Доктор Георги Тодоров: Около 5400 са диспансеризираните с Тиреоидит на Хашимото, често те нямат пари за изследвания
Днес по-рано публикувахме откритото писмо на доктор Тодоров. То касае болните от тиреоидит на Хашимото и липсата на адекватна реакция от страна на Министерството на здравеопазването по повод предложението НЗОК да поеме един прост тест, което би могло да спести много пари и да помогне на болните от тази коварна болест. До момента никой от Министерството на здравеопазването не се е възползвал от правото си на отговор, а ние ви предлагаме интервю с доктор Тодоров.
Фрамар: Ще се представите ли на читателите на Фрамар?
Д-р Георги Тодоров Тодоров, от Варна, живея и работя в Русе, специалист по клинична лаборатория, живял съм и работил 3 години в Африка, преди да се върна в България.
Фрамар: Преди няколко дни публикувахме вашето открито писмо към медиите, в което коментирате негативното отношение на МЗ към вашето предложение НЗОК да поеме един прост тест на цена от 12 лева, с чиято помощ биха могли да се спестят пари от болничен престой и лечение, както и да не се извършват ненужни операции. Бихте ли разказали накратко за ситуацията?
Ситуацията не е различна от тази, която сме описали и в нея няма какво повече да добавя. Просто МЗ отново показва, че са Министерство на здравната бюрокрация, а не на Здравеопазването.
Фрамар: До момента все още нямаме интерес от МЗ към полагащото им се "право на отговор". Как мислите, какво би отговорило Министерството по темата?
Ами да отговорят! Как да знам? Поискайте им протокола от обсъждането на промените в Наредба 40 по ЗДОИ, длъжни са да ви отговорят, ако не, ги съдете за отказ от достъп до обществена информация. Правото на отговор е право! Не е задължение. У нас властта винаги иска право на отговор, когато е засегната без основание. Когато е засегната с основание, или се оправдава или мълчи.
Фрамар: Колко хора в България страдат от Тиреоидит на Хашимото? С какво се характеризира самото заболяване? Какво е обичайното лечение?
Това е въпрос към ендокринолозите! На нас ни е малко скъсана връзката, защото изследването е много евтино, но платено. Далеч не всички хора, които са диспансеризирани, са в състояние да дадат 13 - 15 лева. И не го правят редовно. Според статистиките, около 5400 са диспансеризираните. Колко са болните не ми е ясно, но Дружеството по ендокринология може да ви отговори. Въпросът е сериозен.
Фрамар: Как мислите, има ли диалог между лекарите и министерството? Или и двете страни преследват различни неща, въпреки официално заявените общи цели?
Диалог има! Той се провежда на принципа: чуваме какво казвате, но не слушаме никой друг, освен Министъра на финансите, а не сме в състояние да се справим с него. Говорете си, ние намираме начин да обвиним лекарите и така да ги държим под страх. У нас властта днес се опитва да държи най-образованите и най-знаещите в зависимост. Зависимостта ги развращава!
Фрамар: Как бихте дефинирали понятието "лобизъм", когато става въпрос за здраве и за пари. Популярно ли е то в България?
Да, популярно е! Погледнете цените на пътеките по инвазивна кардиология или цените на процедурите ин - витро. Ето това е лобизъм! В същото време, специалист с две специалности, примерно Детски болести и Детска гастроентерология не може да вземе на месец и 1500 лева след данъци. Особено, ако е работник! По социалистическия Кодекс на труда, в някоя държавна болница, например в малък град, където директорът е всичко, а специалистът е работник с такива клаузи в договора си, като една шивачка или ватман.
Фрамар: Имаше ли някакъв медиен отзвук от вашето открито писмо? Очаквате ли, че при по-широка медийна реакция, ще можете да получите и по-адекватна оценка на вашите предложения?
Имаше, писахте ми вие, Здраве.нет, Стандарт, обадиха ми се от Дарик радио.Остава и министърът да започне да слуша, а не да ми пише смс-и, че съм лобист.
Фрамар: Наближава Коледа, случват ли се чудеса на този свят празник?
В чудесата трябва да се вярва! Но само с вяра в Бога може да се стигне до висотата на чудесата, а те чудесата стават едва когато разберем, че промяната в душата ни е основата на всяка промяна!
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Тиреоидит на Хашимото
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- Хомеопатично лечение на хипотиреоидизъм
- Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
- Тиреоглобулинови антитела (ТАТ)
- Лечение при тиреоидит на Хашимото
- Лечение на хипотиреоидизъм с рецепти от руската народна медицина
- Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
- Тиреостимулиращ хормон (ТСХ/TSH)
- Хормонална терапия при хипотиреоидизъм
Коментари към Доктор Георги Тодоров: Около 5400 са диспансеризираните с Тиреоидит на Хашимото, често те нямат пари за изследвания