Доц. Димитър Стоянов - 60 процента от страдащите от акромегалия умират преждевременно
60% от страдащите от болестта акромегалия в България умират преждевременно от инфаркт и инсулт. Една от причините е късното поставяне на диагноза. За да бъдат подобрени диагностиката и достъпът до лечение, сдружениe „Асоциация на болните от акромегалия в България - Надежда за живот“ провежда информационна кампания, чиято цел е да запознае хората със симптомите на заболяването. За болестта акромегалия, нейните симптоми и лечението й, разговаряме с инж. Димитър Стоянов.
Представете се за читателите на "Фрамар".
Казвам се Димитър Стоянов и съм председател на Сдружение “Асоциация на болните от акромегалия в България - Надежда за живот“, доцент съм и във висше учебно заведение.
Кога стартира кампанията и какво искате да постигнете с нея?
Кампанията е целогодишна. Стартирахме я, защото стигнахме до извода, че поради недостатъчна информираност на хората заболяването се установява сравнително късно, което води до бързо влошаване на състоянието на болния и затруднява лечението.
Колко струва лечението?
Медикаментозното лечение на акромегалия е на стойност около 3 хиляди лева месечно, сума, която е непосилна за хората. За щастие Здравната каса го реимбурсира напълно. А самите лекарства са изключително скъпи, тъй като става въпрос за рядко заболяване и медикаментите се произвеждат в лаборатории, а не промишлено и затова цените са огромни.
Води ли се статистика на страдащите от това заболяване? Какъв е броят на хората, които са болни от акромегалия?
В Специализираната болница по ендокринология се поддържа един от най-добрите регистри в страната за болести и конкретно за акромегалия. Това е дългогодишен труд на нашите лекари, който дава възможност хората да бъдат проследявани. Към момента (2011-та, годината на интервюто) броят на страдащите от акромегалия е 742, от които 62 процента са жени, а 38 - мъже. Страхувам се обаче, че броят ще расте, тъй като много хора страдат от акромегалия, но не знаят това, лекуват симптомите, а не болестта.
Какви са симптомите на болестта?
В 98 процента от случаите на акромегалия става въпрос за доброкачествено туморно образование – аденом, в областта на хипофизата. Тя започва да увеличава размера си и да отделя значителни количества растежен хормон, който от своя страна въздейства върху другите жлези. Започва нарастването на вътрешните органи, което пречи на нормалното функциониране на организма. Когато се появи и външен израз на болестта – нарастване на черепа, на краката, това означава, че аденомът вече е твърде голям, а това води до трудно хирургично лечение. Добре е да се знае обаче, че чрез оперативно лечение микроаденомът може да бъде премахнат изцяло.
На какво се дължи ранната смъртност от акромегалия?
Една от причините е закъснялата диагноза, късното откриване на болестта намалява шансовете за лечение. Акромегалията може да се развива с години и въпреки че някои от симптомите са нарастване на крайниците например, те остават незабелязани от близките. По последни данни (2011-та, годината на интервюто) , 60% от страдащите от акромегалия в България умират преждевременно от сърдечно-съдови или онкологични заболявания.
Какво ще пожелаете на нашите читатели?
Във връзка с това, за което говорихме, пожелавам най-вече да следят здравето си и редовно да пият лекарствата си, за да бъдат пълноценни и полезни.
на снимката: личен архив
Коментари към Доц. Димитър Стоянов - 60 процента от страдащите от акромегалия умират преждевременно