Проф. Григор Горчев: Пациентите ще трябва сами да плащат за операция с робот оттук нататък
Фокус: Проф. Горчев, разкажете повече за роботизираната хирургия и кои пациенти могат да се възползват от нея.
Григор Горчев: Всякакъв тип пациенти могат да се възползват от нея. Роботизираната хирургия може да бъде хирургия на сърдечно-съдовата система, коремна хирургия, може да бъде и гинекологична и урологична хирургия. Роботът „Да Винчи” се използва за всяка хирургия, но в частност нашият е за гинекологична хирургия. Това е скъпа хирургия и се използва основно за раковоболни жени и тя е с доказан ефект.
Фокус: Колко струват инструментите за робота?
Проф. Григор Горчев: Самата поддръжка на робота – сервизът и инструментите – по обща оценка, за около 90 операции, е около 8 хиляди лева.
Фокус: С какви трудности се сблъсквате при финансирането?
Проф. Григор Горчев: Трудностите са много големи. Досега системата работеше в продължение на 2 години и половина със средства по проект на европейските фондове за развитие на високите технологии. Парите обаче свършиха и държавата трябваше да поеме своя ангажимент за робота. Аз започнах през месец февруари срещи, контакти с Министерство на здравеопазването, председатели на комисии, имах среща с премиера Бойко Борисов, с директора на здравната каса... Обещания, обещания, обещания и пак нищо. Обществото трябва да знае за какво става въпрос. В крайна сметка аз се уморих. Това не е моя работа. Моята работа е да работя, да се грижа за пациентите си, а не да ходя и да търся пари за робота, това е работа на държавата. Все пак ние говорим за високи технологии. Това е работеща технология, призната навсякъде, а ние имаме жени, записани за април месец, а виждате какво става в крайна сметка.
Фокус: Това означава ли, че не можете вече да оперирате с робота?
Проф. Григор Горчев: Имаме инструменти за операции на още 6 жени. Те ще бъдат оперирани в първите две седмици на месец януари. След това няма да спрем да работим, но ще трябва пациентите сами да заплащат за операциите.
Фокус: Колко струва една операция?
Проф. Григор Горчев: Не по-малко от 13 хиляди лева. Пациентите сами ще ги плащат, а това не трябва да се допуска. В една Румъния също има 2 робота, но те са хирургични. Има Национална програма по хирургия, провеждана от държавата, която осигурява част от парите. И в Гърция, и в Италия държавата финансира това. Само тук при нас така става.
Фокус: Колко пациенти до момента са се възползвали от роботизираните операции?
Проф. Григор Горчев: Над 300.
Фокус: Кой е най-интересният случай във Вашата практика?
Проф. Григор Горчев: Всеки случай е интересен сам по себе си. Млади жени с ракови заболявания – с рак на шийката на матката. Имахме случай на една 200-килограмова жена, която оперирахме. Тя беше на 30-35 години и никой не искаше да я оперира, защото беше много пълна и една интервенция при нея може да бъде фатална. При нея единствената алтернатива беше роботът. Днес тя е жива и здрава. Случаите са много различни – всеки – сам за себе си.
Фокус: Каква беше 2010 година за Вас и за Медицинския университет в Плевен?
Проф. Григор Горчев: Годината беше много трудна. Тя беше изпълнена с противоречиви чувства по отношение на реформите, които стават – в образованието, в здравеопазването. Лекарят е създаден за това да работи, без да се интересува има ли, няма ли консумативи, има ли, няма ли каса. Нашето призвание не е да ходим и да търсим пари, защото това е работа на държавата. Дано следващата година бъде по-добра.
Фокус: Колко от Вашите студенти остават в България, след като завършат и колко заминават?
Проф. Григор Горчев: По моя информация около 60 % от тях заминават да работят в чужбина, основно в Германия. Там заплащането е много добро. Тук имаме проблеми със следдипломната квалификация, чака се много при записването за специализация, няма ясни правила. Много са проблемите.
Фокус: Има ли студенти от други държави, които идват да се обучават при Вас и от кои страни са те?
Проф. Григор Горчев: Студенти основно имаме от Гърция, Македония, Молдова, Украйна. Имаме студенти и от САЩ, Индия и Япония. Има мултинационалност.
Фокус: Все още ли има тенденция да се учат хора от Африка тук?
Проф. Григор Горчев: Много е трудно, някои от тях са високорискови. Имат проблеми и по отношение на визовия режим. Има много желаещи студенти, които искат да учат при нас, но трудно получават визи.
Фокус: Какви са плановете ви за 2011 г.?
Проф. Григор Горчев: Сега работим по програма за репродуктивна хирургия – съвместен проект със САЩ. Занимаваме се с онкозаболявания при жените и там хвърляме всички сили. Моята идея и да има разширение по отношение на урологията. Направихме също първата операция в България урологична преди около 2 месеца, на бъбрек на мъж на 50 и няколко години с афункция на бъбрека. Това е бъдещето, колкото и да се опитва да ни спира бюрокрацията.
Фокус: Идват ли специалисти от САЩ тук или вие пращате кадри там?
Проф. Григор Горчев: Ние имаме контакт с американски специалисти от щатите Южна Каролина и Флорида. Там има институт по роботика, в който хвърлят своя потенциал американците. Аз ще замина през месец март, а после и през май. В края на месец юни правим нашите годишни конференции по хирургия. Със САЩ работим по-добре, отколкото с нашите институции, за жалост.
Автор: Христина Добрева, Агенция Фокус
Коментари към Проф. Григор Горчев: Пациентите ще трябва сами да плащат за операция с робот оттук нататък