Ваксина срещу RSV за бременни възпира тежки инфекции при бебетата им

Акценти
|
Фармацевтичната компания Pfizer съобщава, че RSVpreF - експерименталната й ваксина срещу респираторно-синцитиалния вирус (RSV) предотвратява тежки инфекции при бебетата, когато е била поставена на майките им през втората половина на бременността им.
Първичните данни от фаза 3 от проучването доказват ефективността на ваксината.
Проучването
Основната задача на проучването от фаза 3 е да оцени ефикасността, безопасността и имуногеността на RSVpreF по отношение на заболявания на долните дихателни пътища – тежки и леки, при бебета, родени от здрави жени, които са имунизирани с ваксината по време на бременността си.
Проучването се осъществява в 18 държави и започва през юни 2020 г. В него участват близо 7400 бременни жени на възраст от 18 до 49 години. Разделени са на две групи. Едната получава единична доза от 120 микрограма от RSVpreF, а останалите плацебо. Жените са ваксинирани, когато са между втори и трети триместър на бременността си.
Майките са проследени до раждането и шест месеца след него. Проследяването при бебетата продължава една година, а повече от половината от тях и две години.
Анализът, който извършва външен и независим Комитет за наблюдение на данните, установява ефикасност от 81% при тежките случаи на RSV през първите три месеца на новородените и доказана значителна ефикасност от 69,4 при кърмачета до шест месеца.
Предотвратяването на по-леките респираторни заболявания обаче не постигнато в пълнота. Ефикасността е 57% при кърмачетата през първите три месеца и 51% до шест месеца.
„Развълнувани сме, защото това е първата по рода си изследвана ваксина, за която е доказано, че може да предпази новороденото от тежко респираторно заболяване, ако бъдещата майка е ваксинирана“, коментира Аналис Андерсън, старши вицепрезидент и главен научен директор на „Проучвания и развитие на ваксините“ в Pfizer, и уточнява, че бебето е най-уязвимо през първите шест месеца от живота си, а RSV е сериозно заболяване при кърмачетата. Затова и ваксината, поставена на майките им, може да ги предпази е сериозен пробив.
>>>Симбиозата между вирусите на грип А и респираторно-синцитиалния вирус пробиват имунната защита
Ваксината RSVpreF е иновативна и ако бъде одобрена от регулаторните органи ще има значително въздействие върху заболяванията не само в САЩ, но и в света и ще намали сериозно тежестта на RSV сред бебетата до шест месеца, е мнението на проф. Ерик Симоес, специалист по педиатрия и инфекциозни болести от Детската болница в Колорадо.
За ваксината RSVpreF
В основата на кандидата за ваксина на Pfizer са откритията, свързани с детайлизирането на кристалната структура на перфузията F, която е ключовата форма на вирусния слят протеин (F), който респираторно-синцитиалния вирус използва, за да навлиза в човешките клетки.
Изследване на Националния институт по здравеопазването показва, че антителата, които са специфични за перфузионната форма, блокират вирусната инфекция много ефективно. Това означава, че F- базирана ваксина ще предостави оптимална защита срещу RSV. След това важно откритие специалистите на Pfizer тестват множество версии на стабилизиран и предварително слят F протеин, докато успеят да открият кандидата за ваксина, предизвикващ силен антивирусен имунен отговор по време на предклиничните тестове. Бивалентната ваксина е съставена от равни количества рекомбинантен RSV перфузия F от подгрупи А и В.
>>>Започва фаза 3 от проучването на иРНК ваксината на Moderna срещу респираторно-синцитиалния вирус
Pfizer e единствената фармацевтична компания в настоящия момент, която има ваксина, преминала изследвания и предназначена за защита от респираторно-синцитиалния вирус както на бебета чрез имунизацията на майките им, така и на хората над 60 години.
От фармацевтичната компания припомнят, че през март 2022 г. RSVpreF е определена от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) като „революционна терапия за превенция на заболяване, причинено от респираторно-синцитиалния вирус, за възрастните над 60 години“. Оценката е дадена въз основа на положителните резултати след проучване за безопасността и ефикасността на единична доза от 120 микрограма от ваксината при възрастни хора от 18 до 50 години. През август компанията обявява и първите резултати, също положителни, от проучване при хората над 60 години.
Респираторно-синцитиалният вирус и кърмачетата
Респираторно-синцитиалният вирус е причината за респираторни заболявания, които засягат дихателните пътища и белите дробове. Вирусът застрашава живота на бебетата и на хората с хронични заболявания и на много възрастните.
Данните показват, че в САЩ всяка година има 58 000 хоспитализации заради RSV и повече от 2 100 000 случая на заболели, които се лекуват амбулаторно. Вирусът е водещата причина за хоспитализация на бебета и за съжаление води до смъртта на 102 000 деца всяка година. Половината от тях са бебета под шест месеца.
Коментари към Ваксина срещу RSV за бременни възпира тежки инфекции при бебетата им