Хората с увреден слух искат езика им да бъде признат за официален в България

Най-рано през октомври се очаква държавата да признае езика на глухонемите за официален. В момента процедурата се бави, защото се прави проучване, което трябва да докаже , че той е самостоятелен и има собствена граматика. Задачата е възложена на организацията "Глухи без граници" и е по проект на Министерството на образованието и науката.
Нашата страна е задължена да обяви и узакони езика на глухите заради подписаната Конвенция на ООН за правата на хората с увреждания. В България има около 120 000 души, които са с различна степен на увреден слух. Само 30 000 от тях използват жестовия език и въпреки че няма официален статут, той служи за комуникация между глухи и чуващи, в това число и в училище.
Хората с подобни увреждания използват различни услуги в ежедневието си и им се налага да прибягват до помощта на жестови преводачи. Едва от пет години тези специалисти могат да работят законно и получават за работата си от 5 до 8 лв. на час. Глухите търсят преводачите, когато им е трудно да се оправят и да разберат специфични термини, например в съда, полицията, при нотариус, в болница и други.
Глухите в България използват жестов език, разработен на базата на международния език "Жестуно", а само преди 20 години излиза първият роден речник. Признавайки езика на глухонемите за официален, държавата ще се задължи да осигури финанси за достъпа на хората с увреден слух до различни услуги чрез превод. Засега само Франция, Латвия, Германия, Швеция и Англия са го обявили.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: fthmb.tqn.com
НОВИНАТА е свързана към
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Малките жестове, които казват "Обичам те"
- 23 трика за пълноценна комуникация с околните
- 21 думи на чужди езици без аналог в българския език, които бихме искали да откраднем
- Бетовен избирал по-ниския регистър на нотите, за да компенсира на слуха си
- Момичетата с аутизъм говорят повече за приятелите си, отколкото момчетата
- Младоженец в инвалидна количка с невероятен жест към жена си
- Бебетата и езикът — какво трябва да знаем
- Двегодишните деца трябва да употребяват най-малко по 25 думи
- Алкохолът помага в научаването на чужди езици
Коментари към Хората с увреден слух искат езика им да бъде признат за официален в България