Д-р Атанаска Петкова: Има около 80 заболявания на кръвта и имунната система, които могат да бъдат лекувани с присаждане на стволови клетки
Д-р Атанаска Петкова е родом от Варна. Работи в Регионалната лаборатория за диагностика на птичи грип към Българската агенция по безопасност на храните. Наскоро тя се върна от посещение в лабораторията на водещата европейска банка за съхранение на стволови клетки Cryo-Save в Белгия. Там д-р Петкова участва в инициативата Борд на родителите, която дава възможност на родители, съхранили стволови клетки на своите деца, да се запознаят на място в лабораторията на Cryo-Save с процесите на обработка и съхранение на пробите. Бордът на родителите е първият случай, в който частна банка за стволови клетки отваря вратите си за своите клиенти.
Д-р Петкова, върнахте се от посещение в лабораторията на Cryo-Save в Белгия, където се съхраняват над 210 000 проби, в това число и над 3000 проби от пъпна връв на български деца. Какво представлява лабораторията на водещата в Европа банка за съхранение на стволови клетки?
Две неща правят впечатление в лабораторията на Cryo-Save – високотехнологичното оборудване и изключителният екип от специалисти. Щастлива съм, че имах възможността да се запозная на място с процесите на обработка и съхранение на пробите и още веднъж да се убедя във високите стандарти на работа в Cryo-Save. Имах възможността, заедно с родители от другите държави, да проследя целия процес в лабораторията – от пристигане на пробите, тяхната обработка, до замразяването им с азот. Дадоха ми възможност да открия в системата пробите на моя син, всички данни за тях, дори ми показаха точното местоположение, където те се съхраняват в момента.
Като член на Борда на родителите, вие бяхте „посланик” на всички български родители, съхранили стволови клетки на своите деца в Cryo-Save и имахте възможност да зададете въпросите им на ръководството на компанията. От какво се интересуват българските родители?
Въпросите на десетки българските родители, съхранили стволови клетки в Cryo-Save, бяха събирани чрез страницата на компанията във „Фейсбук”. Получих отговори лично от изпълнителния директор на компанията Арнолд ван Тулдер и д-р Сали Сенит, ръководител на лабораторията. Повечето родители, в това число и чуждестранните, се интересуваме от възможността за допълнителна застраховка, която да покрива разходите по евентуална стволово-клетъчна трансплантация. Получихме подробности за самия процес на съхранение на стволовите клетки, за приложението на стволовите клетки, както и за заболяванията, при които те са решение. Всеки родител, който се интересува от тези теми, може да получава повече информация както от компанията, така и от мен – като член на Борда на родителите и като независима страна.
Това ли е смисълът на подобна инициатива като Борд на родителите – да популяризира тази все още непозната у нас здравна услуга?
Бордът на родителите е добра възможност за всички родители да научат повече за темите, които ги вълнуват около съхранението на стволови клетки и тяхното приложение. От друга страна, по този начин се популяризира тази все още непозната у нас „биологична застраховка“, а и се постига пълна прозрачност в действията на тъканната банка, на която ние като родители сме се доверили. Бордът на родителите при Cryo-Save е първият случай, в който частна банка за стволови клетки отваря вратите си за своите клиенти. Аз самата кандидатствах за член в Борда, когато разбрах за възможността и съм щастлива, че изборът на компанията се спря на мен.
За мен Бордът на родителите е уникална инициатива, която ни дава възможност да получим отговори лично от ръководителите на компанията и лабораторията, и да се убедим още веднъж, този път на място, в сигурността на взетите проби.
Вие как взехте решение да съхраните стволови клетки на Вашия син?
Двамата с моя съпруг сме медицински лица и сме добре информирани какво представлява съхранението на стволови клетки. Затова пред нас никога не е стоял въпросът дали да съхраним проби от сина ни, а по-скоро на коя компания да се доверим. След като обстойно се запознахме с компаниите на българския пазар, които предлагат тази услуга, се спряхме на Cryo-Save като водеща банка в европейски и световен мащаб, работеща по най-високите стандарти и технологии. За нас като родители съхранението на стволови клетки е най-добрият подарък за сина ни, за неговото здраве и бъдеще.
Знаят ли българите, на които им предстои да станат родители, за възможността да съхранят стволови клетки на своите деца и какво бихте ги посъветвали?
Съветвам ги да се интересуват и да научат повече за тази услуга, която може да означава разликата между живота и смъртта за тях и техните близки. Към днешна дата има около 80 заболявания, предимно на кръвта и имунната система, които могат да бъдат лекувани с присаждане на стволови клетки. Убедена съм, че през следващите години броят им ще нараства и съхранението на проби ще става все по-надеждна застраховка за здравето на нашите деца.
Коментари към Д-р Атанаска Петкова: Има около 80 заболявания на кръвта и имунната система, които могат да бъдат лекувани с присаждане на стволови клетки