Проф. Богдан Петрунов: Важно е да се приемат имуностимулатори срещу грипните вируси
За симптомите на грип и лечението Агенция „Фокус” разговаря с проф. Богдан Петрунов - епидемиолог и специалист по заразни и паразитни болести.
Фокус: Проф. Петрунов, очаква ли се грипна епидемия през месеците януари и февруари тази година?
Проф. Богдан Петрунов: Да, грипна епидемия се очаква, както знаете, това се случва всяка година. През месец януари се очаква тя да се появи в пълния си вид. В момента има нарастване на доказаните случаи на болни от грип, но за да говорим за грипна епидемия, те трябва да нараснат до 200 на 10 хиляди души. В момента са около 70 на 10 хиляди брой болни от вируса. Очевидно трябва да изчакаме известно време, да видим как ще се развият нещата и тогава да обявим грипна епидемия. Безспорно периодът е особено подходящ за това.
Фокус: Кога ще е бумът на най-много случаи?
Проф. Богдан Петрунов: Обикновено това се случва през месец януари. Тогава вече защитните сили на хората намаляват много повече и когато начинът на хранене се променя. Приемат се по-малко плодове и зеленчуци, стои се повече в затворени помещения, слънцегреенето е по-малко. Това са все фактори, които способстват за заболяванията от грип, както и от други въздушно-капково предавани вируси.
Фокус: Как можем да се предпазим от тях?
Проф. Богдан Петрунов: Важни са не само лекарствата, но и начинът на живот. Колкото е възможно повече време да се прекарва на открито, не в градски, а в извънградски условия. Освен това да не стоим дълго време в затворени помещения, като кина, дискотеки, зали - там контактът с болни хора е много по-възможен и пренасянето на инфекцията е много по-лесно. Много важен е начинът на хранене. Трябва максимално да се усили консумацията на плодове и зеленчуци, особено на цитрусови плодове. Те съдържат витамин „Ц”, който е чудесно средство за профилактика от грипна инфекция, стимулира имунната система, това също е много важно. Особено хората от рисковите групи – със сърдечно-съдови заболявания, злокачествени заболявания, тези над 65 години, както и децата до 12 години, трябва да започнат задължително да приемат имуностимулиращи средства. В страната разполагаме с много препарати, които дават такава възможност. От повече от 20 години добре известен сред обществото е препаратът „Респивакс”, който масово се използва в страната, а се изнася и за чужбина. Това е утвърден препарат за стимулация на имунната система. Съществуват много други препарати на растителна основа, като хранителни добавки, които също могат да се използват с тази цел. Това е период, в който човек трябва да помисли за себе си – да засили възможностите на имунната система сама да се справи с една такава грипна или друга вирусна инфекция.
Фокус: Трябва ли човек да се ваксинира срещу грип и късно ли е да се сложи ваксина?
Проф. Богдан Петрунов: Не е късно, може и сега да се направи, защото епидемията не е в разгара си и има достатъчно време от 14 до 21 дни, за да се изгради силен имунитет. Най-добрата комбинация при профилактика по време на грипния сезон – от ноември до март – е поставянето на грипна ваксина и приемането на имуностимулиращи средства, които да предпазят от развитието на последващите бактериални инфекции. Те са сериозната опасност за хората, не толкова вирусната инфекция. Бактериалните инфекции предизвикват бронхити, бронхопневмонии, пневмонии, ларингити, синузити, трахеити, ларингити и други видове инфекции на дихателната система. Народната приказка, че грипът минава с лечение за 7 дни, а без – за 1 седмица, е вярно. Но само когато става въпрос за обикновената грипна инфекция, която не се усложнява. Усложненията могат да доведат и до мозъчни инфекции, като енцефалит, могат да доведат и до увреждане на сърцето и бъбреците. Бактериалните усложнения са много сериозни и те изискват бактериално лечение.
Фокус: Всъщност те са инфекциите, които изискват лечение с антибиотик, а не вирусните инфекции, така ли е?
Проф. Богдан Петрунов: Точно така. Антибиотикът се взима, когато има бактериална инфекция само, когато се появи усложнението. Антибиотиците няма никакъв смисъл да се предписват по време на грипна епидемия или по време на банална грипна инфекция, в никакъв случай.
Фокус: Веднага ли трябва да се отиде на лекар при първите симптоми на вируса? И какви са те?
Проф. Богдан Петрунов: Препоръчвам веднага да се отиде на лекар, защото един грип може да мине много леко и много спокойно, но може и да се усложни много сериозно. Първите признаци са обща отпадналост, повишаване на температурата, сърбеж и зачервяване на очите, обилен носен секрет. Придружава се и от чувство на безпокойство, в смисъл на нежелание за работа, нежелание въобще да се излезе навън. Това са баналните симптоми, които съпровождат всяка вирусна инфекция.
Фокус: Обяснете кои са първите симптоми за настъпващо усложнение вследствие на грипна инфекция.
Проф. Богдан Петрунов: Най-баналното е появяването на упорита кашлица – или суха, или такава с обилно отделяне на храчки. След това е трайното повишаване на телесната температура, появяват се болки в гърдите при дишане, има обилен носен секрет, който вече не е воднист, а става гноен. Това вече говори за инфекция и възпаление на носните синуси. При такива симптоми веднага трябва да се търси помощта на лекар.
Фокус: Кои са опасните щамове тази зима и по-опасен ли е т.нар. „свински грип” от останалите?
Проф. Богдан Петрунов: Тази зима основно ще вилнеят щамовете на вируса H1N1, който съдържа двата антигена в себе си. Това е типично за „свинския” грип. Другите вируси ще са грипни от тип „Б”. Две са основните групи грипни вируси – „А” и „Б”. „Свинският” грип, както и през миналата година, беше по-опасен за младите хора, тъй като те реагират по-бурно на тази вирусна инфекция. Както и за хората над 65-70-годишна възраст, защото те са с понижени защитни сили и с невъзможност да се справят с инфекцията. И тази година основна промяна няма да има, засегнати ще са младите хора, децата и възрастните. Симптомите на грипа при младите хора са по-засилени и по-ясно проявени, защото вирусът предизвиква т.нар. буря в организма – медиаторна буря, при която се отделят много повече вещества, стимулиращи развитието на инфекцията. Младите хора са с по-запазени защитни сили и имат способност да реагират по-силно и затова при тях се развива по-бурно болестта. „Свинският” грип не протича по-тежко от обикновения сезонен грип. Така че не може и да се очаква по-голяма тежест в развитието на епидемията. Важно е да се каже, че предлаганата ваксина, одобрена от Световната здравна организация, съдържат именно тези щамове на грипа – H1N1 и групата „Б” вирусите. Така че ваксината напълно покрива очакването за епидемията.
Фокус: В период на празници сме - алкохолът пречи или помага при грипно състояние?
Проф. Богдан Петрунов: Определено 1 чаша алкохол, независимо дали е концентрат или не, не пречи, даже помага. Може да има стимулиращ ефект и е добре. Но прекаляването с него пречи и това е факт, защото прекомерният прием на алкохол потиска имунната система и не дава възможност на човек да се справи с инфекцията. Особено ако приема лекарства в този период, не е редно успоредно да консумира алкохол.
Фокус: Българинът често пие греяна ракия и вино при грип и настинка, препоръчвате ли да продължи да го прави?
Проф. Богдан Петрунов: Няма нищо лошо в това да се изпие една чашка греяна ракия, да изпие една чаша топло вино с черен пипер или с бахар. То има общо затоплящо действие или както ние го наричаме – ревулзивно действие – разширява кръвоносните съдове и подобрява циркулацията на кръвта в организма. Всичко обаче е в мярката, защото една чаша не значи нищо, но 2-3 чаши биха имали обратния ефект.
Фокус: Какви други методи на т.нар. народна медицина е добре да се прилагат?
Проф. Богдан Петрунов: Мисля, че е добре да се консумира чесън, нещо, което хората от много години знаят. Доказано е, че чесънът има добър ефект, защото той отделя специфични вещества – т.нар. фитонциди. Това са бактериостатични вещества, които потискат развитието на бактериите и вирусите в чесъна и то е много добре средство. Особено през този период аз препоръчвам спокойно да се консумира чесън. Другите методи имат по-скоро психологически ефект и повече от това не е необходимо. Хората не могат да разчитат на други методи на народната медицина. Може да приемат чесън, да пият греяна ракия и вино, но не може да се разчита, че те ще имат такъв сериозен ефект, както един сериозен имуностимулатор или доказано добра хранителна добавка. Имуностимулаторите, които се предлагат в страната, не са скъпи и всеки може да си ги позволи, защото са от порядъка на 8-10 лева. Една кутия от тях стига за един месец.
Автор: Христина Добрева, Агенция Фокус
Коментари към Проф. Богдан Петрунов: Важно е да се приемат имуностимулатори срещу грипните вируси