Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Д-р Мария Ивановска: При хроничен стрес имунитетът отслабва

Д-р Мария Ивановска: При хроничен стрес имунитетът отслабва

от 31 май 2021г., обновено на 11 юни 2021г.
Автор: Гергана Караилиева
Д-р Мария Ивановска: При хроничен стрес имунитетът отслабва - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Д-р Мария Ивановска е главен асистент по клинична имунология в Катедрата по микробиология и имунология в Медицинския университет в Пловдив. Работи и в Лабораторията по клинична имунология на Университетската болница „Свети Георги“. Д-р Ивановска е носител на награда „Питагор“ за млад учен за 2021 г. Това е най-авторитетното отличие в областта на българската наука, което се присъжда от Министерството на образованието и науката.

Със специалистката по клинична имунология разговаряме за награда „Питагор“, за изследването й, посветено на връзката между стреса и имунитета и неговото приложение в медицинската практика, но и за предизвикателството пред учените и лекарите днес.

Няма по-важно от това да следваш целите си и да не се отказваш, независимо от трудностите и препятствията по пътя, категорична е жената, обявена за млад учен на годината.

Какво е за Вас наградата „Питагор“?

Чувствам се горда и щастлива, че съм възпитаник на Медицинския университет в Пловдив. Това е поредното постижение на нашия университет. Наградата е допълнителна мотивация за бъдещи проучвания и знак, че не трябва да спирам, а да продължавам в този дух. И така е за всеки млад учен, тъй като това е една от най-престижните награди за наука в България, която се дава от Министерството на образованието и науката.

Права ли съм в догадките си, че сред мотивите, за да бъдете отличена с наградата „Питагор“ за млад учен, е и това, с което се занимавате?

Когато кандидатстваме, подаваме много неща и едно от тях е проучването, което беше част от дисертационния ми труд “Имунологична реактивност при остър и хроничен стрес“. То приключи през 2018-а, но вече намира приложение. Много е хубаво да разбереш, че работата ти не е просто на хартия или само дисертационен труд, а намира и клинично приложение. Направихме примерен имунологичен алгоритъм, който позволява да сканираме остър и хроничен стрес на различни професионални групи. Надявам се в бъдеще нещата да бъдат доразвити, за да има индивидуален подход и към проекта да бъде включена още по-персонализирана медицина.

Д-р Ивановска, дайте подробности да изследването си и как реално се прилага в медицинската практика?

Проучването беше осъществено в рамките на четири години и беше част от дисертационния ми труд под ръководството на проф. Марияна Мурджева, която е и ректор на МУ – Пловдив. Включихме три групи. Едната беше контролна, в която имаше хора, практикуващи йога, тъй като знаем, че те се намират в един уникален баланс, а желанието ни беше да имаме най-изчистената контролна група. Втората група включи студенти по време на изпит по микробиология, понеже за тях подозираме, че ще бъдат подложени на остър стрес, а в третата влязоха лекари от спешен център и други отделения, които работят в условията на постоянен стрес. Най-напред направихме скрининг на психо-емоционалното състояние, така наречената скала на Коен, която дава оценка на нивото на възприетия стрес, тоест всеки човек индивидуално си прави оценка дали наистина е в състояние на стрес или не е. След това изследвахме маркери на кръвта, свързани със стрес – това са хормони като кортизол, норадреналин и един маркер, който никога до момента не беше изследван 8-хидрокси-2- деоксигуанозин – маркер на оксидативен стрес или на преждевременното стареене. Когато сме в състояние на хроничен стрес могат да се включат механизми, които ускоряват стареенето. Искахме да проучим това и го направихме. Изследвахме и клетките на имунната система – абсолютен брой на лимфоцити, имунокомпетентни, хелперни (Т-клетки), В и NK клетки и хуморален имунитет или така наречените имуноглобулини.

д-р Ивановска в лабораторията

И какво установихте?

