Проф. Румен Бенчев: След 60-годишна възраст 60% от мъжете и 40% от жените хъркат
Случвало ли ви се е да не мигнете цяла нощ, заради хъркаща серенада, а на сутринта да изпитвате само умора и желание за сън? Хъркането води до сутрешно главоболие, отпадналост, разсеяност, влошаване на паметта. Но то може да е симптом и на редица по-сериозни здравословни проблеми.
Професор д-р Румен Бенчев от „Хил клиник" отговаря на всичките ни въпроси.
- Проф. Бенчев, каква е причината за хъркането?
- Причините са различни. При децата най-често обяснението е трета сливица. При възрастните са от значение фактори като наднормено тегло, пушене, алкохол. Факт е обаче, че след 60-годишна възраст 60% от мъжете и 40% от жените хъркат. Хъркането е основен симптом на затрудненото носно дишане.
- Носът ли е „виновен", че хъркаме?
- Да, често пъти. Ако пациентът има изкривяване на носната преграда, синузит или алергична хрема най-често започва да спи с отворена уста. Устата пресъхва и мекото небце залепва за задната стена на фаринкса. Оттам идва и звукът на хъркането.
- Споменахте алкохола като фактор. Защо хъркаме, ако сме пили?
- Тук причината е в езика. Нощно време той се отпуска назад. Ако се прекали с алкохола, езикът набъбва и запушва отвора, през който минава въздухът.
- Как се лекува хъркането?
- Ако причината е изкривена носна преграда се прави септопластика. Тази процедура по никакъв начин не променя външния вид на носа, но решава проблема с хъркането завинаги. Ако проблемът е в мекото небце, се прибягва до лазерна процедура. Тя е бърза и щадяща за пациента. Прави се едва ли не амбулаторно - за 20-25 минути, с местна упойка, без никакво кървене. Пациентът си отива у дома още същия ден. Има и други модерни методи за справяне с хъркането - например, с помощта на радиочестотна термотерапия.
- Кой е подходящ за тази процедура?
- Преди да се пристъпи към интервенция, трябва да се направят много сериозни изследвания. На първо място, важно е да се разбере - дали пациентът причина за хъркането не е сънна апнея. Това е сериозно заболяване, при което дишането по време на сън спира за няколко секунди. След това човекът поема въздух с мощен звук и се буди. Сънната апнея натоварва сърцето. През нощта, при спирането на дишането, кръвното рязко се повишава. Мозъкът пък страда от липсата на кислород. Както и обмяната. Пациентите влизат в омагьосан кръг - липсата на кислород пречи на изгарянето на мазнините. Оттам се трупат килограми, а те само влошават хъркането. Има и други усложнения - например често уриниране, което мъжете бъркат с проблеми с простатата. А то се дължи на "заблудата" на бъбреците, че са будни - заради непълноценния сън. Някои пациенти стигат до импотентност. Мнозина правят инциденти през деня - причината е, че не могат да се концентрират от преумора, буквално заспиват прави - докато работят или пък са зад волана. Затова трябва да се лекуват. Задължително правим комплексна диагностика и изследвания на всеки пациент. Това е изключително важно за определяне на терапията.
Коментари към Проф. Румен Бенчев: След 60-годишна възраст 60% от мъжете и 40% от жените хъркат