В ИСУЛ спасиха бебе, погълнало пластмасово цвете

Специалистите от Клиниката „Уши, нос и гърло“ в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ спасиха бебе на 8 месеца, погълнало пластмасова част от играчка. Парченцето с диаметър 1,5 сантиметра е престояло в организма му в продължение на пет дни.
Медиците определят състоянието на кърмачето като критично и реагират незабавно.
Интервенцията
Д-р Иглика Станчева, която е специалист по детска оториноларингнология, преглежда бебето и изразява опасения, че най-вероятно то е погълнало нещо. Родителите съобщават, че проблемите са от пет дни, консултирали са се с лекари, назначено е лечение за инфекция. Твърдят, че не са видели дъщеричката им да поставя нещо в устатата си.
След необходимите изследвания и консултации, детето веднага е прието в болницата и въведено в операционната.
Чуждото тяло се намира в гълтача и най-долната му част. Ситуацията е опасна и може да бъде с фатален край, защото ако тялото промени положението си, ще запуши дихателните пътища.
Екипът решава да се действа светкавично. Хирургът доц. Тодор Попов споделя: „Знаехме, че разполагаме с броени минути. Всяка секунда можеше да е фатална“.
Сред най-големите притеснения на специалистите е анестезията. Причината е, че при вкарването на тръбата за интубация, съществува реален риск тя да увлече чуждото тяло. Това ще влоши състоянието на бебето още повече.
Решението е да бъде направена местна анестезия, но ако се наложи, детето да бъде интубирано незабавно.
![]() |
На снимката от ляво надясно: д-р Иглика Станчева, доц. Тодор Попов и доц. Цветомир Маринов |
Анестезиологът доц. Цветомир Маринов връща лентата назад. Основното предизвикателство е, че момиченцето е дехидратирано. В подобни случаи преди анестезията се извършва подготовка, за да се понесе упойката. Нужно е време, а екипът не разполага с такова, защото ситуацията беше критична.
>>> Обструкция на дихателните пътища при деца
Доц. Маринов уточнява, че поставянето на упойка, когато се изваждат чужди тела от дихателните пътища, е сред най-рисковите. Така е, защото тръбата за интубация се използва и от хирурга, а това може да доведе за секунди до застрашаващи живота усложнения.
Точните решения водят до успешния край. Д-р Тодор Попов изважда от гърлото на момиченцето пластмасово цвете с диаметър 1,5 см, няма никакви усложнения.
Заради развита локално възпалителна реакция лекуват кърмачето с антибиотици в продължение на няколко дни. То вече е добре и е изписано от болницата.
Случаят
Майката на 8-месечното бебе разказва, че детето е било на дивана, където е гризкало парченце хляб. Обръща се и удря главичката си в масата. „Гушнах то, но то започна да се дави.“ Жената решава, че е заради хляба, но вижда, че той е в другия край на дивана. Със съпруга й започват да тупат детето по гръбчето. Не излиза нищо. Давенето спира, но дъщеря им диша тежко и отделя много секрети. Затова отиват веднага в Спешното отделение в Елин Пелин, където живеят.
След като преслушва бебето, лекарят казва, че белият дроб е чист и съветва родителите да се консултират с педиатър. Посещават две болници, както и личния лекар на детето. Навсякъде правят кръвни изследвания, преглеждат, но така и не откриват причината. Започва лечение за инфекция. Момиченцето продължава да е с температура, да отделя секрети, отпада и става все по-отпуснато. Майката, която е стоматолог по професия, споделя, че през цялото време се пита какво точно става. Изведнъж й идва на ум, че трябва да заведат детето на специалист „Уши, нос и гърло“. Така стигат но Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".
След като д-р Тодор Попов изважда миниатюрното пластмасово цвете с остри ръбове, загадката е разкрита. Става дума за играчка за по-голямата сестричка. Големи крила за гърба на по-голямото момиченце. Тъй като играчката е голяма, родителите не допускат, че точно тя е причината. Но както се убеждават, безобиден на вид предмет може да създаде големи проблеми.
Историята на 8-месечното момиченце от Елин Пелин е с щастлив край благодарение на бързата и професионална реакция на специалистите.
Какво трябва да знаят родителите
Случаят с кърмачето е повод вниманието на родителите да бъде заострено. Д-р Иглика Станчева напомня, че за децата под три годинки е обичайно да поставят различни неща в устата си, защото това е времето, когато изучават света и това е нещо нормално.
За сметка на това родителите трябва да бъдат не само много внимателни, но и наблюдателни.
Важно е да:
- Подбират играчки, които нямат малки части и се късат трудно.
- Децата да бъдат наблюдавани постоянно, особено когато има повече хора сред тях.
- В случаите, когато детето диша по-шумно, поддържа температура и кашля в дните след задавянето, веднага да се потърси консултация с педиатър и специалист по УНГ.
- Особено опасно е поглъщането на батерия тип „копче“ или поставянето й в носа – тя трябва да бъде извадена незабавно, защото много бързо предизвиква химическо изгаряне при контакт с лигавицата.
За рисковете от поглъщането на различни предмети и особено на батерии писа в личната си страница във „Фейсбук“ гастроентерологът д-р Стефан Митев, който споделя, че в случай на погълната батерия са нужни незабавни действия, защото забавянето крие риск от тежки усложнения като химическо изгаряне, стеснение, перфорация на хранопровода.
-
Чуждо тяло в дихателните пътища на деца е причина за летален изход при 28% от случаите
-
Новата формула на „Аптамил“ причинява неразположение на бебетата, твърдят британски родители
-
Великобритания разреши раждането на деца от един мъж и две жени
-
Нов тест при бебета прогнозира вероятността да развият диабет тип 1
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕВТЕРПА МОКРИ КЪРПИ ЗА БЕБЕТА И ДЕЦА * 20
БИОХЕРБА ЧАЙ ОТ РОЗА ДАМАСЦЕНА ФИЛТЪР * 20 бр.
БОЧКО БЕБЕШКО ТОАЛЕТНО МЛЯКО ЗА ТЯЛО С ЛАВАНДУЛА 200 мл.
ПЕЛЕНИ ПУФИС АРТ+ДРАЙ МИНИ 3-6 * 80
БЕКЛИ ОРГАНИКС ПОДХРАНВАЩО БЕБЕШКО МАСЛО С ЛАЙКА ЗА НОРМАЛНА И ЧУВСТВИТЕЛНА КОЖА 100 мл
МОКРИ КЪРПИ БЕБЕЛАН С ЕКСТРАКТИ ОТ АЛОЕ ВЕРА И ЛАЙКА * 80 С КАПАК
НОВИНАТА е свързана към
- Калкулатор на пола на бебето
- Как да свалим температурата при бебе
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Естествени продукти и методи против подсичането при бебета
- Упражнения за бебета и деца от 0 до 2 години
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Медици смятат, че бебето не трябва да се мие веднага след раждането
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Диференциране на пола
- Вижте защо трябва да проверите крачетата на бебето, ако плаче без видима причина
Коментари към В ИСУЛ спасиха бебе, погълнало пластмасово цвете