Проф. Асен Гудев: Има области в кардиологията, при които България е бяло петно на картата на Европа
- Проф. Гудев, наскоро в медиите беше съобщено за осакатяването на 42-годишен мъж, подложил се на коронарография. След това се стигна до ампутация на ръката му.
- Преди всичко искам да изкажа искрено съчувствие на пациента и неговите близки. Дружеството на кардиолозите разполага само с част от документацията и трудно бихме могли да се произнесем по същество. Това е задача на други институции. Мога да кажа, че когато индикациите за коронарография и перкутанни интервенции (това са т.нар. безкръвни сърдечни операции) са ясно спазени, те не само спасяват, но и подобряват качеството на живот, като предотвратяват инвалидността и намалената трудоспособност.
Разбира се, при всяка процедура в медицината има риск и той нараства, ако не са спазени ясно индикациите за нея и ако не се прилага прецизно националният стандарт по кардиология. Според дружеството на кардиолозите основният механизъм да не се повторят подобни случаи е именно точното спазване на стандарта и препоръките на Европейското кардиологично дружество за лечение на инфаркт на миокарда и перкутанни интервенции.
- Някои болници сякаш се стремят да приемат колкото се може повече болни. Има ли "норма" според стандарта?
- Наскоро в някои медии имаше агресивна кампания срещу стандарта по кардиология, който препоръчва средно по осем процедури на ден на апарат. Беше зададен въпросът какво ще стане с деветия пациент. За нас правилно поставеният въпрос е: осигурява ли се качество и сигурност за първия, втория и т.н. пациент и ще има ли достатъчен ресурс и сигурност примерно за 209-ия пациент. Освен това става въпрос и за препоръчителна средна дневна бройка. Има опасност от опасен порочен кръг. Намаляването на разходите за комплексни интервенции, които изискват еднократни и скъпи консумативи, висока квалификация на оператора и т.н., може да доведе до спад на качеството на самата процедура Трябва да има правилно поставяне на индикация, да се избягват ненужните процедури, но трябва да има и адекватно заплащане. Голяма част от проблемите ще се решат с въвеждане на диагностичносвързаните групи.
- Кои са приоритетите на дружеството на кардиолозите у нас?
- Един основен е образованието на специалистите. Кардиологията е много динамична дисциплина. Едно от условията тя да се практикува правилно и ефективно е продължаващото медицинско образавание, или иначе казано - обучение през целия живот.
Има области в кардиологията, при които България е бяло петно на картата на Европа. Например модерната ресинхронизираща терапия при пациенти с хронична сърдечна недостатъчност или автоматичните дефибрилатори при пациенти с животозастрашаващи ритъмни нарушения. Тези устройства представляват усъвършенствани кардиостимулатори, известни и като пейсмейкъри.
Цената не се покрива от касата и пациентите трябва да ги купуват сами, а са скъпи. При правилно подбрани пациенти и показания тези устройства са животоспасяващи, а при някои болни са и алтернатива на трансплантацията на сърце.
Тези модерни терапии намаляват драстично разходите за лечение в клиника на много проблемни пациенти. Говорихме с министъра на здравеопазването и НЗОК. Смятаме, че има разбиране.
- Колко често боледува българинът от сърце?
- Сърдечносъдовите заболявания заедно с инсултите са най-честата причина за смъртност във всички индустриални общества, включително и у нас.
За съжаление нямаме национален регистър за инфарктите на миокарда, или както лекарите ги наричат - остри коронарни синдроми. Кодирането в НЗОК не дава реална картина на заболеваемостта. Като дружество се борим за създаването на национални регистри съвместно с други компетентни органи. Така ще могат да се видят тенденциите в заболеваемостта и смъртността. В САЩ и Западна Европа има ясна тенденция за намаляването на инфаркта, особено на тежките инфаркти. Според мен в последните години има намаляване на острия коронарен синдром и у нас. Дължи се на по-доброто лечение на артериалната хипертония, на използването на модерни медикаменти за лечението на повишения холестерол. Ограничаването на пушенето определено също влияе положително. Само за 1 г. ефективна забрана на пушенето на обществени места в Шотландия честотата на инфарктите е намаляла с 20%. Ние твърдо подкрепяме мерките, които държавата предприема за ограничаване на пушенето на обществени места.
- Какви правила да спазва човек, за да избегне инфаркта?
- Да се спазват принципите на здравословен живот. Първо - да се спре пушенето. Дори и пасивните пушачи са застрашени. Добре познати са, макар и трудни за изпълнение, диетичните препоръки. Когато купуваме храна, нека погледнем какво пише на етикета като калории и съдържание на мазнини. Да купуваме качествени продукти.
