Д-р Веска Войчева: Грипът е тежко заболяване и предизвиква сериозни усложнения
Как да се предпазим от респираторните вируси, трябва ли да се ваксинираме и кои са най-рисковите групи? На въпросите отговаря д-р Веска Войчева, директор на Дирекцията за надзор на заразните болести при Регионалната здравна инспекция във Велико Търново.
Д-р Войчева, здравното министерство обяви на форум на здравните служби от страната преди няколко дни, че предвижда да разработи национална програма за профилактика на грипа. Какво включва тя?
Здравният министър Десислава Атанасова съобщи, че ще има такава национална програма и в момента група от специалисти работи по нея. Когато стане готова, ще може да я коментираме. Предполагам, че в нея ще бъдат посочените кои са рискови групи, които е най-добре да бъдат ваксинирани против грип, какъв да бъде препоръчителният процент на ваксинираните хора у нас и др. Идеята е да бъдат имунизирани повече хора. Но за целта трябва да се промени нагласата на обществото за превенция на това заболяване. Защото всяка година преди зимата опасността от грипна епидемия застрашава голяма част от работоспособното население на страната.
Кои вируси ще ни атакуват тази зима?
“Калифорния”- АН1N1, “Виктория”- АН3N2 и В- “Уисконсин”. Първият е вече познатият свински грип, който се появи през 2009 г. и продължава да циркулира сред обществото и сега. Очаква се по правило “Виктория” – АН3N2 да даде по-висока смъртност от “Калифорния”. Но не трябва да се забравя, че именно свинският вирус даде по-ниска смъртност от очакваната през миналата година. Затова не може да се прогнозира как точно ще протече грипът тази зима, докато не започне разпространението му. Съставът на ваксините се препоръчва всяка година от Световната здравна организация, издава се специална препоръка и на базата на нея всички производители включват точно тези щамове в противогрипните ваксини.
За този сезон ваксината се отличава от тази, която беше препоръчана за миналата зима. Затова трябва да се използва само тази, която е за съответния сезон.Разбира се, имунизацията е доброволна, а ваксината и поставянето й се заплащат от пациентите. Личните лекари са тези, които препоръчват дали хората да се имунизират, или пък не, тъй като могат да имат медицински противопоказания.
В РЗИ вече има ли противогрипни ваксини, тъй като при вас работи имунизационен кабинет, в който всеки може да се ваксинира. Освен това няма опашки и болни хора, както пред кабинетите на джипитата, където човек може да се зарази от грип, още преди да е изградил имунитет след имунизацията.
Все още не сме заредили с тези ваксини, но се надяваме това да стане тази седмица. Не се знае и колко ще струва една ваксина, предполагам, че ще бъде между 10 и 12 лв. Разбира се, имунизацията против грип е доброволна и тя се заплаща от хората. Освен това при нас има и такса от 2 лв. за самото поставяне на инжекцията. Кабинетът ни е отворен всеки работен ден от 9,00 до 16,30 часа. За повече информация всеки може да се обади на тел. 614 350.
Тъй като тази година имаме по-различен коктейл от грипни вируси, вие на кого бихте препоръчали най-напред да се ваксинира?
Грипът е тежко заболяване и предизвиква сериозни усложнения като пневмонии, менингоенцефалити, сърдечносъдови болести и др. При хора с хронични заболявания – диабет, имунодефицитни състояния или астма, грипът протича по-тежко и за да няма последствия, бих препоръчала най-вече те да се имунизират. Това важи и за възрастните над 65 години, дори да нямат хронични заболявания, и за социалните институции.
Препоръките се отнасят и за здрави хора, на които професията им е свързана с големи колективи – полиция, войска, транспорт, учители, медицински служители, администрация и др. Шансът да се заразят от грип при тях е по-голям. При децата от 6-месечна възраст до 5 години имунизацията също е препоръчителна, особено ако ходят на детски ясли или детска градина.