В състояние на остър стрес има много високи концентрации на кортизол и има промени в абсолютния брой на лимфоцити, увеличени са имунокомпетентните, хелперните и NK клетки. Всъщност всички тези параметри са увеличени като концентрация. Има промени в хуморалния имунитет, при който имуноглобулини А и M са също увеличени. При хроничен стрес се наблюдават много високи концентрации на норадреналин и много ниски на всички споменати досега клетки, на факторите на хуморалния имуинитет и на маркера на оксидативен стрес. От всички тези промени изготвихме стъпка по стъпка алгоритъм, който включва скалата на Коен, изследване на хормони, на клетъчен и на специфичен хуморален имунитет. Така, когато при нас идва човек или група хора, които са в състояние на остър или хроничен стрес, бърнаут, стрес индуцирано разстройство като депресия, тревожност и други, ние назначаваме теста за самооценка и изследванията на кръв. Когато резултатите са готови, в зависимост от промените в клетките, хормоните и имуноглобулините, даваме насока какво да се прави. Преценяваме дали този човек ще има нужда от копинг стратегии за стреса, дали да приема адаптогени – вещества, които балансират нивото на стреса и помагат по-бързо да се премине през него и не позволяват развитието на стрес индуцирани разстройства и назначаваме контролни прегледи. При нас идват хора, които искат да разберат дали са стресирани. Интересното е, че когато човек си дава индивидуална оценка по скалата на Коен и казва, че е много стресиран, се получава точно обратното. Когато събираме точките по скалата, установяваме по промените, че всъщност той не е толкова стресиран и има незначителни промени в имунната система. Има и точно обратни случаи. Резултатите, които получихме, са разнообразни. Сега целта ни е да развием проучването. Ще включим допълнителни изследвания.

Д-р Ивановска, ще се съгласите ли, че много от болестите днес се свързват със стреса?

Да, така е. Има доказателства, че много от психиатричните, но и автоимунните заболявания са свързани със стреса. Затова се спряхме на имунната система. Целта беше да видим промените и съответно дали това може да бъде така наречения тригер на отключване. Както знаем, всеки индивид има генетична предразположеност. В проучването изследвахме един генетичен полиморфизъм, свързан с това, как възприемаме стреса. Например аз и Вие по различен начин приемаме факторите. Интервюто, което правим в момента, е стресов фактор за мен, но не и за Вас. Та как ще протече физиологичната реакция на стреса и дали ние ще спрем развитието на промените или не, това е така наречената реакция – борба или бягство, а вече се добави и друг термин към нея – „Fight, Flight or Freeze”.

Какво означава това?

Когато сме в момент на високо състояние на стрес, ефектът е, че забравяш абсолютно всичко и дори името си не можеш да кажеш. Често студентите преди изпит казват, че всичко им е изчезнало от главата. Това е физиологична реакция на организма. Друг е въпросът, каква генетична предразположеност има човек, за да отключи стрес индуцираните разстройства. По темата има многобройни проучвания. Изследват се различни гени. Ние изследвахме гама-аминомаслената киселина в мозъка, един рецептор, при който се оказа за всички групи, че не наблюдаваме корелация с тези, които са в състояние на остър стрес, ако имат съответния полиморфизъм или не. Предстоят много нови проучвания. Става дума за изключително интересна наука. Това е нова дисциплина, така наречената психоневроендокриноимунология, според която всичко започва от главата. Хормоните, които отделяме, хипофиза, хипоталамус, симпатико, и ефектите на тези хормони върху имунните клетки, които имат рецептори за тях.

Д-р Ивановска, ако сте министър на здравеопазването, какво бихте предприели по отношение на превенцията, като знаете как влияе стресът върху отделния индивид и обществото като цяло?