Препоръчваме продукти с ниско съдържание на наситени мазнини и такива, в които преобладават омега-6 полинененаситени киселини. Препоръчва се консумацията на риба, пилешко, зехтин и нискомаслени млечни продукти. Няколко пъти на ден трябва да хапваме пресни плодове и зеленчуци. Това е нещо, което лесно може да се направи и дава много добър ефект.
Добрата физическа активност също е много важна. В големия град може да се повърви пеша една спирка, да не се ползва асансьор. Раздвижването трябва да е поне 30 минути на ден. То влияе добре върху стойностите на холестерола, кръвното, пулсовата честота. Ускореният пулс също е рисков фактор. Важно е кръвното да се лекува. Всяка година на 29 септември, когато е Световният ден на сърцето, дружеството на кардиолозите организира безплатни прегледи за рискови пациенти, даваме съвети. Ние се борим да има по-мабко инфаркти, а не да има повече инфаркти и по-скъпи пътеки.
- Има теория, че изгорелите газове от колите увеличават риска от инфаркт. Какво мислите по този въпрос?
- Да, така е. През последните години се увеличават доказателствата, че замърсената градска среда също влияе върху риска. Запрашеността на въздуха, наличието на повишено съдържание на сажди и изгорели газове има отношение към инфарктите и инсултите, макар че механизмът още не е добре изяснен.
- Вярно ли е, че понякога високите нива на лошия холестерол са наследствени?
- Има и такива пациенти, при които има вродено предразположение. Те страдат от фамилна хиперхолестеролемия. Това не е много рядко заболяване, а едно от усложненията му е инфаркт в ранна възраст. Ако в семейството вече е имало такъв случай, по-младите трябва активно да търсят консултация от ранна възраст. Съвременните медикаменти, известни като статини, позволяват добър контрол на холестерола и драстично намаляване на риска. Въпросът е навреме да бъде поставена диагнозата. Големият процент от дислипидемиите обаче се дължат на неправилен начин на живот, най-често на лоша диета.
- Сещат ли се хората да търсят помощ, преди да е станало твърде късно?
- Типичният наш пациент е с леко завишени стойности на холестерола, високо кръвно от време на време, леко завишена кръвна захар. Често той пуши и води заседнал начин на живот. Тези пациенти рядко имат изобщо някакви оплаквания, чувстват се добре.
Съчетанието на тези рискови фактори обаче прави риска от инфаркт или инсулт в следващите 5-10 г. много висок. Сравнително малко са хората, които имат холестерол над 10 (стойност в резултата от изследванията - бел. авт.),което е два пъти над нормата. Повечето имат холестерол около 6-6,5, а дори лекар невинаги би обърнал внимание на такива стойности. Малко хора имат кръвно с горна граница над 200, повечето са със 150-160. Нека да подчертая още веднъж, че много често повишените нива на холестерол, кръвна захар и кръвно не причиняват оплаквания. Затова профилактичният преглед и добрата здравна култура са основната предпоставка за намаляване на риска от сериозни усложнения.
- Защо обаче от инфаркт си отиват млади хора?
- Почти всички млади пациенти с инфаркт, които сме имали, а тук сме виждали много от тях, бяха заклети пушачи. Мисля, че това е една от основните причини за инфарктите в ранна възраст, като изключим не много честите случаи на фамилна обремененост с висок холестерол.
Изключително важно е младите хора да осъзнават значението на правилното хранене. Формирането на навиците става в ранна детско-юношеска възраст. Голяма е отговорността на родителите да покажат на малките, че чипсовете и вафлите не са полезни.
Атеросклерозата е повече болест, която сме придобили от бабите си - в смисъл на лоши хранителни навици, и по-малко сме я наследили от нея в смисъл на гени. Атеросклерозата като процес не започва на 50 г., а много по-рано. Има един класически експеримент на природата. При аутопсия на американски войници, убити във войните в Корея и Виетнам, се установява, че още на 20-годишна възраст те са имали атеросклеротични промени по кръвоносните съдове.
Тоест заболяването започва в ранна възраст, но дава усложнения в 50-60-те години от живота. Профилактиката, свързана с начина на живот, трябва да се формира още на младини. Но никога не е късно да се започне.
- Казахте, че повечето пациенти са с леко завишени рискови стойности. Трябва ли да се лекуват?
- Във всички случаи трябва да променят някои свои навици. Дали трябва да се включат и медикаменти, зависи от преценката на лекаря за конкретния случай. За пациенти, които имат фамилна обремененост или ранни прояви на сърдечносъдови заболявания, в болница "Царица Йоанна" (ИСУЛ) има специализиран кабинет, който помага за навременно поставяне на диагнозата и подходящо лечение. Амбицията на кардиологичното дружество е да разкрием подобни кабинети във всяка голяма университетска болница.
Коментари към Проф. Асен Гудев: Има области в кардиологията, при които България е бяло петно на картата на Европа