Симбиозата между вирусите на грип А и респираторно-синцитиалния вирус пробиват имунната защита
Учени от Центъра за изследване на вирусите в Университета в Глазгоу, Великобритания, наблюдават за първи път как комбинирането на два от често срещаните респиратори вируси, води до създаването на нов хибриден вирус, който е в състояние да се пребори с имунитета.
Изследването
За изследването екипът от Центъра за изследване на вирусите използва човешки белодробни клетки, които заразява с два от най-разпространените вируси. Става дума за вирусите на грип тип А и на респираторно-синцитиалния вирус (RSV).
Наблюдението на учените показва, че комбинацията между тях може да доведе до създаването на две нови хибридни вирусни частици, които притежават потенциала да избегнат имунната защита на тялото.
Благодарение на изключително високата разделителна способност на микроскопите и на криоелектронната микроскопия (Cryo-ET) британските учени „виждат“ хибридни вирусни частици. В тях има ключови елементи както от грип тип А, така и от респираторния синцитиален вирус. Има и генетична информация от двата.
>>>Грипът вчера и днес, а утре? (Не)познатите грипни вируси
Една от хибридните частици успява да зарази нови клетки с грип тип А. Прави го, като използва механизъм за навлизане от RSV. Именно това, поясняват изследователите, позволява естественият имунен отговор да бъде избегнат. Другото, което произтича е, че по този начин има достъп до клетки, които нямат рецептори за грипния вирус от тип А.
Очевидно е напълно допустимо при коинфекцията между вирусите на грип А и RSV, които циркулират по едно и също време през зимните месеци, да се оформи хибриден вирус.
Изводите
Екипът смята, че откритият от него механизъм показва неизвестни до момента взаимодействия между респираторните вируси. Точно тези връзки и симбиозата между тях са в състояние на отговорят на един от важните въпроси – защо хора, заразени с повече от един вирус, боледуват по-дълго, лечението им е много по-сложно, а последствията за тях са по-тежки.
Вирусната коинфекция оказва влияние и върху самите вируси, които реагират един на друг на клетъчно ниво.
Д-р Джоан Хейни обяснява, че респираторните вируси са част от общността на много вируси. Всички те са насочени към една област в човешкото тяло. „Трябва да разберем как възникват този вид инфекции, за да разполагаме с по-цялостната картина на всеки един вирус. Като разберем какво влияние оказва въвеждането на един вирус и негово взаимодействие с всички останали, които циркулират, ние ще бъдем подготвени за бъдещи пандемии“, казва д-р Хейни.
Ръководителят на изследването проф. Пабло Мурсия, определя откритието като неочаквано, но много вълнуващо.
„Откритието ни оспорва това, което знаем за създаването на вирусните частици в клетката“, категоричен е проф. Мурсия, който пояснява, че сега усилията на екипа са насочени към изследвания, които ще му помогнат да разбере дали хибридните частици се образуват при пациентите с коинфекции както и да установят кои вирусни комбинации могат да генерират хибридни частици.
До момента подобен хибриден вирус не е описван. „Става дума за вируси, които са от две напълно различни семейства и се комбинират с геномите и външните протеини на двата вируса. Това е нов тип вирусен патоген“, обяснява проф. Мурися.
След като е образуван хибридният вирус е в състояние да зарази съседни клетки. Прави го и когато има антитела срещу грип, които традиционно блокират инфекцията.
Когато силите на двата вируса се обединят, те не само са в състояние да се справят с имунната система, но имат и достъп до много повече белодробни клетки. И ако грипният вирус се насочва към носа и гърлото, то RSV инфектира трахеята и белите дробове.
„Сега работното ни предположение е, че само няколко ресипраторни вируса ще образуват хибридни“, казва проф. Пабло Мурсия, който не изключва обаче възможността отново да бъдат изненадани.
Проучването на учените от Университета в Глазгоу показва и още нещо, а това е нуждата от повече изследвания, съсредоточени върху изучаването на процеса на комбинация между вирусите.
Резултатите от проучването „Коинфекция от вирус на грип А и респираторен синцитиален вирус произвежда хибридни вирусни частици“ е публикувано в Nature Microbiology.
За проф. Пабло Мурсия
Изследователските интереси проф. Пабло Мурися са насочени към молекулярните и еволюционни механизми, които са в основата на гостоприемника и появата на вируси.
Специалистът по вирусология от Университета в Глазгоу определя задачата като огромна и изискваща взаимодействие между различни дисциплини, сред които класическата вирусология, молекулярната и еволюционна биология, епидемиологията и математическото моделиране.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ИМУННАТА СИСТЕМА 250 мл
ФИТОВИТ БРОНХО капсули * 60
ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
СЕМКИ ОТ ГРЕЙПФРУТ билкови капки 30 мл ЕСПАРА
ПЧЕЛЕН КЛЕЙ - ПРОПОЛИС 10 гр.
НОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Лечение с интерферон
- Гравиола
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
Коментари към Симбиозата между вирусите на грип А и респираторно-синцитиалния вирус пробиват имунната защита