Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини FDA одобри първата ваксина за бременни, която предотвратява респираторно синцитиалния вирус при бебета

FDA одобри първата ваксина за бременни, която предотвратява респираторно синцитиалния вирус при бебета

от 24 авг 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
FDA одобри първата ваксина за бременни, която предотвратява респираторно синцитиалния вирус при бебета - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри Abrysvo - ваксина за бременни жени, която предпазва бебетата им през първите шест месеца от респираторно синцитиалния вирус (RSV). Така САЩ става първата страна, в която ваксината започва да се прилага.

Abrysvo

Ваксината на фармацевтичната компания Pfizer е срещу респираторно синцитиалния вирус, който може да причини пневмония и бронхиолит в тежка форма.

Abrysvo се поставя от 32-та до 36-та гестационна седмица на бременността. Прилага се еднократно и се инжектира мускулно.
Безопасността и ефективността на ваксината срещу RSV е оценена в няколко международни клинични проучвания.

В едно от тях 3500 бременни жени биват имунизирани с Abrysvo и също толкова получават плацебо. Резултатът е, че ваксината намалява риска от тежко заболяване на дихателните пътища с 81,8% в рамките на три месеца след раждането и с 69,4% в рамките на шест месеца.

>>>Ваксина на Pfizer срещу RSV за бременни предотвратява тежки инфекции на бебетата им

Друго тестване на ваксината сред 3000 жени, от които 1500 са ваксинира, а другите получават плацебо, показва, че ваксината намалява риска от тежки пневмонии с 91% през първите три месеца, а за шестте месеца този риск е снижен със 76,5%. За по-леки форми на инфекции на дихателните пътища, като бронхити, например, понижението до 90 дни е с 34,7%, а до 180 дни е 57,3%.

Трето проучване обхваща над 7000 бременни жени, половината от тях биват имунизирани, а другите отново получават плацебо. И тук резултатите са в ползата на предпазването на новородените до 6-месечна възраст.

Сред нежеланите реакции, които най-често споделят бременните жени, са главоболие, гадене, болка в мускулите и на мястото, където е поставена инжекцията.

респираторен синцитиален вирус

Прееклампсия е установена при 1,8% от ваксинираните бъдещи майки. Процентът при получилите плацебо е 1,4%.
5,7% от ваксинираните с Abrysvo са родили преждевременно, докато този процент при бременните с плацебо е 4,7%.

Както поясняват от FDA данните не са достатъчни, за да бъде установена или пък изключена причинно-следствена връзка между преждевременното раждане и ваксината. За да бъде избегнат риск от преждевременно раждане, съветът е ваксината да се поставя от 32 до 36 гестационна седмица, тоест бременните да не бъдат ваксинирани до шестия месец от бременността. В същото време става ясно, че всички жени, изложени на риск от преждевременно раждане са изключени от клиничните проучвания на Abrysvo.

От FDA изискват от фармацевтичната компания Pfizer да проведат проучвания, които да проверят сигналите за сериозен риск от преждевременно раждане, за хипертонични нарушения включително и за прееклампсия.

>>>Планираното раждане намалява риска от прееклампсия до 60%

Според директора на Центъра за оценка на биологичните продукти и проучванията в FDA д-р Питър Маркс одобрението на ваксината дава възможност бебета да бъдат предпазени от „това потенциално животозастрашаващо заболяване“.

През май 2023 г. FDA одобрява Abrysvo за превенция на заболявания на долните дихателни пътища, причинени от RSV при хора над 60 години.

През юли 2023 г. ваксината е одобрена и от Европейската агенция по лекарствата (EMA), но за да започне прилагането е нужно да се произнесе Европейската комисия.

Респираторният синцитиален вирус (RSV)

Респираторният синцитиален вирус е силно заразен и е най-честата причина за заболявания на долните дихателни пътища при децата в световен мащаб. Най-голям риск има за бебетата до година, а особено уязвими са те до шестмесечна възраст. Въпреки че най-често RSV предизвиква симптоми на лека настинка, то при кърмачетата може да доведе до сериозни заболявания като бронхиолит и пневмония и до хоспитализация.

респираторен синцитиален вирус

По данни на Центровете за контрол и превенция на заболявания в САЩ всяка година в страната биват регистрирани между 60 000 и 80 000 хоспитализации на деца под 5 години, свързани именно с респираторния синцитиален вирус. За съжаление смъртните случаи са между 100 и 300.

С възможността бъдещите майки да бъдат ваксинирани се дава шанс новородените да бъдат защитени през първите шест месеца от живота си благодарение на антителата, които майката им предава.

