Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Интервюта Лекарите говорят Д-р Георги Миндов - Как да поддържаме водноелектролитния баланс при домашно лечение на COVID-19

Д-р Георги Миндов - Как да поддържаме водноелектролитния баланс при домашно лечение на COVID-19

от 18 март 2021г.
Автор: Гергана Караилиева
Д-р Георги Миндов - Как да поддържаме водноелектролитния баланс при домашно лечение на COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Доктор Георги МиндовД-р Георги Миндов е общопрактикуващ лекар с богата дългогодишна практика. От 2016 година е председател на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари. Д-р Миндов алармира, че все още няма ръководство за лечението на COVID-19 в домашни условия. Поддържането на електролитния баланс трябва да бъде включено в основната терапия, напомня той.

Д-р Миндов, каква е ролята на общопрактикуващите лекари в битката с COVID-19 в момента?

Общопрактикуващите имат основна роля в битката, защото 95% от заболелите с COVID-19 с леко, средно и не много тежко протичане остават в дома си. Ние носим отговорност, лекуваме ги и основната ни цел е да не влизат в болница. Това е и ролята ни – да спрем потока към болниците. Има и нещо друго и то е психологическата подкрепа, която оказваме на болните. Едно е като говорите с комшията, а съвсем друго, когато говорите с лекар, който е лекувал сто човека с коронавирус.

Кои са най-сериозните проблеми и трудности, пред които колегията е изправена във времето на пандемията?

Много динамични бяха нещата. През ноември и декември големият проблем беше, че ние не бяхме имунизирани, а бяхме контактни постоянно. Много колеги се разболяха, много и починаха. Най-вече проблемите бяха организационни – да се дадат точни и ясни указания какъв да бъде редът на прием, да има коридори, защото освен COVID-19 има и други болести и те са не по-малко смъртоносни от него. Не по-малък проблем през цялото време беше и липсата на достатъчно информираност и на ръководства от МЗ. Масовата ваксинация срещу COVID-19 трябваше да започне от нас и ние да бъдем основно натоварени, това да е наш ангажимент.
От началото на кризата COVID-19 основният акцент беше поставен върху болничното лечение, а усилията бяха насочени да не се допусне затормозяване и блокиране на системата. Някак встрани тогава остана ролята на общопрактикуващите лекари, която е твърде важна и съществена.

Променена ли е ситуацията сега?

Очевидно не, защото се грижим за 95% от случаите на COVID-19, както вече казах, а не можем да направим основната превенция – ваксинирането.

Кои са най-честите симптоми на Вашите пациенти, заразени с вируса SARS-CoV-2?

Различни са. От обикновено силно главоболие до лека кашлица, задух, постоянна висока температура, обезводняване, разстройство, силна отпадналост. Това са най-честите, но всичко е и много индивидуално. Има и, да ги наречем, лошо прогностични симптоми – като температурата, поддържана няколко дни, която се сваля с антипиретици, но след това отново се вдига и това означава, че най-вероятно се развива пневмония. В тези случаи, които не са толкова чести, се налага и болнично лечение. И до тоя момент нямаме ръководство за лечение на COVID-19 в домашни условия. Експертните съвети можеха да го подготвят. Аз давам едно американско ръководство, но не е нашенско. За обикновена терапия говорим, рехидратираща, витамини, хранителни добавки без фирмените наименования. Нищо не пречеше експертите да го подготвят и разпространят и да го актуализират. Не може да обвиняват личните лекари, че не си вършат работата, а да не са им казали какво да правят.

Както показват различни изследвания, при много от болните от COVID-19 е нарушен електролитният баланс. Наблюдавате ли това при Вашите пациенти?

Реално ние нямаме пряк контакт с пациента, докато той е болен, тъй като е под карантина. Когато е с температура, трябва да се погрижим, а това често се неглижира. Фебрилното състояние води до обезводняване, а то пък до температура, говорим за порочен кръг. Рехидратацията е един от ключовите моменти за сваляне на температурата, тя е възможност да се повлияе чисто физиологично, за да не се влоши състоянието, да не се развие пневмония и върху всички патогенетични процеси, които водят до усложненията. Често се пропуска, а тази терапия е изключително важна, както е важно не само да се приемат определените лекарства, но и правилните дози. Аз мога да обуча моите пациенти как да следят това състояние в домашни условия.

Какво препоръчвате на хората, които се лекуват вкъщи? Какво трябва да знаят?