И бременните жени трябва да се ваксинират, тъй като при тях има промяна на имунитета, свързана със самата бременност. Целта е да се предотвратят преждевременните раждания при евентуална инфекция, а и така бебето до 6 месеца получава антитела трансплацентрално.
Ваксината не е ли вредна за бременните жени?
-Досега са направени много изследвания в цял свят и те са доказали, че противогрипните ваксини при бременните жени носят само ползи.
Как си обяснявате факта, че грипът е тежко заболяване, ваксините не са скъпи и въпреки това много малко хора се имунизират. Други пък твърдят, че и ваксинирани пак боледуват. От здравното министерство отчитат, че само 4 процента от българите се ваксинират против грип, за разлика от други страни, където процентът стига 75.
За съжаление в интернет се води антипропаганда и според мен тя е от псевдоспециалисти. И странното е, че тази антипропаганда печели доверие сред повечето хора, макар често написаното да няма автор. Може би българинът се разколебава от факта, че ваксината предпазва само от определените щамове, а не и от останалите парагрипни вируси и респираторни инфекции. Но ние непрекъснато повтаряме, че грипът протича по-тежко от останалите заболявания, така имунизацията срещу него е напълно оправдана. Разбира се, имунизираният може да се разболее от грип, но той протича много по-леко и няма усложнения, не лежи в болница и не умира от това заболяване.
Наистина в страната много малко хора се имунизират против грип и идеята на новата национална програма за профилактика е ваксинацията в следващите години да достигне 75 процента от населението. Ползата от ваксината е доказана многократно в продължение на години. Може би 10-12 лв. за възрастните хора са проблем, но ако се направи сметка, ще излезе, че да се ваксинираш против грип е по-евтино, отколкото да си лекуваш пневмонията, лекарствата за която могат да стигнат и 100 лв.
И друго, човек все се надява, че няма точно той да се разболее, защо тогава трябва да харчи пари за ваксина, когато още е здрав. Има и такива психологическо-финансови съображения хората да пренебрегват имунизацията.
Може би трябва да търсим и вината в себе си. Вероятно българите не са достатъчно добре информирани. Или ние не говорим достатъчно за ползата от имунизацията или пък говорим така, че не ни разбират.
Д-р Войчева, последните години се заговори за фалшиви грипове. Каква е разликата с истинския? И могат ли те да доведат до пневмонии, ако не се лекуват?
При хората с хронични заболявания и намален имунитет един парагрип също може да протече тежко като грипа. Освен това всяко едно заразно заболяване протича от едва проявена до тежка клинична форма, случва се и фатален изход. Зависи и от инфекциозния агент като вирулентност, продължителност и количество, който е попаднал в организма. И от друга страна влияе състоянието на имунната система, ако има недохранване, стрес или друго заболяване. Всичко това предопределя различна клинична тежест на парагрипното заболяване, което може да имитира грип.
През този сезон започват и т.нар. настинки, които се изразяват с възпаление на горните дихателни пътища, причинени от някои от респираторните вируси. Появява се хрема, болки в гърлото, кашлица, невисока температура и обща отпадналост. Повечето от тези състояния са сравнително леки и не дават усложнения. Докато при грипа човек е тежко болен и водещи са главоболието и високата температура. Болният не може да отиде на работа и се налага да остане на легло вкъщи. В случая най-добре е да не се изчаква да настъпят усложнения, нито да опитваме самолечение. Колкото по-навреме потърсим лекар, толкова по-малко могат да бъдат усложненията. Включването на антивирусни препарати в лечението до 48-ия час от проява на заболяването дават добър ефект. Антибиотиците имат място само при доказана бактериална инфекция, възникнала като усложнение.
А доколко са ефективни прахчетата, които вземаме при настинка или грип?
