Д-р Ана Бенова: За да победите есенните депресия, тревожност и нервност, избягвайте напитките с кофеин
С настъпването на есенния сезон, постепенно в нашия организъм се активират системи за адаптация към по-студено време. Намаляващата продължителност на деня влияе на нашия метаболизъм и нервна система. Това помага на лесно свалените килограми през лятото да се завърнат и да образуват нежелани запаси в различни телесни области. През есента се наблюдават и негативни психични състояния като депресия, тревожност и нервност. Какви храни да включим в менюто си, за да се справим с техните симптоми, как ни влияе смяната на часовото време и по какъв начин да помогнем на организма си да пребори стреса от смяната на сезоните ще разберем от д-р Ана Бенова – специалист по ендокринология, болести на обмяната и вътрешни болести.
Фрамар: Има ли определен хранителен режим, който препоръчвате да се спазва през есента?
Всеки сезон предлага определена гама от продукти. Съветът, който даваме на пациентите си, е да консумират повече плодове и зеленчуци във връзка с доставката на витамини, минерали и соли, необходими на организма. В този смисъл има известна сезонност в храненето. Есента е най-богата на плодове и зеленчуци, които хората трябва да включват в менюто си. Особено са подходящи тези продукти за хора със сърдечно-съдови заболявания, диабет и склонност към затлъстяване.
Фрамар: Как да помогнем на организма си да се справи със стреса от смяната на сезоните?
Ние сме неизменно свързани с природата и космическото пространство, така че въздействията на околната среда влияят върху човека и неговата физиология. Това се наблюдава особено силно при хора, които имат някакво заболяване. Както смяната на часовото време, така и смяната на сезоните дава отражение върху адаптирането на организма към тези промени. Това, което препоръчвам, е да се съблюдава определен ритъм на живот по отношение на събуждане, ставане от сън, хранене, натоварване с психо-емоционални събития или физическа активност. Есенният сезон е един от благоприятните сезони за адаптация, защото не се наблюдава толкова рязка промяна. Преходът от лято към есен е по-плавен, отколкото от есен към зима.
Фрамар: Споменахте и смяната на часовото време. Въздейства ли ни негативно по някакъв начин?
Смяната на сезоните е естествен процес, докато това, което често не ни повлиява добре, е именно смяната на часовото време. Това се случва през октомври месец и е неблагоприятно за нас, защото представлява стрес за организма. Човешката физиология и ендокринна система неизменно са обвързани с т.нар. циркадни или часови ритми. Изместването на часовника с един час напред или назад дава отражение първо върху съня и на втори план върху нервната система. Настъпват емоционална лабилност, тревожност, нервност и т.н. Такива явления се наблюдават и при смяна на сезоните, но не са толкова силно изразени, както при смяната на часовото време.
Фрамар: За есенния сезон са типични някои болестни състояния, като депресия, тревожност. Има ли по-специфично меню, което би ни помогнало да се справим с техните симптоми?
Първо трябва да кажем кои продукти би следвало да се избягват, за да се избегнат и симптомите на тези състояния. На първо място това са напитките, които съдържат кофеин. Такива са: кафе, кола, черен чай и други енергийни напитки. Продуктите, които действат успокояващо на организма, поради това, че съдържат по-голяма концентрация на витамини, са т.нар. зелени храни. Това са плодове и зеленчуци. По-специално може да се наблегне на консумацията на: зелен боб, чушки, краставици, зелени ябълки, круши, различни цитрусови плодове. Всички, които са в зелен цвят съдържат богата гама витамини, подходящи за този сезон, включително и витамин C. Храни, които имат отношение към нервната система, съдържат витамини от група B. Те се съдържат в житни култури, бобови култури, семена и др. На жените препоръчваме да консумират храни, богати на витамин Е. Това са житото и кълновете от семена. По отношение на приема на витамини, препоръчваме също храни, богати на витамин А и провитамин А – каротините. Те се съдържат във всички плодове и зеленчуци с червен, оранжев и жълт цвят. Такива са: червени чушки, домати, моркови, жълти и оранжеви плодове. Полезни са както за нервната система, така и за кожата и костните придатъци.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ЕСА капсули * 90 ВЕМОХЕРБ
ФИТОМЕР ГЛЮКОЛАЙТ НОЩЕН ОТСЛАБВАЩ ГЕЛ 150 мл.
Безплатна доставка за България!АМИКС LEU HICA ЛЕВЦИНОВА КИСЕЛИНА + NOP 47 450 гр.
ОСТРОВИТ ФЕТ БЪРНЪР ЕКСТРИЙМ капсули * 90
ТОНИК ЗА КОСА С РОЗОВА ВОДА И ХИНИН 200 мл АУРИМЕТРИЯ
ДИЗАО ХИДРОГЕЛ БОТО ПАЧОВЕ ЗА ОЧИ
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Опасни взаимодействия между храни и лекарства
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Какаово дърво
- Кафето не е опасно за здравето на сърцето
- Жена почина след консумация на 8 литра Пепси с антидепресанти
- Пийте кафе в зависимост от здравето си
- Кофеинът подобрява паметта
- Щипка какао в кафето – вълшебната комбинация за изумителна тренировка
- Кафето повишава физическата издръжливост
Коментари към Д-р Ана Бенова: За да победите есенните депресия, тревожност и нервност, избягвайте напитките с кофеин