Първо трябва да преценим общото състояние на организма. Най-простото е да погледнат езика. Той трябва да е мокър, все едно е бил във вода. Ако е сух, напукан, бял, това означава, че имаме недостиг на течности. Причината може да е различна, но налага рехидратираща терапия. Много са медикаментите на пазара, но най-вече е нужно да се пият течности под всякаква форма включително и готови, като например, „Стоперол хидра“ или електролитен разтвор, който може да си направят сами, защото тези хора често не могат да излязат от дома си. Хидратацията помага и поддържа физиологичните нива на всички електролити и цялостната обмяна на организма. Набляга се на антибиотиците, но не бива, защото в някои случаи те имат обратно въздействие. Когато има фебрилно състояние, а то е при 100% в случаите на пневмония, освен всички неща, които са дават, трябва да се набляга и на рехидратиращата терапия. Не бива да се изпуска. Даваме антибиотик и пробиотик, а при фебрилно състояние, освен антипиретик трябва да се даде и електролитен продукт като „Стоперол хидра“, например.

Д-р Миндов, как хората, които са на домашно лечение, могат да поддържат електролитния си баланс. Какво трябва да правят?

Да го следят. В организма се натрупват доста токсини и с една по-обилна рехидратираща терапия вредните съставки ще бъдат изхвърлени чрез урината. Ако диурезата е недостатъчна, се повишава токсичният риск, дисбалансът може да доведе до влошаване на състоянието извън инфекциозния агент. Поддържането на електролитния баланс трябва да бъде включено в основната терапия. Рехидратиращата терапия трябва задължително да бъде включена като трети основен стълб. Навлязоха достатъчно подобни препарати, които са достъпни и евтини.

Кажете ми Вашите аргументи „за“ ваксинацията?

Преди всичко, за да спрем пандемията и да добием имунитет. Имунитета ще придобием по два начина – чрез боледуване и чрез ваксиниране. Дори и да е нетраен имунитетът, придобит чрез ваксина, той е решение в настоящия момент. И още един важен аргумент е, че когато имунитетът се придобива чрез преболедуване, това води до мутации на вируса и до нови щамове, а когато имунитетът е ваксинален не се допуска развитието на мутиращи щамове. Поставянето на ваксина ще спре развитието на вируса. Така икономиката ще започне да се възстановява, а хората ще се върнат към нормалния си начин на живот. Всички искаме това и няма друг начин да го постигнем. Има една мисъл на Чърчил, която ми ще да припомня: „Който не иска, когато може, няма да може, когато поиска.“ Та, в този дух, да се ваксинираме сега, когато можем, защото когато поискаме, няма да можем или въобще няма да има смисъл, защото сме болни.

Източник:

на изображението: д-р Миндов, Freepik

Още по темата:
  • Д-р Трифон Вълков: Водноелектролитен дисбаланс по време на COVID-19 пандемия Д-р Трифон Вълков: Водноелектролитен дисбаланс по време на COVID-19 пандемия
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

СТОПЕРОЛ ХИДРА ПОРТОКАЛ И ЛИМОН саше * 12
14.90лв.

СТОПЕРОЛ ХИДРА ПОРТОКАЛ И ЛИМОН саше * 12

СТОПЕРОЛ ХИДРА ЯГОДА саше * 12
14.90лв.

СТОПЕРОЛ ХИДРА ЯГОДА саше * 12

Коментари към Д-р Георги Миндов - Как да поддържаме водноелектролитния баланс при домашно лечение на COVID-19

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Георги Миндов - Как да поддържаме водноелектролитния баланс при домашно лечение на COVID-19
    www.framar.bg 
    на 11 April 2021 в 15:14
    Коментирайте "Д-р Георги Миндов - Как да поддържаме водноелектролитния баланс при домашно лечение на COVID-19"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Д-р Трифон Вълков: Водноелектролитен дисбаланс по време на COVID-19 пандемия
  • Изследване на натрий (Na) в кръвта
  • Изследване на електролити
  • Как и защо да си направим вода с електролити
  • д-р Георги Теодоров Миндов
  • Тест за калий

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 3 дни, 22 часа и 35 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 4 дни, 19 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 5 дни, 13 часа и 4 мин.

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 7 дни, 11 часа и 24 мин.

Въпрос за ваксината за папилома вирус

преди 11 дни, 17 часа и 46 мин.

Разширен гръден кош на единия родител

преди 26 дни, 10 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Изследване на електролити

Изследване на електролити

от 19 март 2021г. Прочети повече
Как и защо да си направим вода с електролити

Как и защо да си направим вода с електролити

от 25 юли 2018г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах