Д-р Пламен Цеков: Ще следим стриктно за изпълнението на задължителния имунизационен календар

Д-р Пламен Цеков, управител на НЗОК.
Д-р Цеков, лекарският съюз (БЛС) обяви, че дава касата на съд заради едностранно приети от нея цени и обеми на медицинските дейности за 2013 г.
Няма какво да коментирам, това е тяхно право.
Анестезиолозите се оплакаха, че поискали заплащане от 700 лв., за да лекуват тежко болен пациент в реанимация, но получили одобрение само за 357 лв. от касата...
Аз мога да искам и 2000 лв. да им дам, но такива са възможностите на касата. Тази сума е определена, като нашите експерти са взели предвид обема на дейностите, които ще се извършат при интензивните грижи.
Кое е най-голямото ви притеснение за управлението от здравната каса на 2,6 млрд. лв. за здравеопазване през тази година?
Това, че НЗОК ще плаща вече за ин витро, интензивните грижи и ред още нови дейности, е закъсняло решение, това трябваше да се случи отдавна. В крайна сметка нещата се случват тогава, когато трябва да се случат.
Имаше критики, че ваксините например ще се плащат с пари от здравни вноски...
Ние плащаме със здравни вноски и парите на онкоболни. Ваксините също са част от здравната профилактика на населението, не виждам никакъв проблем. Отдавна Министерството на здравеопазнето (МЗ) трябваше да остане само генератор на здравна политика, държавата да следи за нейното изпълнение и да контролира изпълнението й, а техническото изпълнение да мине към НЗОК. Да вземем психиатричните грижи - в много държави тези дейности се реализират от здравноосигурителни фондове, но у нас е традиция грижата за психично болните да остане от компетенциите на МЗ. Спешната помощ - също. Тези няколко дейности формират бюджет от около 100 млн. лв., на фона на 2,65 млрд. лв. в бюджета на НЗОК.
Основателни ли са притесненията на жените, които чакат за ин витро, че при промяна във финансирането ще си загубят реда?
Няма място за притеснения, защото определянето на това, кой да влезе в програмата, ще се осъществява по стария ред, ритъмът ще е същият.
Обявихте, че предстоят проверки на лични лекари за фиктивни имунизации. Кога започвате?
Има малка, несъществена неточност. Никъде не съм казвал, че ще проверяваме, защото имаме сигнали или съмнения за това. Казах само, че ще следим стриктно за изпълнението на задължителния имунизационен календар. По закон това ни е вменено, правим го и сега. По отношение на ваксините контролът ще бъде двоен, защото поставянето им се контролира и от държавата, така че това ще бъде в наша помощ. Ние ще контролираме финансовата част, а МЗ - спазване на сроковете, в които трябва да се поставят. Хубавото е, че от МЗ има осигурени количества от всички ваксини до края на април. Дотогава е технологичното време, което е необходимо, за да се проведе тръжната процедура. Надявам се всичко да мине гладко и в края на април да поемем финансирането на ваксините безпроблемно.
Да очакваме ли при договарянето цените да бъдат смъкнати?
Това е смисълът на една обществена поръчка, да има конкуренция между фирмите и намаление на цената. Ние ще сме доволни да се задържим на нивата, на които сме в момента.
Ще има ли повече талони за специалист при личните лекари, щом в НЗОК има повече пари?
НЗОК стартира годината с по-голям бюджет спрямо 2012 г ., при положение че цените са старите и с повече направления. Но независимо че 2012-а бяха увеличени цените, пак завършихме годината с повече направления, отколкото са били предвидени по бюджет. В НЗОК имаме резерв от 10 на сто и в зависимост от нуждите на различните сектори може да бъде използван. Гражданите нека да бъдат спокойни, предвидени са повече направления, отколкото през 2012-а.
Колко повече?
Миналата година сме дали 6,5 млн. първични направления при специалист и 3 млн. - при повторно посещение при него. Пресметнете сами, при 7 млн. лв. повече за талони, при средна цена - 17 лв. за преглед, това прави над 400 000 направления повече. Имаме достатъчно талони при специалист, при разумно използване не очакваме проблеми.
А предвиждате ли някаква промяна в начина на отчитането им при фамилните лекари, за което настояват пациентските организации?
Предвиждаме промяна в методиката за разпределение, така че да е равномерно - да стигнат в местата, където има голяма концентрация на хора, както и по-голяма прозрачност как се използват.
Ще промените ли нещо за лекарите, които работят в неблагоприятни практики?
Ще увеличим заплащането за тези лекарски практики. Също така предстои да предложим по-обективни критерии, по които се определя коя практика работи в неблагоприятни условия.
Нови частни болници ще сключат ли тази година договори с касата?
Две болници засега са подали заявления. Едната е в Бургас, а втората - в София. След обстойна проверка от съответната районна здравна каса предстои да вземем решение. В края на януари ще знаем колко нови договорни партньори ще имаме. Не са чак толкова много, не очакваме изненади. Големият бум на частните болници приключи. Нормално е да се появяват оттук нататък 2-3 болници годишно. Повечето от тях са с малък капацитет и не могат да нарушат изобщо финансовия баланс на касата.
Предстои да се подпишат и новите договори с болниците и другите партньори на касата?
Предвид това, че има действащ договор от 2012 г., който остава и за тази година, най-вероятно ще минем на допълнителни споразумения със старите договорни партньори. Само за новите ще има нови договори, но това са процедури, които тепърва предстоят да се уточнят. До края на февруари трябва да имаме договори с всички партньори.
Бюджетът за лекарства е 534 млн. лв. Малко или много са тези пари?
През 2012-а при него имаме незначителен ръст от 4-5 на сто на фона на предходни години, когато имаме повишение от 10, 14, 15 на сто, нямаме притеснения и тук. Тогава увеличението дойде от лечението на хора с редки заболявания, които поетапно се включват от 2011 и 2012 г. Затова сме заложили и сумата от 534 млн. лв. Зад тези числа стои финансиране на лечението на 1,65 млн. български граждани. Само през последните 4-5 месеца има увеличение с над 40 000 души. Това се дължи както на разширяване на обхвата на диагнозите, така и на включването на нови лекарства в списъка. Лекарствата показаха ръст не само заради разликите на цените през годините, но и ниската база, от която се стартира. Не очакваме съществен ръст в разхода за лекарства, но ако продължим да разширяваме обхвата и да намаляваме доплащането в полза на пациентите, това означава, че ще растат и разходите за лекарства.
Здравното е-досие ще бъде ли готово през март?
От март вече няма да е необходим електронен подпис, за да влезем в здравното си досие. Хората с непрекъснати осигурителни права ще имат персонален код за достъп до него. Там ще се вписва кога човек е бил на профилактичен преглед, епикризата му от болницата, изписаните му лекарства, за които касата е платила, какви медицински услуги е получил при зъболекаря и т.н. Пациентът ще може сам да провери какво е отразено в досието. Така ще упражнява допълнителен контрол и ще сигнализира, ако е вписано нещо невярно. Защото в момента обратната ни връзка с пациентите е доста слаба. Досието ще продължи да се надгражда, така че ще постигне целите си до 1-1,5 г. с включване на всички участници в здравния процес. Това е огромна по обем информация, защото касата има около 20 000 договорни партньора.
Въвеждането на диагностично свързаните групи (ДСГ) като по-добър метод на отчитане на дневен ред ли е още?
По този въпрос се работи активно, вече е купен продуктът, който трябва да ги въведе. Но трябва да имаме предвид, че на страни, които сега използват ДСГ, са им били необходими между 5 и 10 г. Дали сме си срок в началото на 2015 г. пилотните модели да заработят, като сме наясно, че страните около нас имат опит във въвеждането им и тръгваме от някаква база. Има откъде да вземем съвети. Надявам се те да станат факт през 2015 г., защото до голяма степен ще ни дадат отговор на редица въпроси - кои дейности са финансирани, кои не, с колко точно, защото ДСГ не търпят такава полемика. Когато влязат, се знае, че това е реалната цена - разчетът е икономически, при пазарни условия.
След спряното издаване на европейски здравни карти заради обжалване на фирмата, неспечелила конкурса, нормализират ли се нещата?
Това обжалване ни създаде известни затруднения. От началото на годината издаваме удостоверения за временно заместване на картата. Надявам се скоро Върховният административен съд (ВАС) да се произнесе по казуса и да започнем да издаваме и карти. Дори и да нямат европейска здравна карта, мога да успокоя гражданите, че няма да им бъде отказано лечение при спешните случаи, за които тя важи.
-
Д-р Велислава Петрова: Вирусът на морбили изтрива имунната памет на организма
-
Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
-
Д-р Ангел Кунчев: Всеки пропуск в имунизациите рано или късно се наказва
-
Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 1 мл 100 I.U. + ИГЛА 27G
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Манука
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Лечение с интерферон
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Бяло френско грозде, Касис
- Имуноглобулин А (IgА)
- БЦЖ ваксина
Коментари към Д-р Пламен Цеков: Ще следим стриктно за изпълнението на задължителния имунизационен календар