече че при тях конкуренцията е изцяло в цената.
Когато в една ниша навлизат повече лекарства, производителите свалят цените. Така пазарът се развива в полза на пациентите, а също и на обществените клиенти - лечебните заведения, които спестяват средства.
Независимо от общия ръст на пазара при генеричните лекарства няма такъв ръст, те имат балансираща роля на пазара по отношение на цената и достъпа на повече пациенти.
Това е огромната социална роля и полза от генеричните лекарства.
Секторът се намира в относително добро състояние въпреки икономическата криза. Това се дължи на факта, че лекарствата са особен вид стока, от която хората не искат и не могат да се лишават дори когато доходите им са сравнително ниски.
Илия Пашов, изпълнителен директор на "Актавис": Ръстът е заради хронични болести
Смятам, че ръстът се дължи основно на навлизането на немалко нови молекули за лечение на тежки хронични заболявания, които основно са биофармацевтични продукти. Тези продукти принадлежат предимно на оригинални компании и са с много висока цена.
Именно това широко навлизане на нови молекули, което в другите държави от ЕС и в САЩ е строго регламентирано, води до увеличаване на разхода на обществения ресурс за лекарства и до ръст на фармацевтичния пазар.
На второ място бих изтъкнал преминаването на скъпо струващите медикаменти от централизирани търгове в МЗ към реимбурсационен модел в НЗОК. По този начин се осигури широк достъп до всички медикаменти, но на цената на по-висок разход. В тази насока оценявам високо усилията на правителството ни.
Не е маловажен фактът, че в период на финансова криза стресът и пренапрежението естествено се увеличават. Това води до нарастваща заболеваемост сред населението от основните широко разпространени болести - на сърдечносъдовата и нервна система, ендокринологични и онкологични заболявания.
Николай Костов, Асоциация на собствениците на аптеки: Търсят се и много хранителни добавки
Ръстът на фармацевтичния пазар се дължи на това, че навлязоха много нови продукти и хранителни добавки. Добавките се купуват от платежоспособни клиенти. Търсенето им се повиши, защото могат да се рекламират, за разлика от повечето лекарства. Тази година навлязоха и много генерични продукти на пазара.
Ръстът в продажбите на някои лекарства без рецепта като опаковки се дължи на реекспорт. Такъв е случаят на някои аспирини, упсарини или фервекс. Тези и други медикаменти се произвеждат за България, където цената е по-изгодна, но след това се пренасочват към други страни. Влиянието на реекспорта не е в няколко процента, а в пъти върху отчетените продажби. Когато се прави както го изискват законите, реекспортът е легален. Аналгинът на "Софарма" е на второ място след аспирин протект по продадени опаковки. Ако се отчете реекспортът, излиза, че той реално заема първото място. Бюджетът за медикаменти на НЗОК също е по-голям тази година и това оказва влияние.
Коментари към Харчим все повече за хранителни добавки