Д-р Хараламби Бенов: Много хора не лекуват високото кръвно и след години развиват сърдечно заболяване
Д-р Хараламби Бенов е началник на отделението по "Кардиология и ревматология" при МОБАЛ "Д-р Ст.Черкезов".
Д-р Бенов, според данните на Световната здравна организация в някои страни като Дания, Англия, Чехия смъртността от сърдечносъдовите заболявания намалява. А при нас е обратно – сърдечносъдовите заболявания се увеличават и все по-млади хора са жертва на инфаркт.
В тези страни смъртността намалява поради подобряване на профилактиката, по-добрия начин на живот и ограничаването на тютюнопушенето. Убеден съм, че забраната на пушене на обществени места, ще намали броя на хората със сърдечносъдови заболявания. Има и индивидуална профилактика, която зависи от самите нас. Още от детска възраст родителите трябва да създават здравословни навици на хранене – да се ядат повече плодове и зеленчуци, да се намали употребата на сол. Тлъстите меса и колбаси не са ни необходими, както и високомаслените млечни продукти. Освен това трябва да ходим пеш поне по 2 км дневно или по 30 минути. Поддържането на нормалното тегло е много важно. За съжаление хипертонията и диабетът се увеличават. Много хора не лекуват високото кръвно налягане и след години развиват сърдечно заболяване. Друг фактор е стресът, доказано е, че стресираните хора боледуват по-често. Ако все пак се стигне до инфаркт, нашата задача е да го разпознаваме бързо и да го лекуваме модерно. С инвазивната хирургия тези хора се връщат вкъщи след 2-3 дена, а не се лекуват със седмици.
Затова нашата болница изгради инвазивна лаборатория, която скоро ще бъде открита. Освен това кардиологичното отделение е ремонтирано основно, има нови легла и апаратура. Всички стаи са снабдени с кислородни инсталация и това дава възможност на място да се провеждат реанимационни мероприятия. В момента в отделението се монтира нова алармена система. Пациентът, където и да се намира – в коридора, стаята или сервизните помещения, ще може при нужда чрез бутон да съобщи, че се чувства зле и има нужда от помощ. Отделението е обзаведено с централна видеосистема и лекарите може да наблюдават постоянно състоянието на болните. Имаме и нова информационна система, чрез която ще изпращаме заявките за лекарствата на пациентите. Нашите сестри вече няма да ходят директно в болничната аптека. Ние изпращаме рецептите онлайн и после получаваме медикаментите направо в отделението.
Що се отнася до интензивния кардиологичен сектор, там ремонт още не е направен. Но сме осигурили нови монитори и легла. Най-важното за спасяването на един болен със сърдечни оплаквания е той да дойде бързо при нас. Всеки, който има силна гръдна болка продължително време, дори по-малко от 20 минути, трябва бързо да потърси лекар. Закъснелият инфаркт харчи двойно повече пари за лечение. В случая времето е живот и колкото по-бързо овладеем един инфаркт, толкова по-бързо болният може да се върне към нормалния си начин на живот. Преди години беше изключение да имаме пациент с инфаркт на 30 години. Сега това не ни изненадва. Но по-големият процент на инфарктите е при 50-годишните мъже. До менопаузата жените са по-защитени. След това обаче те боледуват по-често от мъжете и смъртността е 2 пъти по-висока, отколкото при силния пол. Но има и друга опасност – 70 процента от нашите пациенти са с наднормено тегло. Това е голям риск както за сърдечните заболявания, така и за диабета. А комбинацията между хипертония и диабет никак не е за предпочитане. 80 на сто от сърдечно болните имат висок холестерол, който е сериозен риск за инфаркт.
Вие самият спазвате ли тези правила за профилактика?
Абсолютно. Аз не пуша и употребявам разнообразна храна. През зимата увеличавам употребата на плодове и зеленчуци. Признавам, че не се отказвам от чашка алкохол, предпочитам червено вино. То предпазва сърцето и действа като антиоксидант. Не употребявам мазни храни. Това препоръчвам и на пациентите. Пилешкото и телешкото месо са за предпочитане. Е, една свинска пържола за Коледа не би навредила. В нашия блок сме си обзавели едно общо помещение за тенис на маса. Там играем два пъти седмично по два часа. През лятото събота и неделя ходя със семейството си на излети и разходки, за риба също. Миналата седмица ходихме в Троянския балкан.
А как влияе студът на хората със сърдечни заболявания?
По принцип през зимата пациентите при нас са повече. В отделението сега няма свободни легла. Това се отнася и за съдовите отделения. Кръвоносните съдове “страдат” от студа и се свиват, затова спазмите при тях са по-чести. Зачестяват стенокардиите, инфарктите, исхемичната болест и др. През зимата при нас е най-голямата заболяемост, за разлика от лятото. В горещините сърдечноболните се чувстват по-добре, кръвоносните съдове се разширяват и дори да има малък тромб, той преминава и не предизвиква спазъм. Миналата година през отделението са преминали 1920 болни, които са с 200 повече от 2010 г. Тъй като досега ние изпращахме всички пациенти с остър инфаркт в частната кардиологична болница във В. Търново за инвазивно лечение, не мога точно да кажа колко от нашите пациенти са претърпели този тежък коронарен инцидент. Но според мен броят на инфарктите не е намалял.