- Когато температурата стигне и мине 39 градуса, тя има вреден ефект за организма. Тогава тези прахчета, които действат като антипиретици, понижават температурата и предпазват от усложнения. Много трябва да се внимава при децата, които бързо вдигат температурата и клиничната картина е изключително динамична. Затова малчуганите трябва да се наблюдават непрекъснато от специалист.
Но температурата до 38 градуса има лечебен ефект и това не е случайно. В случая организмът се стреми да се пребори с попадналите вируси, за които оптималната среда за размножаване са ниските температури. Вирусите не обичат високите стойности. Става така, че тялото, повишавайки температурата, се опитва да се освободи от вирусите, а ние я понижаваме с прахчетата или хапчетата. Но ако температурата продължава да бъде над 38 градуса повече от 3-4 дни, кашлицата не спира и има други оплаквания, трябва да се потърси лекар, който вероятно ще изпише антибиотици.
Имаме ли вече грип в областта и ако не, кога се очаква?
Все още нямаме изолирани антитела на грипа, но от 1 ноември започваме ежедневно отчитане на респираторната заболеваемост. Не може да се каже кога точно ще има епидемия. Случвало се е тя да бъде през ноември или на следващата година през февруари. Друга година сме минавали без грипна епидемия, както миналата 2011 г.
Тогава кога е най-добре да се ваксинираме и за колко време се изгражда имунитет?
От средата на октомври може да започне имунизацията. Колкото по-рано, толкова по-добре, тъй като епидемията не може да се прогнозира. Грипът обикновено се появява с няколко леки случаи, но много бързо се разпространява и за седмица може да има епидемия. Затова трябва да сме готови да го посрещнем с готов имунитет срещу вирусите.
Две седмици са необходими за изграждане на имунитета, който продължава дори до година. Но имунизация може да има и по време на грипната епидемия. Ако човек се е ваксинирал в началото й, може да направи контакт с болен от грип след четири седмици и това означава, че той вече има имунитет и няма да се разболее.
Ако хората се имунизират всяка година, не се ли натрупват много антитела в организма от ваксините?
Няма такава опасност, тъй като с течение на времето този имунитет спада и не случайно бебетата след раждането си се ваксинират през един месец.
Как може да се предпазим от грипа, освен с имунизация?
Ако имаме болен вкъщи, то трябва да го изолираме в отделна стая. Необходимо е да слагаме маска при обслужване, която да се сменя на два часа. Помещението, където е болният, трябва да се проветрява, а и той да поддържа много добра лична хигиена. Освен това закаляването на организма, пълноценното хранене, избягването на стреса и консумацията на повече плодове и зеленчуците с витамин С са спирачка за респираторните инфекции.
Хапчетата с витамин С могат ли да заменят употребата на пресните плодове и зеленчуци?
- Ако има здравни и финансови проблеми, може да се употребяват синтетични витамини. Но най-добре е те да са от пресните плодове и зеленчуци. По този начин храната постъпва в организма с ензимите в нея и минералите и витамините са балансирани така, както рядко могат да бъдат в хапчетата.
В детските градини децата най-често боледуват. Какви са профилактичните мерки особено по време на грипна епидемия?
Мерките са целогодишни и всяка сутрин се прави филтър, тоест децата се преглеждат. Често имаме оплаквания от родители, че в градината пристигат болни деца и заразяват и останалите. В повечето случаи тревогите им са неоснователни, тъй като често малчуганите взимат лекарства и след оздравяването, което е гаранция да не се разболеят пак. Става въпрос за имуностимулиращи медикаменти и витамини. От друга страна, има и деца с анемии и други хронични болести, които се нуждаят от лекарства.
В училищата разчитаме на учителите и медицинските специалисти да обучават учениците как да се предпазват от грипа. Изпратили сме доста информационни материали. Ако там се разболеят повече от 30 процента от учениците, като предпазна мярка обявяваме грипна епидемия.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Овлажнители за въздух
- Бяло подъбиче
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
Коментари към Д-р Веска Войчева: Грипът е тежко заболяване и предизвиква сериозни усложнения