Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус

SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус

от 31 яну 2022г., обновено на 05 юни 2025г.
Автор: проф. Радостина АлександроваРедактор: Гергана Караилиева
SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Респираторно синцитиалният вирус (РСВ) е идентифициран за първи път при шимпанзета през 1955 г. а скоро след това става ясно, че може да бъде патогенен и за хората.

Кой е респираторно синцитиалният вирус?

Вирусът принадлежи на семейство Pneumoviridae, геномът му е едноверижна РНК молекула. Разпознат е като един от най-честите причинители на респираторни инфекции при деца в световен мащаб - заразява 90% от най-малките през първите 2 години от живота им. Често протича като настинка, но проявите му включват бронхиолит при кърмачета/малки деца и остър бронхит при по-големи деца, може да доведе до пневмония.

Изчислено е, че РСВ годишно се свързва с 33 000 000 инфекции на долните дихателни пътища и 3 200 000 хоспитализации при деца под 5-годишна възраст, а броят на смъртните случаи варира от 55 000 до 200 000 – това го нарежда сред водещите причини за детска смърт в световен мащаб, като най-засегнати са страните с ниски и средни доходи. Наличието на подлежащи белодробни или сърдечни заболявания може да увеличи тежестта на инфекцията.

респираторно синцитиален вирсу и COVID-19

Недоносените бебета, малките деца (особено тези под 6 – 12 месеца) и възрастните хора с отслабена имунна система са изложени на особено висок риск.

Смъртността от респираторно синцитиалния вирус е по-висока от тази при сезонните грипни инфекции. В общата популация честотата на инфектираните с РСВ пациенти приети в болница е около 1% до 3%, а при недоносените бебета е 10% до 25%.

Активността на РСВ е сезонна в повечето части на света и по този начин оказва значителен натиск върху здравните услуги по време на обичайните епидемии. В Северното полукълбо сезонът на РСВ обикновено започва в края на лятото в тропиците и късните есенни или ранните зимни месеци в районите с умерен климат.

Появата на SARS-CoV-2 разтърси не само нашия свят, но и този на вирусите

Макар да са познати повече от 300 вируса, причиняващи респираторни заболявания при хората, преди COVID-19 грипът беше най-тежката и най-честата инфекция през есенно-зимния сезон. Появата на нов играч в лицето на SARS-CoV-2 и въведените противоепидемични мерки значително ограничиха разпространението на неговите „колеги“, доказателство за което са и най-слабите грипни сезони през последните две години.

В опит да бъдат прогнозирани най-големите рискове за здравето през зимата на 2021/2022 година, в Обединеното кралство беше създадена специална консултативна група, чиито заключения бяха публикувани в списание „British Medical Journal“ на15 юли 2021 г.

От анализа на наличните данни стана ясно, че облекчаването на ограниченията в страната през лятото на миналата година даде път на инфекции, с които обичайно се срещаме през зимните месеци. Сред тях са РСВ, парагрипни вируси и риновирусите. Подобни сигнали дойдоха и от САЩ, където през март 2021 г. РСВ започва да набира ръст (вместо да отзвучава съобразно сезонния му „график“), за да достигне високи стойности през лятото, когато се разпространи изключително интензивно заедно с Делта варианта на SARS-CoV-2. Повишаване на случаите на инфекция с РСВ след периодите на блокиране, по време на които нивото на този вирус е било много ниско, беше регистрирано и в Япония, Швейцария, Австралия и Южна Африка.

Според специалистите факторите, предизвикали това извън сезонно активизиране на РСВ са два:

  • прескачането на един сезон, в резултат на което са се „натрупали“ два пъти повече деца, на които им предстои за пръв път да се срещнат с РСВ и са чувствителни към него;
  •  установената при по-ранни проучвания склонност на коронавирусите, които причиняват настинки при човека, да се разпространяват заедно с с РСВ.

Въпросът дали "Делта" вариантът е помогнал на РСВ да се „изяви“ толкова успешно, при това не в „обичайния“ си сезон, все още няма отговор.

Излизането на РСВ извън профила на обичайното му разпространение предизвика вниманието на учените. И има защо.

Инфекцията с РСВ води до по-тежко заболяване и повишава необходимостта от болнично лечение при високорискови бебета. Сезонното му разпространение позволява предприемането на профилактични мерки при уязвимите деца, включително чрез прием на моноклонални антитела. Затова всяка неочаквана промяна в обичайната „програма“ на РСВ никак не е добре дошла.

Съвместна инфекция с РСВ и SARS-CoV-2

Съвместната инфекция с тези два вируса е обект на изследване и вече са публикувани резултатите от няколко проучвания. Все още няма категорично заключение за хода на протичането й. Специалистите допускат тя да окаже влияние върху лечението и прогнозата на заболяването, да породи необходимост от по-високо ниво на медицински грижи, да увеличи продължителността на болничния престой и риска от развитие на усложнения (включително остър респираторен дистрес синдром), не е изключено да доведе до по-сериозно увреждане на имунната система.

Илюстрация за този възможен сценарии са данните от проучване (публикувано в „The Pediatric Infectious Disease Journal“ през 2021 г.), проведено върху 32 деца на възраст под 24 месеца, настанени в болница с COVID-19.

Намерено е, че 18,7% от тях са инфектирани и с РСВ - тези пациенти са имали значително по-дълъг болничен престой. Въпреки това обаче при тях не са наблюдавани значителни разлики по отношение на необходимостта от интензивни грижи и механична вентилация или смъртност.

При друго изследване, осъществено в град Ухан и обхванало 250 пациенти с COVID-19, РСВ е открит при 12 от тях (4,8%). Пациентите инфектирани с два вирусни болестотворни агенти, са имали по-дълъг болничен престой в сравнение с тези, заразени със SARS-CoV-2 и бактериален патоген. При някои от проучванията, не е установено наличие на съвместна инфекция със SARS-CoV-2 и РСВ, а в други не е потвърдено категорично по-тежкото протичане на двойната инфекция.

Фактори, които улесняват съвместната инфекция с различни вируси

Това може да бъде подпомогнато от предизвикано с вирус увреждане на дихателните пътища, намалена способност на лигавицата на носа и намиращите се в нея реснички да уловят нахлуващите отвън патогени, проблеми с имунната система.

 

5.0/5 1 оценка

Коментари към SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 07:17
    Коментирайте "SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Годишно вирусът RSV причинява смъртта на 100 000 деца под 5 години
  • Начало на тестове на иРНК ваксина срещу респираторно-синцитиалния вирус
  • Вирусите на грип А и респираторно-синцитиалния пробиват имунната защита
  • Ваксина срещу RSV за бременни възпира тежки инфекции при бебетата им
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смартфон и вирус - какво направихте?

преди 3266 дни, 19 часа и 3 мин.

HIV - вирус-СПИН - въпроси, мнения, коментари, лечение

преди 5193 дни, 15 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 15 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 8 часа и 10 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 15 часа и 1 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 22 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival