Д-р Таня Минева: Замърсеният въздух, пониженият имунитет и тютюнопушенето са рискови фактори за туберкулоза
На 24-ти март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата. Болестта, наричана още „жълтата гостенка“, е хронично инфекциозно заболяване, което засяга най-често белите дробове, но е възможно да порази и други органи. Причинява се от туберкулозни бактерии с изключителна устойчивост и повсеместно разпространение във външната среда. Най-сигурната бариера срещу болестта е ваксината срещу туберкулоза – БЦЖ. Имунизацията се извършва от 48-ия час след раждането на бебето. Проверка за наличие на белег от ваксинацията се прави на 7-месечна възраст. На децата без белег се извършва проба Манту и ако резултатът от нея е отрицателен, те се имунизират. На 7, 11 и 17-годишна възраст се правят реимунизации против туберкулоза, но само след отрицателна проба Манту.
От 1990 година в България заболеваемостта е нараснала два пъти. През 2010 г. в Старозагорска област тя е била 25 на 100 000 души при 30,6 на 100 000 в световен мащаб. Лечението на болестта в региона се извършва единствено в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания в Стара Загора.
От 2004 г. ръстът на неспецифичните белодробни заболявания в Стара Загора и региона е нараснал с около 20%. А хора с такива заболявания са по-често предразположени към туберкулоза.
Кои са основните причини за белодробните заболявания и как можем да се предпазим от тях? На въпросите ни отговаря д-р Таня Минева от Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания в Стара Загора.
Фрамар: Представете се за нашите читатели.
Казвам се Таня Минева. Работя в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания в Стара Загора, както и в кабинет на ДКЦ „Здраве 2000“ (Военна болница). През 1993 година съм завършила Медицина в Стара Загора. След това съм работила няколко години в Чирпан. През 1999 година започнах работа вече в Стара Загора. Имам две специалности - вътрешни болести и белодробни болести. Специалността си по вътрешни болести съм защитила през 2001 година, а по белодробни болести – 2004 година.
Фрамар: Кои са най-често срещаните белодробни заболявания по Ваши наблюдения?
Най-честите белодробни заболявания са острите инфекции на горните и на долните дихателни пътища и бронхитите. Тук в Стара Загора и региона хроничната обструктивна белодробна болест и бронхиалната астма имат голям дял сред белодробната патология. През есенно - зимния сезон се увеличават и случаите с пневмонии.
Фрамар: Кои са най-честите симптоми на белодробните заболявания, към които да бъдем особено внимателни?
При белодробните заболявания, най-честите симптоми, които се наблюдават са кашлица, отделяне на секрет, затруднено дишане, тежест или дискомфорт в областта на гърдите.
Фрамар: Обръщат ли хората достатъчно внимание на здравето на белите си дробове?
За съжаление обръщат внимание на здравето си, едва когато вече се задълбочат признаците на болестта. В ранните стадии обикновено неглижират състоянието си. Замърсеният въздух и тютюнопушенето, особено при младите хора са фактори, които улесняват заболяванията на белите дробове.
Фрамар: Има ли правилно и неправилно дишане?
Дишането си е един физиологичен акт на организма. То може да има патологични отклонения при определени състояния и заболявания. Но в нормално, здравословно състояние, не бих казала, че има „неправилно дишане“.
Фрамар: Какво ще посъветвате пациентите, които прибягват до самолечение?
Никога не препоръчвам да се предприема самолечение. При дискомфорт в областта на гърдите, наличие на кашлица, затруднено дишане, лесна уморяемост, най-добре е да се потърси лекар. Самолечението е грешка.
Фрамар: Забелязали ли сте повишаване броя на заболелите от туберколоза в Стара Загора?
Така е, забелязвам, че в Стара Загора и региона заболеваемостта е по-висока в сравнение с някои от предходните години.
Фрамар: Кои хора са изложени на риск от заболяване от туберкулоза?
С туберкулозни бактерии се срещаме всички. Въпреки това има хора, които се разболяват и такива, които не се разболяват, като това до голяма степен се дължи на имунната система, но и на начина на живот, начина на хранене. Обикновено хора, които са с понижен имунитет са застрашени от това заболяване. Такива са и хората с придружаващи заболявания като диабет и някои хронични заболявания на храносмилателната система. Също така пушачи, хора, злоупотребяващи с алкохол, наркотици. Изложени на риск са и ХИВ-позитивни пациенти или такива, които са на лечение с цитостатици.
Фрамар: Честотата на туберкулоза при децата в България е най-ниската сред страните от Източна Европа. Какво е отношението ви към имунизацията на децата с БЦЖ-ваксина?
За България тя е задължителна. Прави се след 48-ия час от раждането на детето и след това съответно на 7, 11 и 17 години се проверява наличието на имунитет в пробата манту. При отрицателни резултати, децата се ваксинират отново. Аз съм привърженик на имунизацията, защото тя е доказала ефективността си през годините.
Фрамар: Лекува ли се напълно тази болест? И как да се предпазваме от нея?
Да, болестта туберкулоза се лекува. Има съвременни медикаменти с определени схеми на лечение, които осигуряват оздравяване. Предпазването се осъществява най-вече чрез здравословен начин на живот, а именно – неупотребяване на цигари и алкохол. От изключителна важност са и пребиваването на чист въздух, доброто хранене и всички познати средства за засилване на имунитета.
Фрамар: Какво ще пожелаете на нашите читатели?
Пожелавам на всички читатели да бъдат здрави и да пазят белите си дробове!
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Туберкулоза
- Рифампицин
- БЦЖ ваксина
- Над осем милиона души в света са с туберкулоза през 2023 г.
- Стрептомицин
- Бодлив залист, Месарска метла, Миши чемшир, Миши трън, Самодивски чемшир, Див чемшир
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
- Обикновена паламида, Полска паламида
Коментари към Д-р Таня Минева: Замърсеният въздух, пониженият имунитет и тютюнопушенето са рискови фактори за туберкулоза
Кичка Ангелова
Днес чаках за проба Манту от 9:20 до 10:43 пред регистратурата на Тубдиспансера и никой не ми каза ,че в сряда и четвъртък не се правели проби ,защото нямало кой да ги отчете ,е в петък съм на работа. По тази логика след седмица мога и да си направя теста ,а дотогава ,ако съм заразена какво ? Пръскам бацили и работя с клиенти.
Пробата на Манту е само началото на поставяне на диагноза за туберкулоза. След като се отчете проба и има съмнение за инфекция се правят още тестове, за да се докаже такава. По принцип проба на Манту може да се прави и отчита и от личен лекар.
Днес чаках за проба Манту от 9:20 до 10:43 пред регистратурата на Тубдиспансера и никой не ми каза ,че в сряда и четвъртък не се правели проби ,защото нямало кой да ги отчете ,е в петък съм на работа. По тази логика след седмица мога и да си направя теста ,а дотогава ,ако съм заразена какво ? Пръскам бацили и работя с клиенти.