Източник:

https://www.fda.gov/

Още по темата:
  • Лекарства за понижаване на кръвното налягане намаляват рисковете при грип и пневмония Лекарства за понижаване на кръвното налягане намаляват рисковете при грип и пневмония
  • Пневмонията е причина за над 800 000 детски смъртни случая през 2018-а в световен мащаб Пневмонията е причина за над 800 000 детски смъртни случая през 2018-а в световен мащаб
  • Грипът H3N2 атакува по-рано Грипът H3N2 атакува по-рано
  • Ръст на случаите на „ходеща“ пневмония сред децата в САЩ Ръст на случаите на „ходеща“ пневмония сред децата в САЩ
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЛИПА ЦВЯТ
3.90лв. / 1.99 €

ЛИПА ЦВЯТ

СИНАП СЕМЕ
1.60лв. / 0.82 €

СИНАП СЕМЕ

ОМНИ БИОТИК ПАНДА саше 3 г * 30
124.90лв. / 63.86 €

ОМНИ БИОТИК ПАНДА саше 3 г * 30

Безплатна доставка за България!
РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС
9.95лв. / 5.09 €

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БРЕМЕННОСТТА - МАРДЖЪРИ ГРИЙНФИЙЛД - ХЕРМЕС

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС
14.95лв. / 7.64 €

НИКОЙ НЕ ЗНАЕ ЗА НАС - СИМОНА СПАРАКО - ХЕРМЕС

АРГАНИА КОМПЛЕКТ ЗА БЕБЕТА
97.90лв. / 50.06 €

АРГАНИА КОМПЛЕКТ ЗА БЕБЕТА

Коментари към FDA одобри първата ваксина за бременни, която предотвратява респираторно синцитиалния вирус при бебета

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте FDA одобри първата ваксина за бременни, която предотвратява респираторно синцитиалния вирус при бебета
    www.framar.bg 
    на 19 August 2025 в 21:08
    Коментирайте "FDA одобри първата ваксина за бременни, която предотвратява респираторно синцитиалния вирус при бебета"

НОВИНАТА е свързана към

  • Бременност
  • Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Калкулатор на пола на бебето
  • Антибиотици по време на бременност
  • Как да свалим температурата при бебе
  • Пет шепи - вълшебната диета на Виктория Бекъм
  • Къде боли гърбът при пневмония?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Как се прави изследване за глисти?Как се прави изследване за глисти?

Как се прави изследване за глисти?

от 19 авг 2025г.Прочети повече
Пречиствателите за въздух могат да понижат високото кръвно наляганеПречиствателите за въздух могат да понижат високото кръвно налягане

Пречиствателите за въздух могат да понижат високото кръвно налягане

от 19 авг 2025г.Прочети повече
Андреа Джейвър: Приемах Ozempic, но не отслабнах и това ме накара да се срамувам от себе сиАндреа Джейвър: Приемах Ozempic, но не отслабнах и това ме накара да се срамувам от себе си

Андреа Джейвър: Приемах Ozempic, но не отслабнах и това ме накара да се срамувам от себе си

от 19 авг 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 34 дни, 7 часа и 50 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 39 дни, 11 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се спасявате от летните жеги?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пътуване със самолет по време на бременност Пътуване със самолет по време на бременност

Пътуване със самолет по време на бременност

от 23 юли 2025г. Прочети повече
O41.0 Олигохидрамнион O41.0 Олигохидрамнион

O41.0 Олигохидрамнион

от 15 апр 2025г. Прочети повече
Бременност Бременност

Бременност

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Лиственица-европейска Лиственица-европейска

Лиственица-европейска

от 24 апр 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАМИН Е капсули 100 мг * 60 АРО ЛАЙФ

СФД НУТРИШЪН БЕТАИН HCL + ПЕПСИН таблетки * 120

ДЕНС СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН КОНЦЕНТРАТ прах 500 г НЕOВКУСЕН

БИОТИН ХЕЪР КОМПЛЕКС капсули * 30 HOLLAND & BARRETT

ДИ ДЖИ ЕЛ ДИГЛИЦЕРИЗИРАН СЛАДНИК КОРЕН дъвчащи таблетки * 100 NATURE'S WAY

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛИМФОМИОЗОТ таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 авг 2025г. в 17:28:06

НЕОЛЕКСАН таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 авг 2025г. в 17:27:39

УРИМИЛ ФОРТЕ МАКС капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 авг 2025г. в 17:25:08

ЛИМФОМИОЗОТ таблетки * 50

Коментар на: Симеонова от 19 авг 2025г. в 15:13:52

НЕОЛЕКСАН таблетки 500 мг * 30

Коментар на: Валя от 19 авг 2025г. в 14:04:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival