Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Д-р Игор Куценок : В България има сякаш нихилизъм към научното знание!

Д-р Игор Куценок : В България има сякаш нихилизъм към научното знание!

от 12 окт 2011г.
Д-р Игор Куценок : В България има сякаш нихилизъм към научното знание! - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Д-р. Игор Куценок е магистър на науките, психиатър и понастоящем Директор на Център за зависимости и зависими поведения в Калифорнийския университет в Сан Диего. Той е консултант на Националния съдебен институт по наркотични вещества, автор и съавтор на повече от 60 научни публикации.

Фрамар: Здравейте! Представете се на нашите читатели. Кой е Игор Куценок?
Аз съм баща на три деца, живея в САЩ, Калифорния. Работя в Калифорнийския университет в Сан Диего и съм Директор на Центъра по зависимости.

Фрамар: От къде идва нестихващата енергия, с която работите и този хъс  да се борите?

От семейството ми, от желанието ми да помагам. Моята професия е основана на това, че аз помагам на хората, или поне се опитвам да помагам на хората.

Фрамар: Какви са впечатленията Ви за работата в България на базата на световната практика?
Не мога да отговоря. Аз не работя в България. Това, което виждам, това, което чувам – това е вторична информация от различни хора. Пряко впечатление собствено нямам, защото аз не съм тук.

Фрамар: Какво трябва да бъде отношението към зависимите въобще на обществото?
Точно такова, каквото е отношението към всеки друг човек с хроничен, рецидивиращ проблем, като диабета, като хипертонията, като астмата. Това са хора, при които има хронично рецидивиращо състояние. Освен това не всички хора с тази трудност са зависими. Има една значително по-голяма група от хора, които използват веществата по един рисков и потенциално проблематичен начин. На тях никой, дори в Америка,  не обръща никакво внимание и се чака човекът да стигне до тежка дисфункция, а от там нататък започват много интензивни терапевтични и всякакви интервенции.

Фрамар: Може ли да ми разкажете нещо повече за митовете за зависимостите, които съществуват в обществото и колко вредни са те?
Това ще отнеме седмици. Има множество митове за зависимостите. Тяхната поява не е случайна. Това е тематика, която е много емоционално наситена и има винаги политически оттенък. Един от митовете, които разбирам, че и в България съществува е, че един вид терапия е по-ефективен от друг вид терапия. Хората тук, като че ли се боричкат  – професионалистите: „Трябва да правим това, а не трябва да правим онова…”.   Пациентите със зависими поведения са много различни хора, с различни нужди. Те реагират различно на различните интервенции. Стига тези интервенции да се правят правилно, от всяка  има нужда. Точно така, както пациентите с хипертония реагират различно на различни лекарства, на различни методики. Този мит създава  това излишно боричкане: „Ние трябва да правим само терапевтични комуни и да спрем метадона!” или „Ние трябва да правим само метадон и да спрем всичко друго!”. Това е абсурд! Ако тези неща се правят правилно, има нужда от всичко. Другият мит: че всеки, който злоупотребява с вещества, особено тийнейджъри, ще развие зависимост. Няма такова нещо. Данните не потвърждават това. Тийнейджърите, макар че на мен никак не ми харесва това, експериментират с дроги, повечето от тях не продължават, а спират. Трудността е да кажеш, кой точно ще продължи. Друг широко разпространен мит е: за хората, които вече са изградили зависимост от вещества – дроги и алкохол, че тяхното лечение е неефективно. Отново погледнете данните. Аз не ви карам да ми вярвате на мене. Вижте данните от света. Има десетки изследвания през последните 15-20 години. Хората дори, които вече имат изградена зависимост към вещества, процентът на подобрение, сериозни подобрения и дълги ремисии, нормално функциониране в живота, е точно такъв, какъвто е процентът на нормално функциониращите пациенти с диабет, с високо кръвно, с астма. Така че хората се подобряват от терапията. Хората могат да живеят много функционален живот.

Фрамар: Има ли разлика в митовете, които се разпространяват в България и в митовете, например в САЩ?
Изглежда, че не. Те са много сходни.  Американското общество има по-дълъг опит в справянето с този проблем и затова не е толкова отхвърлящо. То е по-сензитивно, но като цяло митовете са приблизително същите.

Фрамар: Какъв е начинът за преодоляване на митовете в САЩ , близък ли е до този в България?
Начинът на преодоляването вероятно не е същият, заради културните разлики. В Америка хората са по-склонни да погледнат данните, т.е. те повече вярват на изследванията, на науката. Вече не се приема личното мнение като последната истина. Моето лично мнение е мое лично мнение, то далеч не винаги съвпада с това, което науката ни казва.  От науката ние знаем много неща, ние не знаем всичко, но знаем страшно много. В САЩ има по – голям интерес към научното знание. В България има, като че ли нихилизъм към научното знание. Правят се твърдения, дори в медиите, за които няма абсолютно никакви доказателства, че те са верни, но поради неглижирането на науката, неглижирането на това, какво ние знаем от инвестирани десетки, стотици, милиони долари в изследвания през последните 25-30 години, се получават тези митове.

