Д-р Петър Петров, акушер-гинеколог: Прилагайте вагинални пробиотици, те подпомагат лечението или изцяло го предотвратяват
Колко често е полезно да се прави профилактичен преглед при гинеколог и защо?
Препоръчвам на пациентките си профилактичен преглед поне два пъти годишно със задължително вземане на цитонамазка. Тази честота може да гарантира своевременно откриване на всички заболявания, застрашаващи женските полови органи в достатъчно ранен стадий, гарантиращ адекватен отговор на лечението. Редовната профилактика е от най-голямо значение за ранното откриване на онкологичните заболявания като карцинома на маточната шийка.
Кои са най-честите оплаквания, които карат дамите да посетят кабинета на гинеколога?
Това са оплаквания, свързани най-често с възпалителни заболявания на влагалището. Две от всеки три пациентки споделят за парене, сърбеж, зачервяване, отделяне на секрет (вагинално течение) със специфична миризма или се оплакват най-общо от вагинален дискомфорт. Тези оплаквания не са безобидни и е важно да се направи консултация със специалист. Само той може да определи дали са физиологични или са симптоми на бактериална, микотична (гъбична) или друг вид инфекция.
Как да прекратим досадните „пинг-понг“ инфекции?
Най-напред да обясним какво представляват „пинг-понг“ инфекциите – размяна на инфекции, при полов контакт с друг, здрав партньор. Ако единият от двамата партньори е заразен с инфекция, е възможно да я предаде на другия, който да стане само преносител и от своя страна отново да върне инфекцията на първия вече излекуван партньор. Затова при редица полово предавани заболявания е необходимо да бъдат лекувани и двамата партньори без значение дали симптомите са при двамата или само в единия. За да се спре често повтарящата се инфекция, е много важен добрият комплаянс, т.е. стриктното спазване от пациентката на всичко, което й е предписано от гинеколога.
При тези пациентки най-напред лекувам гъбичките и след приключване на терапията, препоръчвам лактобацили. Така се възстановява естествената локална защита на влагалището и се намалява значително риска от повторна инфекция. За да предотврати възникването на гъбична инфекция, жената може да използва и профилактично пробиотични тампони.
Защо гинеколозите препоръчват поддържането на здравословна вагинална микрофлора ?
Както отбелязах и при предходния въпрос, естествените защитни сили имат огромно значение за опазване на вагиналното здраве и за постигане на трайни резултати при лечение. В естествената вагинална екосистема нормално живеят лактобацили, които произвеждат млечна киселина във влагалището. От там и името млечнокисели (полезни) бактерии. Киселата среда е благоприятна за развитието на полезните бактерии и унищожава много от вредните микроби, които не могат да оцелеят при тази киселинност.
При нарушаване на здравословното равновесие между полезни и болестотворни бактерии под влияние на различни фактори като стрес, хормонален дисбаланс, лекарствена терапия и други, възниква проблем, които ние лекарите наричаме дисбактериоза. Ако жената не се консултира с лекар и не обърне внимание на първите оплаквания като сърбеж, парене, зачервяване и/или по-обилно течение, проблемът може да се задълбочи.
Какви са възможностите за възстановяване на естествената вагинална защита? Чували сме за тампони, напоени в кисело мляко, хранителни добавки с пробиотик, вагинални гелове и сапуни, вагинални капсули и таблетки с пробиотици...
Първата възможност е само в кръга на шегата и няма да я коментирам. Колкото до хранителните добавки с пробиотик, те имат своето място, но само при доставяне на необходимите пробиотици до стомашно-чревната система, тъй като не можем да очакваме, че по този път ще постигнем някаква, била и минимална, необходима концентрация на пробиотици във влагалището.
Единственият възможен и ефикасен начин е локалното въвеждане на пробиотика във влагалището. Тук считам тампоните с пробиотик за най-добрия носител на вагинални пробиотици, тъй като, освен че изземат напълно функцията на вагиналните таблети и капсули, съчетават в себе си и ролята на менструални тампони. И не само това, доказано е, че по време на менструация защитните сили на влагалището се понижават, а нито един от останалите продукти не се прилагат в дните на менструация.
Известно е, че жените често избягват продуктите за вагинално приложение или пропускат назначената доза и така компрометират ефективността на терапията. Какво бихте посъветвали тези пациентки?
Недостатъчното съдействие от страна на пациентките често е причина да се връщат отново и отново с поредната инфекция. Стриктното спазване на препоръката на лекаря е задължително за успешно лечение.
Прави впечатление, че при жените, които спазват стриктно схемата на приложение – 3 тампона на ден, в 3 дни от 3 последователни менструации, резултатите са по-малко визити по повод рекурентни (повтарящи се) инфекции. За жените, които използват редовно дамски тампони в дните на менструация, приложението на пробиотични тампони е дискретен и по-лесен от всякога начин за поддържане на интимното здраве.
Могат ли пробиотиците да заменят лечението при вагинални инфекции?
При диагностицирана бактериална инфекция е задължително да се проведе първо лечението, назначено от гинеколога и вагиналния пробиотик да се използва като допълнение за възстановяване на микрофлората. Антибиотичната терапия унищожава болестотворните бактерии, но едновременно с тях унищожава и млечнокиселите бактерии и често нарушава естествената защита на влагалището.
Добавянето на вагинален пробиотик след антибиотична терапия допринася за намаляване на повторните инфекции, но не може да замени действието на антибиотика.
Какъв е Вашият съвет за опазване и поддържане на вагиналната микрофлора към нашата дамска аудитория?
Моят съвет към всички жени, без значение дали имат или не обективна възпалителна симптоматика в момента, е приложението на пробиотични тампони, които в първия случай биха подпомогнали лечението, а във втория биха го предотвратили!
Доц. д-р Петър Петров, дмн; Председател на НСАГДП
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Чаена гъба комбуча - ползи и начин на употреба
- Лечение на бактериална вагиноза
- Алтернативно лечение на вагинална кандидоза
- Воден кефир (Японски кристали) - с какво може да ни е от полза и как да го приготвим у дома
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- Crispact®: Стратегия за борба с бактериалната вагиноза чрез намаляване на вирулентността на Gardnerella vaginalis
- Хранене при гарднерела (бактериална вагиноза)
- Акупресура при синдром на раздразненото черво
- Билкови рецепти при възпалителни заболявания на женските полови органи
Коментари към Д-р Петър Петров, акушер-гинеколог: Прилагайте вагинални пробиотици, те подпомагат лечението или изцяло го предотвратяват