Проф. Хаим Гарти: След 10 години всеки ще може да има своя ДНК-отпечатък
Срещу 1000 долара след 10 години всеки от нас ще може да си направи генетичен отпечатък и да си го носи в джоба като кредитна карта. Изследването ще отнеме само един ден работа. Това заяви проф. Хаим Гарти, който в деня на София беше удостоен с почетното звание "Доктор Хонорис Кауза" на Българската академия на науката. Той е автор на стотици публикации в областта на биохимията и е носител на много академични награди. В момента работи върху хормоналната регулация на бъбречната функция. Проф. Гарти е роден в Пловдив през 1948 г.
Фрамар: Проф. Гарти, какви са целите, които мечтаят да постигнат днес учените, работещи в областта на биохимията?
Особено актуални са задачите, които се опитва да разреши така наречената персонифицирана медицина, която предполага индивидуален метод за лечение на всеки един човек. Концепцията е, че всички ние сме различни и всеки от нас реагира различно на една и съща терапевтична схема, на едно и също лекарство, храна, алергени и пр. Да вземем например рака - някои хора се повлияват добре от дадени лекарства, при други химиотерапията има по-бърз ефект, при трети - лъчелечението. Причината е в това, че всеки човек има уникален геном и ако го познаваме, ще знаем как да го лекуваме и нещо още по-важно – ще можем да прогнозираме от какви болести той би могъл да се разболее. С две думи, отивате при лекар, давате му вашата «кредитна» карта и той ще знае как да ви лекува, като знае какъв геном имате.
Фрамар: Колко струва това изследване днес?
Сега струва около 10 000 долара и се прави за една седмица. Изработването на първия генетичен отпечатък струваше 300 милиона долара и 30 години. Днес проблемът е друг – дори да дадете тези пари, малко са лекарите, които знаят как да използват тази информация. Затова ние усилено работим върху това какви мутации и генетични разлики има в даден организъм, болен от рак, туберкулоза или каквато и да е друга болест. Когато имаме достатъчно данни ще знаем кой към какви болести е предразположен и как да го лекуваме, ако се разболее.
Фрамар: Това е план за следващите 100 години...
Не, предполагам, че за 10 години ще имаме информация за генетичната картина на най-често срещаните и на нелечимите засега заболявания.
Фрамар: Много ли са хората, които вече имат генетичен отпечатък?
Да, и не само милионери и милиардери... Преди две години беше цитиран следния случай – един човек в Ню Йорк се разболява от тежка левкемия, която не се повлиява от никакво лечение. Направеното генетично изследване показало, че той има генна мутация, която причинява друго заболяване и фактически това е първият случай, когато тази мутация причинява и левкемия. Тогава беше решено болният да се лекува с лекарството за другото заболяване. И това решение беше правилно – болният бързо влезе в ремисия. Тоест, ако генетичното изследване не беше направено, никой нямаше да се сети да приложи друга терапия.
Фрамар: Това звучи много окуражаващо...
И това е бъдещето - този подход ще се прилага навсякъде в недалечно бъдеще. Той ще осигури и профилактика на заболяванията, защото ако знаете от какви болести рискувате да се разболеете, вие все пак ще вземате някакви мерки, нали?
Фрамар: Чудя се дали Вие имате своя генетичен отпечатък?
Не, нямам, надявам се да не ми се налага да го правя. Надявам се също така да дойда за по-дълго във вашата прекрасна страна и да имам време да я обиколя.
За www.framar.bg от: Павлина Михайлова
Коментари към Проф. Хаим Гарти: След 10 години всеки ще може да има своя ДНК-отпечатък