Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
Болката от увредени или възпалени нерви, или така наречената невропатна болка, е проблем, с който много голяма част от хората са се сблъсквали поне веднъж през живота си. Този тип болка може да се прояви на много и различни места по тялото и затова понякога е трудно да я различим от други типове болка (като например болка в ставите и болка от нараняване), което пък затруднява правилното й лечение. Невропатната болка се дължи на увреждане в структурата или функцията на самите нерви. Повече за симптомите и причините предизвикващи такъв тип болка, споделя д-р Новко Новаков – специалист по неврология.
С какви симптоми се изразява невропатната болка?
За невропатната болка са характерни неприятни усещания като изтръпване, пробождане, парене, случващи се без да има външна причина за това. Пациентите с невропатна болка имат повишена чувствителност към болка – дори при съвсем леко докосване. Често болката продължава изключително дълго време и се разпростира и извън засегнатото място. Тези симптоми се различават от симптомите на другите видове болка, които изпитваме например при порязване, мигрена или ставно заболяване като остеоартрит.
Невропатната болка лесно може да се превърне в хронично състояние. Освен че може да окаже негативно влияние върху всекидневните дейности, постоянното чувство на дискомфорт може да доведе до емоционално и психическо изтощение. Това може да бъде причина за нарушения в съня, чувство за безпокойство и дори депресия.
Какво може да доведе до невропатна болка?
Човешката нервна система се разделя на централна (ЦНС) и периферна (ПНС). Централната нервна система се състои от главния и гръбначния мозък. Нейно продължение е периферната нервна система, чиято основна функция е да осъществи връзката между всички органи и тъкани на тялото с централната нервна система. Безброй малки и големи нервни влакна от периферията предават информация към центровете на ЦНС, където тя се обработва и възприема. Съответно всякакви нарушения в този процес, се проявяват като невропатна болка.
Диабетът е типичен пример за заболяване, което може да доведе до невропатна болка. При не добро контролиране на нивата на кръвната захар, се нарушава правилното функциониране на периферните нерви. Високата кръвна захар уврежда малките кръвоносни съдове, чиято задача е да доставят кислород и хранителни вещества на периферните нерви, което развива така наречената диабетна полиневропатия. Това състояние е сериозно усложнение, което засяга около 50% от хората, страдащи от диабет. Прогресията може да се предотврати или забави чрез добър контрол на нивата на кръвната захар и водене на здравословен начин на живот. Пациентите с диабетна полиневропатия усещат симптоми като мравучкане, пронизваща болка, парене и намалена сетивност.
Невропатна е болката и при ишиас – състояние, при което се притискат или възпаляват нервните коренчета на най-големия периферен нерв в човешкото тяло – седалищния. Причини за ишиас могат да бъдат увреждане на гръбначните прешлени, травма в областта на кръста, притискане на нервни коренчета между два прешлена или дискова херния. Пациентите се оплакват от болка, която се спуска от кръста надолу по крака, провокирана след продължително седене, навеждане или извършване на активна физическа работа.
Синдромът на карпалния тунел е друг пример за невропатна болка. При него поради чести повтарящи се движения на китката на ръката, се притиска медианният нерв, който преминава през китката на ръката, обвит в така наречения карпален тунел. Среща се много често и при по-млади хора, които работят ежедневно на компютър. Причина за появата му е интензивното използване на компютърна мишка или touch pad. Симптомите включват болка, изтръпване, „иглички“, слабост в ръката и изпускане на предмети.
Дископатията(дисковата херния) е хронично заболяване засягащо гръбначния стълб, което е свързано с изменения на междупрешлените дискове. Наблюдава се излизане навън на дисковото съдържимо(пулпозното ядро). Това води до притискането на нервни коренчета, което от своя страна води до най-разнообразни симптоми в зависимост от нивото на засягане. Дисковите хернии могат да се срещнат на всяко ниво на гръбначния стълб, но най-чести са тези в долната част, свързани със силна болка в кръста. Първоначално болките започват локално, от мястото на засягане, като след това е възможно да се разпространят по продължението на засегнатия нерв.
Нервните сплетения са образувания, формирани от преплитането на няколко нерва. Споменахме ги по-рано като част от периферната нервна система. В организма има шийно, раменно и поясно-кръстцово нервно сплетение. При възпаление на някое от тях се развива плексит. Може да се прояви поради претоварване, травми, простуда и други.
Продължителното и прекомерно консумиране на алкохол, което в много случаи е придружено с неправилно хранене и дефицит на витамините от B-групата, може да доведе до алкохолна невропатия. При нея най-често се засягат нервите на крайниците, а основните симптоми са неприятно усещане за изтръпване на дланите и ходилата (парастезии), както и намаляване чувствителността за болка и мускулна слабост.
При тригеминалната невралгия се наблюдават характерни пристъпи на остра, стрелкаща болка по хода на един или няколко от клоновете на тригеминалния нерв. Какво представлява тригеминалният нерв? Той е отговорен за сетивността на цялото лице. Причини за тригеминална невралгия са притискане от близко разположени съдове или инфекция. Характерни са острата болка, болезнени тикове на лицевата мускулатура, възможни са побледняване или зачервяване на лицето, както и повишено отделяне на пот.
Лекувайте причината, а не симптома
Когато ни боли, първосигнално посягаме към аналгетици, които обаче облекчават само временно острия физически дискомфорт. Освен облекчаването на симптома, е важно да се обърне внимание на източника на проблема, за да може да се избегне прогресията към хронично състояние. Справянето с невропатната болка изисква комплексен подход. От значение е да се изяснят причините за нея, като първата стъпка е консултацията със специалист, за да се приложи максимално ефективно лечение още в ранен стадий на проявленията.
Съпътстващ прием на хранителни добавки
Към основното лечение често се предписва и съпътстващ прием на хранителни добавки, които да осигурят подходящите за състоянието на пациента хранителни вещества. Има множество изследвания, които доказват благоприятния ефект на съставки като уридин монофосфат, куркумин, ацетил Л-карнитин, магнезий и B-комплекс витамини при проблеми, свързани с периферната нервна система. Това, което прави тези активни съставки изключително подходящи, са техните невропротективни (предпазват нервите от увреда), невротрофични (подобряват „храненето“ на нервите), антиоксидантни, а понякога и аналгетични свойства. Друга тяхна основна функция е и допринасянето за регенерацията на миелиновата обвивка на нервите, което от своя страна подобрява „комуникацията“ между тях и така подобрява цялостното състояние.
Fenaxon е пример за хранителна добавка, специално разработена за подпомагане функциите на периферната система, която включва комплекс от активни съставки, включително по-горе изброените. |
Здравословен начин на живот
Спазването на здравословен начин на живот също е задължителна препоръка, за да се избегне обостряне и зачестяване на пристъпите на болка. Здравословният начин на живот включва балансирано хранене, ежедневна умерена физическа активност и максимално редуциране на вредните навици. Изключително важен е и контролът на съпътстващите заболявания, като например редовното измерване и контролиране на кръвната захар при диабет.
Невропатната болка като хронично състояние
Ако не обърнем достатъчно внимание на невропатната болка, тя може да се превърне в хронично състояние. Постоянният дискомфорт пречи на воденето на пълноценен начин на живот и може да доведе до емоционално изтощение, което от своя страна може да се задълбочи и предизвика множество различни здравословни проблеми. Така пациентът попада в един затворен порочен кръг, в който състоянието му не само, че не се подобрява, но може да се влоши още повече. Първата стъпка по пътя за решаването на всеки един неврологичен проблем е посещението при специалист невролог, които да назначи най-правилното за конкретния случай лечение. Това може да включва прием на медикаменти, упражнения, различни видове терапия, както и генерална промяна в навиците и начина на живот.
- Съдържание от Unicoms Switzerland
- Диагнозата детски диабет като начин на живот
- Адриан Стоев: Научат ли се българите да живеят здравословно, половината от хората с диабет тип 2 няма да се разболяват
- Доротея Луканова: Диабетът е просто част от ежедневието, не се страхувайте
- Ваня Стоянова: Надявам се скоро НЗОК да започне да покрива разходите по закупуването на инсулинови помпи
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ФЕНАКСОН таблетки * 30 WEDO
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Лечение при ишиас
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Дискова херния
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- M51.1 Увреждания на межпрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
Коментари към Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
Татяна Александрова
Д-р Новаков,имате ли предложение за лечение на болезнена невропатия,вследствие на херпес зостера.Продължава вече 8 месеца.Благодаря!
Здравейте, обърнете се към специалиста. Ние сме информационен сайт, не платформа за връзка с лекарите, а публикацията, под която задавате въпроса си, е интервю с д-р Новаков.
Д-р Новаков,имате ли предложение за лечение на болезнена невропатия,вследствие на херпес зостера.Продължава вече 8 месеца.Благодаря!
Много полезен материал, за да ни припомните важни моменти! Д-р Н.Новаков е супер специалист - невролог! Препоръчвам го!