Бих направила така, че работещите да имат допълнителни възможности за отдих и за включване в копинг стратегии за стрес. Да има специалист, който ще насочва към това и да бъде безплатно. Когато искаш да разтовариш в работно време, да можеш да го направиш. Доказано е, че дори 30-45 минути физическа активност на седмица са достатъчни, за да се отпусне човек. В проучването доказахме, че не само йога, а всички медитативни техники влияят много добре на имунната система и основно на мозъка, за да може човек да се справи със стреса. В много болници има възможност за консултация с психолози, както е например в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, където работя. Друг начин е преди постъпване на работа да се направи психологическа оценка и според нея човек да се подлага на терапия, ако е нужно.

Може ли да кажем, че стресът влияе негативно на имунната система?

Да, в зависимост от това какъв тип е стресът. Хроничен е стресът, който продължава повече от четири седмици. При него повторението на стресовия фактор е всеки ден. В този случай със сигурност ще има промени в имунната система. Намаляват както активността й, така и концентрацията на Т и NK клетките, които всъщност отслабват имунната система, а това означава, че няма да имаме възможността да се справяме с инфекциите. Тогава е налице потисната имунна защита. Както често казваме, отслабнал ми е имунитетът. И точно това се случва, когато имаме хроничен стрес и това доказахме в проучването.

Освен учен, Вие сте и преподавател и затова е логично да Ви попитам как определяте нивото на висшето образование в България?

Мисля, че сме на много високо ниво. От 2014-а съм асистент, а от 2019 г. съм главен асистент. При нас преподаваме на български и на английски. Нивото е изключително високо. Доказателство са не само оценките, но и постиженията на студентите ни. Те посещават форуми, конференции, работим заедно с тях по проекти. Дори сме изпращали студент да представя проучването ни, за да се учи как се прави това.

д-р Ивановска със студенти

В същото време обаче и Вие виждате, а и статистиката показва, че българските лекари по-често напускат България, а не остават тук.

Според мен, проблемът е в заплащането. Младите специалисти намират работа лесно, но заплащането е много ниско. За да може да живее нормално всеки лекар работи на повече от едно място. Затова напускат. За съжаление и аз имам много колеги, които напуснаха точно по тази причина. Защото не можеш да смогнеш – да си едновременно и лекар, и преподавател, и даващ дежурства в друга болница. Изключително трудно е да живееш по този начин в продължение на години. А в чужбина българските лекари са едни от най-добрите специалисти, уникални са всички, напуснали страната и реализирали се в чужбина.

Кое е основното, на което искате да научите младите хора, които обучавате?

Да не се отказват никога. Да бъдат големи инати като мен и въпреки всичко да търсят винаги положителните неща. Не може всичко да ти е розово. Трябва да минаваш през много трудни моменти в кариерата си. Важно е винаги да търсят и да бъдат мотивирани в името на бъдещето си. Да не гледат какво правят хората около тях, а всеки да реализира собствените си мечти и да държи на своето. На това ги уча. Радвам се, че след като спечелих наградата „Питагор“ много от студентите ми се обадиха да ме поздравят и да ми кажат, че съм вид мотивация за тях, че заради мен са направили нещо, например, да бъдат част от програмата „Еразъм“.

Вас какво Ви мотивираше през тези години?

Още като студентка исках много да се занимавам с клинична имунология. Сблъсках се и с проблема, пред който много млади лекари са изправени – липсата на места за специализация. Две години чаках и докато чаках работих по проекта за стреса. През цялото време вярвах, че проучването ще бъде добро и ще представя нещо ново, различно от направеното до този момент и ще започне да се прилага. Мотивацията ми винаги е идвала от знанието, че има смисъл да продължаваш напред, независимо колко е трудно.

на поредния научен форум 2019 г.

Сега продължавате да работи по темата за връзката между стреса и имунитета или ще отворите и други врати на медицинската наука?

