Светозар Симеонов: Чрез скандалите свързани с НЗОК се насажда негативизъм към работата на РЗОК
Светозар Симеонов е роден на 13 октомври 1969 г. във Враца. Висшето си образование е завършил през 1995 година в УНСС-филиал Враца, със специалност „Маркетинг и мениджмънт” с придобита квалификация „Магистър”. Има завършен курс за професионална квалификация към Медицински университет - Факултет по обществено здраве в гр.София със специалност „Мениджмънт на качеството и контрола на здравната дейност”. Работи в РЗОК-Враца още от нейното създаване през 2000 г. като е преминал през всички нива на управление в здравноосигурителната институция. За първи път заема длъжността „Директор” на РЗОК след спечелен конкурс през месец септември 2008 г. През юли 2010 г. след спечелен отново конкурс за директор той оглави здравната институция с 3-годишен мандат на управление. Семеен е. Има едно дете.
Покрай скандалът с бившия директор на Националната здравноосигурителна каса Нели Нешева, изтече информация, че парични стимули са получили и работещите в 28-те Районни здравни каси. В тази връзка за интервю по въпроса потърсихме мнението на Светозар Симеонов, директор на РЗОК Враца.
Каква е средната заплата на персонала в РЗОК Враца?
Средната основна работна заплата за една от основните ни длъжности – финансов инспектор, е 520 лева а на лекар контрольор 690, като уточнявам, че в касата работят само трима лекари. За Районнота здравноосигурителна каса във Враца средната брутна работна заплата (с включен процент за прослужено време) е 652 лева.
Колко са щатните бройки ?
Броят на местата на щат е 53.
Има ли напрежение сред колегите ви ?
Не бих казал, че има напрежение. Разбира се в последно време се коментира липсата на яснота по предстоящи промени, свързани с евентуална промяна в трудовите им договори, ако се приеме промяната в закона и работещите в касата станат със статут на държавни служители. Считано от 2012 година по заплащане от касата преминават нови дейности – както споменах – диализа при терминална бъбречна недостатъчност, диспансерно наблюдение на лица със злокачествени заболявания, лекарствената терапия при пациенти с онкологични заболявания. Тези дейности досега бяха контролирани и финансирани от Министерство на здравеопазването. Всичко това е свързано с увеличен обем работа и необходимостта в кратки срокове колегите ми да вникнат в детайли в нещата, в една съвсем нова дейност, която изисква много внимателна проверка на представяната документация, тъй като става въпрос за разход на значителен финансов ресурс. А с увеличения обем работа ще трябва да се справим със същия брой служители. Като искам да подчертая, че освен че нямаме нарастване на броя служители, не става и дума за увеличаване на фонд работна заплата - от 4 години в РЗОК не са увеличавани работните заплати.
Вече приключи договарянето с договорните партньори на РЗОК - Враца по Националния рамков договор за 2012 година. Какви са приоритетите за Вас?
Приоритетите ни за тази година са да се справим успешно с предизвикателствата, свързани с работата и заплащането на новите дейности, които преминаха към касата, за които споменах, и най-вече да не се допусне пациентите, които се нуждаят от тези специфични грижи да останат по някакъв начин без лечение, имам предвид пациентите с онкологични заболявания, както и тези на хемодиализа.
Също така да спомогнем за едно по-добро осигуряване на достъпа до първична и специализирана медицинска помощ на нуждаещите се пациенти.
Много е трудно да бъдат удовлетворени в достатъчна степен всички желания – от страна на пациентите - за достъпно и качествено лечение, за евтини и съвременни лекарства, от страна на лекарите - за по-високо заплащане на труда им, за повече регулативни стандарти, за по-високи бюджети на болниците – и касата, която по такъв начин трябва да изразходва ограничения обществен ресурс от набраните здравноосигурителни вноски, че да постигне в оптимална степен и намери пресечната точка на интересите на всички страни, така че обществото да бъде уверено, че здравеопазването, което всички искаме, се е случило.
С колко лекари, стоматолози и лечебни заведения са подписани индивидуални договори?
116 общопрактикуващи лекари – 112 индивидуални и 2 групови пракики. Деведесет и девет лекари специалисти - индивидуални практики, 6 групови практики, 19 медицински центрове и едно ДКЦ, шест самостоятелни лаборатории. 122 лекари по дентална медицина и единадесет болници.
Имайки предвид прогнозните бюджети на болниците, имат ли те през тази година добри финансови условия?
Да, имат. Като считам, че до второто тримесечие на 2012 г. ще се променят нещата и при КОЦ. Все пак има и механизъм за корекции и преразпределения на средствата, така че да бъде заплатена извършената дейност на тези лечебни заведения, които са доказали, че са търсени от пациентите. Т.е. при доказана и мотивирана необходимост да бъде изготвено предложение за увеличение на прогнозните им бюджети.
Само да допълня, по повод представяните искания за осигуряване на по-високи средства от страна на болниците в началото на годината – ако бяха удовлетворени на сто процента всички техни предложения – средствата ни за болнична помощ щяха да бъдат изчерпани за първите 7-8 месеца. А разликата, като проценти в размера на увеличението за 2012 спрямо 2011 г. при различните болници е различно, като тук следва да се отчете, че при някои от тях става въпрос за реално заплатена дейност за отчетени 8-9 месеца през 2011 г. (при нови лечебни заведения и нови дейности) и изготвен разчет за 12 месеца на 2012 г., т.е. в случая процентът на увеличение е по-голям.
Как стои въпросът с лекарствата?
Към момента не мога да Ви дам подробна информация, тъй като текат процедури по договаряне в Националната здравноосигурителна каса. Надявам се при необходимост и след законодателни промени, да се постигнат по-ниски стойности в единичните цени на лекарствата, заплащани от НЗОК.
Коментари към Светозар Симеонов: Чрез скандалите свързани с НЗОК се насажда негативизъм към работата на РЗОК