Чуждо тяло в дихателните пътища на деца е причина за летален изход при 28% от случаите

Екипът на проф. Цоло Цолов, ръководител на детското отделение УГН в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ вади със специален магнит две метални топчета от носа на деветгодишно момче. Любопитното е, че топчетата са били в детския нос поне от две години.
Поредната успешна приключила интервенция е повод специалистите да припомнят тъжната статистика, според която смъртността в резултат на попадането на чуждо тяло в дихателните пътища на децата между 0 и 3 години е 28%. Както подчертава известният оториноларинголог това е изключително висок процент.
Попадането на чужди тела в респираторния тракт при децата
Случаите, в които в дихателните пътища на децата попадат чужди тела, са многобройни и стават най-често в ранна детска възраст. Сред причините са неумението на малчугана да преглъща, неподходящата храна или бързината, с която тя се поема. Не по-малко сериозно е обаче това, че подобни инциденти се случват и заради липсата на надзор от страна на родителите.
Както подчертава проф. Цолов повечето от инцидентите са резултат от небрежността на родителите и за пореден път призовава възрастните да бъдат особено внимателни и да не оставят без надзор децата. Един от примерите, който специалистът с над четири десетилетия опит дава, е за изваден фъстък от хранопровода на няколко месечно бебе. Ядката не е попаднала случайно там, както обикновено се случва при мъници оставени без надзор, а е дадена от родителите, убедени, че ще е полезна за детето им.
Специалистите в единственият у нас специализиран център вадят всякакви предмети и дори пластмасови играчки.
Проучване през 2019 г., публикувано в списание „Pediatrics” показва, че броят на децата под 6 години, които поглъщат различни предмети, се е удвоил за последните две десетилетия. За този период през спешните отделения в САЩ са преминали повече от 750 000 деца, погълнали предмет и нуждаещи се от помощ.
Случаят на деветгодишния малчугана
Историята, за която съобщават от Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е отпреди няколко дни. След болки в зъба семейство Лилови водят малчугана на зъболекар. След направената снимка става ясно, че над горната уста на момчето има две топчета.
Вместо операция, за която ще се наложи пълна упойка, проф. Цоло Цолов предлага много по-щадящия метод, при който топчетата се вадят с магнит. „Предложих тази процедура, за да спестим както пълната упойка, която натоварва организма, така и травмата от самата операция“, разяснява специалистът. И се оказва прав, защото всичко приключва успешно.
По-късно майката на детето споделя, че най-вероятно металните топчета, които са част от игра, са погълнати от детето преди две години, когато то е било на седем.
Детското УНГ отделение в ИСУЛ
Специализираният център е единственият в страната и е част от детското УНГ отделение в ИСУЛ, чийто ръководител е проф. Цолов. За година през него преминават близо 60 деца, в чиито нослета, уши и дихателни пътища са попаднали чужди предмети. Те са от цялата страна. Пътуването до София обаче много често крие сериозни рискове, особено когато става дума за дете, в чиито дихателни пътища е попаднал предмет. За съжаление има случаи, в които изходът е летален.
>>>Лекари от Томск спасиха тригодишно дете, погълнало 31 магнитни топчета
Преди време практиката е била в подобни случаи от най-близката болница да изпратят линейка за специалист от столицата или ако мястото е твърде отдалечено той да се придвижи с хеликоптер. Това не се случва от години. Както разяснява проф. Цолов причината е, че много от болниците нямат линейки, че не може да бъде използвана и спешната помощ, която действа само на територията на общината. Що се отнася до хеликоптерите, те продължават да бъдат мечта. Затова и в повечето случаи родителите тръгват към София и центъра в ИСУЛ със собствен транспорт.
Въпреки, че ендоскопичният център е единственият в страната, техниката с която разполага е доста стара. Екипът разчита на благотворителни инициативи като „Българската Коледа“, например, за да си набави нужното оборудване. И така е от години. Проф. Цолов обяснява, че в момента имат особено остра нужда от специален апарат за анестезия на деца. Подали са отново документи към инициативата „Българската Коледа“, но както той признава, те се нуждаят от техниката сега, а не след половин година.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ИМУНИСИМО КИДС сироп 1+ 120 мл ДАНСОН
ВИТАМИКС ВИТА МЕЧЕТА желирани * 60 ФОРТЕКС
МЕДИЛАКТА КИДС саше * 10 СОФАРМА
ВАРИТЕКС ДЕТСКИ БАНДАЖ ЗА ИНГВИНАЛНА ХЕРНИЯ 603
ПЕДИАТРИЧЕН МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЛИТЪЛ Д-Р LD 80
ОМЕГА 3 1500 мг + ВИТАМИН Д3 400 IU ЗА ДЕЦА течен 250 мл SEA-LICIOUS
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Домашни средства срещу цистит при деца
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- д-р Валя Николова Миловска - Христова
- д-р Гергана Жекова Гунчева
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Мира Данаилова Куманова
Коментари към Чуждо тяло в дихателните пътища на деца е причина за летален изход при 28% от случаите