Екипът на нашата катедра работи по множество проектни линии. Много от тях са към Министерството на образованието и науката, но и не малко са международните. Работим в областта на флоуцитометрията, диагностика на левкемии и лимфоми, на персонализираната иновативна медицина, работим по теми, свързани с болката и стреса при изваждане на молари, със синдрома на парещата уста и на още много и различни проекти. Аз искам да доразвия направлението психоневроимунология. И да доразвия темата, по която работих. Най-важното е направеното да бъде приложено в клиничната практика, а не да остава на хартия.

Какво е Вашето определение за лекар?

Достоен представител на обществото, който се бори срещу всичко лошо. Не само за болестите говоря, а и срещу препятствията за развитие в обществото. Мисля, че това е един човек, който е сам срещу всички в момента.

А ученият е?

Човек, който живее, за да получи признание за труда си от научната общност и обществото.

Като учен и лекар каква диагноза ще поставите на обществото в момента?

То е в състояние на дисбаланс и е подложено на стрес.

Как може да се излекува?

Няма как да се излекува обществото, ако не се направят промени на личностно ниво. За да имаме по-здраво общество, трябва всеки индивидуално да се промени.

Източник:

снимки: Личен архив

Още по темата:
  • Диана Димитрова: Стресът влияе върху психичното здраве на детето Диана Димитрова: Стресът влияе върху психичното здраве на детето
  • Д-р Пламен Цеков: Ще следим стриктно за изпълнението на задължителния имунизационен календар Д-р Пламен Цеков: Ще следим стриктно за изпълнението на задължителния имунизационен календар
  • Д-р Елисавета Наумова: Колкото по-рано се диагностицира нарушение на имунната система, толкова по-лесно може да се повлияе Д-р Елисавета Наумова: Колкото по-рано се диагностицира нарушение на имунната система, толкова по-лесно може да се повлияе
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН флакон * 10 TNT 21
9.40лв.

СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН флакон * 10 TNT 21

АКТИ ЕСТЕР C капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
43.80лв.

АКТИ ЕСТЕР C капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

СТИМАРАЛ капки 30 мл ENERGY GROUP
50.00лв.

СТИМАРАЛ капки 30 мл ENERGY GROUP

ГРЕВИЯ T-GLAND / TSH капсули * 60
59.00лв.

ГРЕВИЯ T-GLAND / TSH капсули * 60

Нов
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ АШВАГАНДА капсули * 60
59.80лв.

БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ АШВАГАНДА капсули * 60

ЛАНАФОРМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ 10 мл.
24.00лв.

ЛАНАФОРМ БИО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ 10 мл.

Коментари към Д-р Мария Ивановска: При хроничен стрес имунитетът отслабва

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Мария Ивановска: При хроничен стрес имунитетът отслабва
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 11:22
    Коментирайте "Д-р Мария Ивановска: При хроничен стрес имунитетът отслабва"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
  • Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Тествайте знанията си за стрес и тревожност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчайте ми добър уролог в Стара Загора или Пловдив

преди 1787 дни, 15 часа и 36 мин.

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1797 дни, 18 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Obt?n >>>$ 3.500 de descuento<<< con el cup?n de Temu [acp856709] para todos los usuarios este mes

преди 5 мин.

[Verificado] >>>$3.500 de descuento<<< C?digo de cup?n de Temu [?acp856709?] para todos los pedidos

преди 6 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 часа и 41 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес? SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

от 16 апр 2025г. Прочети повече
Имуноглобулин G (IgG) Имуноглобулин G (IgG)

Имуноглобулин G (IgG)

от 11 дек 2024г. Прочети повече
Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

от 25 яну 2021г. Прочети повече
Проф. д-р Димитричка Близнакова - Респираторните инфекции при децата през зимата - каква е ролята на имунитета? Проф. д-р Димитричка Близнакова - Респираторните инфекции при децата през зимата - каква е ролята на имунитета?

Проф. д-р Димитричка Близнакова - Респираторните инфекции при децата през зимата - каква е ролята на имунитета?

от 10 фев 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival