Специалният проект на "Фрамар": Да бъдеш майка в Европа... и в България
Освен бременността, с всички нейни усложнения и притеснения, пред жените, на които им предстои раждане, стоят и куп други перипетии. Те най-често са свързани с изследвания, административни правила, документи, стресът от болничната среда, отношението на медицинския персонал и пр. Част от въпросите, които стоят заплашително пред бъдещите майки, са свързани с плащането на всички необходими изследвания и болничния престой, както и цената на самото раждане.
За да направим сравнение между българските условия и тези в други европейски страни, решихме да вземем мнението по тези въпроси на три българки. Те минават по един и същи път, но в три различни европейски страни – България, Испания и Белгия. Запознайте се с историите на Светла Кирова, която живее в Белгия, Насие Каларева – в Испания и Мария Тодорова, която преди месец ражда своето дете във Велико Търново.
Светла Кирова – Белгия
От колко години живееш в Белгия?
Живея в Белгия повече от 8 години.
Много българки, живеещи в чужбина, решават да се върнат за раждането в родината си. Ти къде предпочете да родиш?
Бременността ми беше установена в България. Бяхме на лятна почивка с мъжа ми за 5 седмици, цикълът ми закъсняваше и моя приятелка ме посъветва да отида на гинеколог. При първичния преглед ми откриха кисти. Изписаха ми медикаменти и след 10 дни трябваше да се явя на контролен преглед. В този ден гинеколожката се притесни, когато видя монитора на ултразвука, а аз още помня думите й: "О, не, виждам едно сърчице! Трябва да спрем лекарствата, които в момента взимаш, защото може да направиш спонтанен аборт... Ще ти изпиша нещо да закрепим плода". До този ден не знаех какво е да се повръща от всякаква миризма...
Но така или иначе ваканцията ми свърши, прибрах се в Белгия и се надявах състоянието ми да се подобри. Когато се прибрах вкъщи и посетихме болницата UV Leuven, веднага ми казаха да спра тези лекарства, понеже ме караха да се чувствам много зле и ми предписаха други. След по-малко от седмица бременността ми започна да протича по нормален и приятен начин. Тук се почувствах добре и бях сигурна, че искам да родя в Белгия, защото виждах, че е по-сигурно.
Как протича проследяването на бременността в Белгия - колко пъти месечно са прегледите, безплатни ли са, през цялата бременност ли имаш право на безплатно ултразвуково изследване, безплатни ли са задължителните изследвания на кръв и урина и колко пъти по време на бременността се правят?
Откакто се регистрирах в болницата, бях задължена всеки месец да ходя на пълен контролен преглед. Това включваше: кръв, урина, ултразвук, дори психолог - абсолютно всичко. И никога не ми се налагаше да плащам за тези прегледи.
В кой месец от бременността започва майчинството и колко време продължава след раждането?
Майчинството започва от раждането на детето и продължава до третия месец от раждането. Но до 18-годишна възраст на детето майката получава добра финансова осигуровка.
Колко струва раждането в Белгия – болничен престой, избор на лекар, има ли осигурени обезболяващи медикаменти?
От самото начало на престоя ми в Белгия аз се погрижих да си осигуря застраховка, в случай че имам нужда. Благодарение на това и на добрата застрахователна система тук в Белгия, получих перфектно медицинско обслужване. Всичко от деня на самото раждане с пълен медицински екип и престоя ми в единична стая с помещение, пригодено за бебето ми, ми струваше 0 евро.
Какво е отношението на медицинския персонал към родилката?
Всички медицински работници са много са любезни, няма уморен персонал, няма изнервени хора, всеки влиза с усмивка и всеки иска да ти помогне. Много съм доволна от персонала и съм им изключително благодарна, че толкова всеотдайно ми помагаха. Понеже за мен е първо раждане, бях много притеснена, а благодарение на тях, всичките стресови ситуации преминаха по-леко.
Каква е финансовата помощ, която осигурява държавата за раждането на дете?
До 18-годишна възраст на детето майката получава 125 евро всеки месец.
Насие Каларева – Испания
От колко време живееш в Испания?
В Испания живеем със съпруга ми от около пет години. Бих казала, че за времето прекарано тук сме опознали почти всяка институция. Като емигранти имаме много повече права, отколкото като граждани на република България (казвам го с огромно разочарование).
Много българки, живеещи в чужбина, решават да се върнат за раждането в родината си. Ти къде предпочиташ да родиш?
За мен това е лукс, защото ще ми коства много средства. Знам, че в България нищо не е безплатно. От 18-годишна възраст съм задлъжняла на Здравната каса, така че за мен е непосилно да заплатя сумата, която се е натрупала до момента. Ще се наложи да потърсим частни клиники, в които никак няма да е евтино, а като знам условията, които ще ми предоставят тук (при това напълно безплатно) не си и помислям за връщане в България.
Как протича проследяването на бременността в Испания - колко пъти месечно са прегледите, безплатни ли са, през цялата бременност ли имаш право на безплатно ултразвуково изследване, безплатни ли са задължителните изследвания на кръв и урина и колко пъти по време на бременността се правят?
В Испания прегледите се извършват в специални центрове, така наречените "Център Грижа за жената". След регистрацията на бременността, за всяка жена се грижи така наречена "Матрона", следяща всички прегледи и изследвания на бременната. Прегледите са 10 на брой. Всеки се извършва в определена седмица от бременността, ако, разбира се, няма усложнения. В тези 10 прегледа са включени всички консултации с Матроната, ултразвук, изследвания на кръв, урина, както и генетичните изследвания (за Синдром на Даун). Всички изследвания са напълно безплатни.
В кой месец от бременността започва майчинството и колко време продължава след раждането? Каква е стойността на майчинството?
За получаване на майчинство е задължително предварителното заплащане на дължимите осигуровки. За жените под 25 г. са достатъчни и само 3 вноски за последните 5 г., а за тези над 25 - задължителните осигуровки са в размер на 6 вноски за последните 5 г. Майчинството трае 4 месеца, като сумата, която се получава, зависи от осигуровките, които е заплащала майката предварително и сектора, в които е осигурявана.
Колко струва раждането в Испания – болничен престой, избор на лекар, има ли осигурени обезболяващи медикаменти?
Раждането е напълно безплатна процедура, както и всички видове обезболяващи. В това число влиза и епидуралната упойка, която е по избор на бременната. Престоят в болницата също е безплатен, като на майката и бебето се осигуряват всички необходими хигиенни условия и храна. Относно избора на лекарски екип – това би било прецедент в Испания. Дежурните екипи, който са на смяна, обслужват без предварително заплащане и уговорки (това би накърнило качеството им на професионалисти).
Какво е отношението на медицинския персонал към родилката?
Обстановката, която се създава по време на раждане и престой определено се различава от тази в България. Грижите, които медицинският персонал полага за родилката и бебето, осигуряват спокойствие и уют. А доколкото съм запозната, статистиките показват, че след добро отношение от страна на медицинския персонал, процентът на майките със следродилна депресия е много по-нисък.
Каква е финансовата помощ, която осигурява държавата за раждането на дете?
Помощта, която се отпуска за новородено беше на стойност 2500 евро, но поради кризисните обстоятелства са спрени за неопределен период от време. Но все пак те биват отпуснати на семействата с доказан недостатъчен доход.
Каква е стойността на детските надбавки в Испания и до каква възраст на детето се получават?
Детски надбавки в Испания няма, но това се компенсира с данъчни облекчения.
Кой ще поеме грижите за детето, когато свърши майчинството ти и трябва да се върнеш на работа?
По избор на майката детето може да се запише в специализирани детски заведения, които, в зависимост от доходите на семейството, се заплащат. Те са от 4-месечна до 3-годишна възраст. След това посещаването на детски заведения е задължително. Те също са безплатни. Има и опция за частни училища, където за всичко се заплаща.
В допълнение искам да подчертая, че Испания е разделена на няколко автономни области и във всяка една от тях има различни закони и методи на работа в различните институции. Така, че гореспоменатият модел за проследяване на бременността в някои от тези области може да протича по съвсем различен начин. Моите данни са за областта Навара.
Мария Тодорова – България
Как ще се представиш на нашите читатели?
Казвам се Мария и живея в гр. Велико Търново. Майка съм на 2 деца – момченце на 5 г. и момиченце на 40 дни.
Тоест, второто ти раждане е било скоро, какви са впечатленията ти от престоя в болницата, от отношението на медицинския персонал, храната и грижите?
Престоят в болницата беше доста "интересен" - видях и чух много неща, които меко казано, ме поразиха. Родих в държавна болница, което може би е достатъчно, за да обясни лошото отношение. Разбира се, то си има причина – ниските заплати на медицинския персонал, за които обаче пациентите нямат никаква вина. Що се отнася до храната – тя е под всякаква критика, чиния леща за обяд, филийка с масълце за закуска, вечеря нямаше, а разбира се, не всяка жена имаше познати, които живеят наблизо и могат да й донесат нещо за ядене. Грижите на персонала липсват, освен ако не си техен човек или твоят лекар изрично не поиска да те наблюдават. Всеки лекар гледа своите пациентки, когато е на смяна, тогава се назначава евентуално лечение или се обръща внимание на оплакванията им, през останалото време нищо не се случва, все едно не си там.
Колко плати за раждането, каква е цената за избор на лекар? Плаща ли за болничен престой, за болкоуспокояващи?
Аз този път отказах да плащам на когото и за каквото и да било. Болничният престой е безплатен за родилките, а болкоуспокояващите са за наша сметка.
Почувства ли разлика в отношението между теб, която не си платила за избор на екип и жени, които са направили това?
От страна на обикновения медицински персонал не, само от лекарите. Както казах, всеки от тях гледа собствените си пациенти. Естествено, че тези от пациентите, които си плащат, се радват на различно отношение.
Как протече наблюдението на бременността ви – колко общо бяха прегледите, безплатни ли са, през цялата бременност ли имаше право на безплатно ултразвуково изследване, безплатни ли са задължителните изследвания на кръв и урина и колко пъти по време на бременността се правят?
Наблюдението на бременността ми протече нормално. Прегледите бяха веднъж на всеки месец до деветия, в който са два, тоест общо 10 за цялата бременност. Прегледите ми бяха безплатни, тъй като специалистът, когото избрах, работи със Здравната каса. И изборът на лекар също беше съобразен с финансовата ми възможност, тъй като имах желание за друг специалист с по-добра апаратура, но пък се оказа, че той не работи със Здравната каса. Задължителните изследвания се правят три пъти по време на бременността и са безплатни.
Прави ли генетични изследвания на плода? Безплатни ли са?
Не, не съм правила и не знам дали се заплащат.
Каква е финансовата помощ, която осигурява държавата за раждането на дете?
Зависи от това кое поред дете е. За второ дете аз получих 600 лева от Социално подпомагане, също така 300 лева и памперси от Общината.
Какво според теб е нужно да се промени, за да се почувства една родилка истински обгрижена и в сигурни ръце?
Със сигурност заплатите на медиците трябва да бъдат увеличени, макар че те така са свикнали да им се дава, че не знам колко време и колко пари ще са нужни, за да се освободят от този манталитет. След второто си раждане напълно се убедих, че за да се почувстваш в сигурно ръце, трябва да предпочетеш частната болница. Слава Богу, при мен всичко мина успешно, но следващия път смятам да не се оставям отново на късмета.
Цветана Димитрова и Ина Танева
Коментари към Специалният проект на "Фрамар": Да бъдеш майка в Европа... и в България