След като вече има инвазивна лаборатория за лечение на инфаркт във В. Търново, защо е необходимо да се харчи почти 1 млн.лв. за обзавеждане на втора база. Не е ли по-добре нашата болница да инвестира в друг сектор. Нямаме ушно отделение, гинеколозите се молят за нова апаратура, а ражданията се увеличават?
Не може едно голямо кардиологично отделение при нас, което е с 50 легла и всичките са заети почти постоянно, да остане без инвазивна лаборатория. Говорим за съвременно лечение, а нямаме модерната апаратура. Досега областните болници бяха слаби финансово и не можаха да развият такава инвазивна терапия. Според мен всеки един голям стационар трябва да има такава лаборатория. Освен това повечето от кардиологичните пациенти имат други заболявания. Ако възникне проблем, в болницата има съответните отделения за лечение на бъбречни заболявания, диабет, съдови инциденти и др. Веднага се оказва необходимата помощ, без да прехвърляме хората в други болници. Прилага се един бърз комплексен подход.
Д-р Бенов, великотърновската болница няма традиции в инвазивната кардиология. Имате ли лекари, които да извършват тези сложни и рисковани процедури. Неотдавна заради неуспешна коронарография в друго лечебно заведение се наложи да отрежат ръката на пациент?
Имаме нови специалисти, били в известни инвазивни лаборатории в София, които ще работят при нас и пациентите могат да бъдат спокойни. Освен това ще идват да ни помагат светила като доц. Юлия Джоргова от кардиологичната болница “Св. Екатерина” в столицата, която е от основоположниците на инвазивната кардиология в България. Заедно с нея ще бъде и д-р Иво Петров, шеф на инвазивната кардиология в болница “Токуда”. Така че създаваме един мощен екип от специалисти. Радостното е, че в нашето отделение започнаха работа няколко млади лекари, които специализират кардиология.
Продължава ли употребата на аспирин за профилактика на сърдечносъдовите заболявания, или има по-нови медикаменти?
Да. Аспиринът се прилага като първична профилактика още преди човек да се разболее, а също и след като вече е претърпял коронарен инцидент. 100 мг аспирин дневно предпазва от инфаркт. При хората, които го употребяват като първична профилактика, рискът от инфаркт е по-малък. Но 100-процентова гаранция няма.
Все още у нас малко се знае за статините, които се употребяват като профилактика за намаляване на холестерола?
Статините предпазват не само от инфаркти, но и от инсулти, като намаляват развитието на атеросклероза. Тази болест води до натрупване на масти или т.нар. плаки в артериалните стени. Така кръвоносните съдове се стесняват и могат да се запушат от съсиреци. Като най-честа проява на атеросклерозата са исхемичната болест на сърцето, стенокардията, инфарктът, инсултът, аневризмите, тромбозата и др.
Първите прояви на атеросклероза могат да се разпознаят по наличието на мастни натрупвания по клепачите и сухожилията на организма или при изследване. Симптомите са различни, тъй като заболяването поразява различни участъци. Има гръдна болка при засягане на коронарните артерии, болка в мускулите на прасеца при засягане на артериите на долните крайници. Най-чести са главоболието и нарушенията в паметта при засягане на мозъчните артерии.
Д-р Бенов, чакат ни още студове, а в отделението ви няма повече места за сърдечно болни. Какво ще посъветвате хората, за да не идват при вас?
Хората, които не ходят на работа, да стоят на топло и да не пестят тока и дървата. Да се хранят здравословно, пък и 20-30 мг концентриран алкохол дневно няма да им навреди. Необходима е и изключителна профилактика на хипертониците.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
КОЕНЗИМ Q10 капсули 100 мг * 30 GNC
СОРИА НАТУРАЛ ЕКСТРАКТ ОТ ГЛОГ 50 мл
ВЕЛИКДЕНЧЕ СТРЪК 50 г БИЛКИ КАРМЕН
КОМПЛЕКТ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ MICROLIFE BP B3 AFIB + ЗВУКОВА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ MICROLIFE CLEAN S3 SONIC
Безплатна доставка за България!ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Високо кръвно
- Ръката на Буда
- Антихипертензивни лекарства
- Артериално налягане
- Хидралазин
- Лечение на високо кръвно налягане
- Рецептите на проф. Мермерски срещу високо кръвно
- Йога техники и упражнения при високо кръвно налягане
- Храни, които понижават кръвното налягане
- Откриха токсин, причиняващ рак, в лекарства за кръвно налягане
Коментари към Д-р Хараламби Бенов: Много хора не лекуват високото кръвно и след години развиват сърдечно заболяване