Фрамар: На какви стандарти и критерии трябва да отговарят професионалистите днес, терапевтите?
Това е хубав въпрос и ми е много трудно да отговоря кратко. На стандартите на добрата практика, което означава всичко онова, което ние правим, трябва да се базира на някакъв вид доказателства. Това е доказателствена медицина.  Какво помага е важно, но аз трябва да имам доказателства че това помага, за да го прилагам и при други хора. Абсолютно задължителни са етични стандарти в терапията. Етиката далеч не се припокрива от легалността и законосъобразността. Има много неща, които са законни, но са тежко неетични.  Нека ви дам пример: Сексуална връзка с пациент. Това законно ли е? Да, законно е. Това етично ли е? Дълбоко неетично. Това е един от примерите за много неща, при които етиката в терапията има страшно много сиви полета, неясни полета. Аз не знам, дали в България има някакви изградени етични правила. Кое е етичното, кое не е етичното в терапията. Това е един от стандартите, за които има смисъл да се помисли много сериозно. Има и много други.

Фрамар: Как терапевтите да  подобряват  своя професионализъм?
Постоянно учене.  Постоянно поддържане квалификацията. Това, което аз съм вярвал, че е вярно преди 10 години, базирано върху моя опит и разбиране на науката, 10 години по-късно много от тези неща вече не са точно толкова ясни.

Фрамар: Какво е впечатлението Ви от  аудиторията днес?
Много положително. Има много млади хора. Това са хора, в които има смисъл да се инвестира – усилия, време знания. Има много млади хора и затова аз съм много, много обнадежден от това, което виждам.

Фрамар: Пожелайте  нещо на всички българи ?
Добро здраве. И кураж. В тези условия е много трудно да работиш ефективно. И да работиш ефективно дълго време. Хората се деморализират много бързо. Навсякъде не е лесно, но като че ли в българската реалност сега за хората е много трудно да поддържат енергията и куража. А без това не можем да бъдем ефективни въобще.

2.3/5 3 оценки

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

НЕЛИНЕЙНОСТ И НЕВРОПЛАСТИЧНОСТ В ПСИХИАТРИЯТА
12.00лв.

НЕЛИНЕЙНОСТ И НЕВРОПЛАСТИЧНОСТ В ПСИХИАТРИЯТА

ХАОС И РЕД ИЛИ ПРИНЦИПЪТ НА ДОЗИРАНАТА НЕСТАБИЛНОСТ
14.00лв.

ХАОС И РЕД ИЛИ ПРИНЦИПЪТ НА ДОЗИРАНАТА НЕСТАБИЛНОСТ

СПИСАНИЕ ПСИХИАТРИЯ бр. 1 / 2011
6.00лв.

СПИСАНИЕ ПСИХИАТРИЯ бр. 1 / 2011

СПИСАНИЕ ПСИХИАТРИЯ бр. 2 / 2011
6.00лв.

СПИСАНИЕ ПСИХИАТРИЯ бр. 2 / 2011

СПИСАНИЕ ПСИХИАТРИЯ бр. 3 / 2011
6.00лв.

СПИСАНИЕ ПСИХИАТРИЯ бр. 3 / 2011

ПСИХОДИНАМИЧНИ МОДЕЛИ В ПСИХИАТРИЯТА
10.00лв.

ПСИХОДИНАМИЧНИ МОДЕЛИ В ПСИХИАТРИЯТА

Коментари към Д-р Игор Куценок : В България има сякаш нихилизъм към научното знание!

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Игор Куценок : В България има сякаш нихилизъм към научното знание!
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:36
    Коментирайте "Д-р Игор Куценок : В България има сякаш нихилизъм към научното знание!"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Д-р Георги Викторов Данов
  • Д-р Антоанета Василева Тричкова
  • Д-р Петя Георгиева Благоева
  • д-р Антоанета Живкова Дончева
  • Д-р Николай Тодоров Попов, д.м.
  • Д-р Наталия Михайловна Борисова
  • Д-р Весела Стоянова Стоянова
  • Д-р Ангел Петров Христозов
  • Д-р Ивайло Петров Спасов
  • д-р Емил Павлинов Петков
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Детска психиатрия

преди 5133 дни, 4 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 21 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 21 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Има по-голям риск от смърт при пациенти с психични проблеми след освобождаването им от болница Има по-голям риск от смърт при пациенти с психични проблеми след освобождаването им от болница

Има по-голям риск от смърт при пациенти с психични проблеми след освобождаването им от болница

от 25 апр 2019г. Прочети повече
Какво вижда един шаман в психиатричната болница Какво вижда един шаман в психиатричната болница

Какво вижда един шаман в психиатричната болница

от 01 дек 2017г. Прочети повече
История на психиатрията История на психиатрията

История на психиатрията

от 05 окт 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival