Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Ако вода попадне в ухото ни...

Ако вода попадне в ухото ни...

от 12 сеп 2011г.
Ако вода попадне в ухото ни... - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло

При попадане на вода в ухото може да става въпрос за различни заболявания, които дават сходна симптоматика. Най-лекият вариант е, когато ушната кал набъбва от водата и се появяват заглъхване на слуха и леки болки. Ако количеството на ушната кал не е толкова голямо, тя отбъбва, оплакванията преминават, за да се появят при следващото набъбване.

По-сложно е, когато е налице т.нар. бански отит. Той представлява дифузно възпаление на ушния канал и външния слой на тъпанчето от нечиста вода, болките са силни (като при зъбен пулпит), ухото заглъхва. Лечението е с антибиотици и тоалет на ушния канал. Инфекцията обикновено е смесена (гъбички и бактерии).

Най-често антибиотиците въздействат на бактериите, но гъбичките остават и възпалителният процес продължава. Съществува и трети вариант, когато се засегне средното ухо. Напомняме, че външното ухо е сляпа улица, която завършва с тъпанчето. От вътрешната му страна е средното ухо. В много случаи след болни уши в детската възраст тъпанчевата мембрана изтънява, хлътва и се образува ретракционен джоб, а тъпанчето затова е наречето така, защото е опънато.

Като попадне вода в джоба, той се възпалява и инфекцията преминава в средното ухо. В други случаи направо има перфорация (отвор) на тъпанчето. Попадне ли през перфорацията вода, отново се стига до среден отит с различна продължителност. Болките в ухото са силни, гноетечението обилно, слухът намалява. Посочените случаи са класически, но изискват намеса на специалист.

В други случаи може да става въпрос за съвпадение, което да заблуди както пациента, така и неопитен лекар. Например попада морска вода в ухото, а в същото време има болен мъдрец, кътник или възпален венечен джоб. Болката е разлята, тъй като инервацията е обща и болният невинаги я локализира точно. Същото се случва при артрит на ставата на долната челюст, която е захваната за долната част на ушния канал. Болките в нея лесно могат да се сгрешат с болки в ухото.

В заключение следва, че дори и най-незначителните оплаквания от страна на ушите изискват най-добре да се изяснят от специалист.

Още по темата:
  • Сексът в морето крие неприятни изненади Сексът в морето крие неприятни изненади
  • Има случаи, в които ракът се предава като инфекциозна болест Има случаи, в които ракът се предава като инфекциозна болест
  • БРАДАВИЦИТЕ ОБИЧАТ НЕРВАЦИТЕ БРАДАВИЦИТЕ ОБИЧАТ НЕРВАЦИТЕ
  • Бактерии в гърлото могат да увредят костите и ставите на децата Бактерии в гърлото могат да увредят костите и ставите на децата
3.5/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИМУНОБОР КИДС АКТИВ капсули * 30
23.50лв.

ИМУНОБОР КИДС АКТИВ капсули * 30

КОЛДИСЕПТ НАНОСИЛВЪР капки за уши 15 мл
22.30лв.

КОЛДИСЕПТ НАНОСИЛВЪР капки за уши 15 мл

ПРЕЖИВЯВАНЕ НА ИНФЕКЦИОЗНА БОЛЕСТ - ДИАНА РАДКОВА
12.00лв.

ПРЕЖИВЯВАНЕ НА ИНФЕКЦИОЗНА БОЛЕСТ - ДИАНА РАДКОВА

ПРИМА ТЕСТ ЗА ОКУЛТЕН КРЪВОИЗЛИВ * 1
30.80лв.

ПРИМА ТЕСТ ЗА ОКУЛТЕН КРЪВОИЗЛИВ * 1

ГУМЕН НАПРЪСТНИК * 1
1.10лв.

ГУМЕН НАПРЪСТНИК * 1

ОКАДЕКС ДЕРМАЛЕН СПРЕЙ 50 мл
225.00лв.

ОКАДЕКС ДЕРМАЛЕН СПРЕЙ 50 мл

Безплатна доставка за България!

Коментари към Ако вода попадне в ухото ни...

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ако вода попадне в ухото ни...
    www.framar.bg 
    на 26 June 2025 в 11:45
    Коментирайте "Ако вода попадне в ухото ни..."

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Отстраняване на кърлеж
  • Лечение на синузит
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при ларингит
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Хлорамфеникол
  • Рифампицин
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Метронидазол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 282 дни, 14 часа и 34 мин.

Надписана сметка за вода. Какво може да се направи по въпроса?

преди 1885 дни, 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 12 часа и 38 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 12 дни, 19 часа и 29 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 13 дни, 2 часа и 30 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 16 дни, 18 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ФИЙЛ ТИН * 3

ВИТАУЪРЛД ШАТАВАРИ БИО капсули 500 мг * 180

ПРАНАРОМ АРОМАПИК СПРЕЙ 75 мл

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС FEEL THIN * 12

ПРЕЗЕРВАТИВИ ДУРЕКС ФИЙЛ ИНТИМЕЙТ * 3

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕСКАПЕЛЕ таблетки 1.5 мг * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 юни 2025г. в 10:53:04

АЗАКС таблетки 500 мг * 3 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 юни 2025г. в 10:52:40

АЗАКС таблетки 500 мг * 3 НОБЕЛ

Коментар на: Ивон от 26 юни 2025г. в 10:16:15

ЕСКАПЕЛЕ таблетки 1.5 мг * 1

Коментар на: Нефисе от 26 юни 2025г. в 07:34:53

ФЕЛОРАН ФОРТЕ гел 5 % 40 г СОФАРМА

Коментар на: Емануил от 25 юни 2025г. в 16:35:32
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival