Сладолед – здравни ползи и история на леденото лакомство
Кой пръв е измислил сладоледа не е напълно известно. Знае се само, че преди 30 века китайците замразявали плодови сокове и с удоволствие се разхлаждали с тяхна помощ в горещото време. Но едва ли сега някой може със стопроцентова гаранция да твърди, че китайците сами са го измислили. Възможно е някой да им е подсказал тази рецепта.
Една от най-популярните храни през лятото може и да е полезна за здравето
Американски учени стигат до извода, че сладоледът намалява стреса и се бори и с безсънието, съобщава The iVillage.
Специалисти от американския Институт за биомолекулярна химия провеждат изследване, по време на което установяват, че студеното лакомство, толкова харесвано от деца и възрастни, действително помага при стрес. Всичко това става благодарение на триптофана, който се съдържа в млякото и в сметаната.
Триптофанът е натурален транквилизатор, успокояващ нервната система, подобряващ настроението и помагащ на хората да се преборят с безсънието.
Освен това дори шоколадът, който толкова често добавят в сладоледа, ускорява пулса, повишава кръвното налягане, тоест както и кофеинът, е природен стимулатор, отбелязват учените.
Сладоледът облекчава мигрената
Американски учени установяват, че сладоледът облекчава мигрената. В изследването са участвали 13 напълно здрави доброволци. Изследователите наблюдавали промените в мозъчния кръвоток при участниците, които консумирали от леденото лакомство.
"Открихме, че охлаждането на тъканите на устната кухина предизвиква стесняване на предната церебрална артерия. Това понижава притока на кръв през артерията и съответно намалява болката", обясняват учените.
Според тях главоболието е свързано с внезапното повишаване на притока на кръв.
"Надеждата ни е, че данните от това изследване ще помогнат за създаването на универсален медикамент за лечение на мигрена", коментират учените.
История на сладоледа
Най-ранните сведения за сладоледа са от времето на император Нерон, който заповядал да му носят планински лед и да го смесват с плодове, докато китайският император Танг имал свой метод за приготвяне на смес от лед и мляко.
Дълго време на лакомството, което днес може да подслади ежедневието на всеки човек, в древните времена са се наслаждавали само царете и техните приближени.
През XIII в. сладоледът се появява в Европа благодарение на великия италиански пътешественик Марко Поло. Опитвайки азиатското чудо, европейците се влюбили в него и започнали да обогатяват и разнообразяват рецептите.
През XVII в. се добавят млечни компоненти в сладоледа. Готвачът на английския крал Карл I съставил специална сладоледена рецепта за кралския двор. Според легендите кралят или купил на висока цена мълчанието на готвача, или го заплашил със смърт, ако издаде тайната рецепта. През 1649 г. кралят бил обезглавен, а готвачът получил така дългоочакваната свобода на словото и скоро цяла Европа започнала да се лакоми за изискания кралски десерт.
В Париж и други европейски градове бързо започнали да се появяват сладоледени къщи. И все пак лакомството можело да си позволят само богатите.
Някои рецепти се появили във френската кулинарна книга „Изкуството да се прави сладолед" от 1700 г. Тези кулинарни тайни по-късно били изнесени в САЩ. Известно е, че Томас Джеферсън имал своя собствена рецепта за ванилов сладолед, а Джордж Вашингтон веднъж заплатил огромната за онова време сума от двеста долара за оригинална сладоледена рецепта. На бала по повод избирането на Джеймс Медисън за президент на САЩ на гостите сервирали сладолед и това се смятало за признак на изисканост.
Във френското градче Пломбиер за първи път в света започва промишленото производство на сладолед. И най-вкусният, според истинските гастрономи, е именно сладоледът, който днес носи името на френския град.
Шествието на сладоледа по целия свят без всякакви уговорки може да се нарече триумфално. Кулинарите разработват безброй видове сладолед. За да подобрят вкуса и на без това вкусното лакомство, всяка година в него се добавя нещо ново. Дори вече се предлагат специални видове сладолед, например наситени с кислород или без захароза. В някои се добавя суроватка, получавана при производството на сирене и извара. Този вариант е по-малко калоричен и значително по-богат на витамините С, А, Е и В и биологично активни ферменти, които са много полезни за здравето.
Но най-невероятното е, че сладоледът може да бъде диетичен продукт. Това се дължи на факта, че мазнините и въглехидратите, съдържащи се в него, лесно се усвояват от организма.
Сладоледът е богат на витамини и минерални вещества. В него се съдържат полезните за очите и кожата витамини А, В, Е и Р, както и фосфор, необходим за костите и растежа, магнезий, калий и желязо. Освен това учените подчертават, че съставът на сладоледа влияе положително върху производството на хормона на щастието серотонин. Той подобрява паметта, повишава настроението и помага на човек да се справи със стреса.
Лечебните свойства на ледения десерт са признати още от бащата на медицината Хипократ. В Древна Гърция, а впоследствие и в Древен Рим, сладоледът, който по това време представлява замразен сок или сок със сняг и мед, се смятал за лекарство на аристократите. Известно е, че с него се е лекувал знаменитият пълководец Александър Велики.
Хората, които се придържат към вегетарианска диета, също могат да се насладят на сладоледа, защото производителите все по-често използват растителни вместо животински мазнини, за да подобрят качеството на продукта.
За какво трябва да внимават любителите на сладоледа
Въпреки полезните свойства на сладоледа, консумацията му може да доведе и до някои нежелани ефекти като пристрастяване, неправилно регулиране на телесната температура от тялото и влошено сърдечносъдово здраве.
Бърза зависимост
Непреодолимото желание за сладолед е сравнимо със зависимостта от кокаин, показват резултатите от американско изследване, обхванало 151 тийнейджъри на възраст между 14 и 16 години.
Авторите на проучването от Орегонския изследователски институт установяват, че след консумация на сладкото изкушение мозъкът изпитва желание за още. Същото се наблюдава при хора, които редовно употребяват кокаин. Изследването подкрепя предишни проучвания, според които хората се пристрастяват към определени, често вредни храни.
Д-р Кайл Бъргър от изследователския екип обяснява, че преяждането с богати на мазнини или захар храни променя реакциите на мозъка, което води до понижено очакване за възнаграждение. Този занижен модел се наблюдава при редовната употреба на наркотици – колкото по-често индивидът ги използва, толкова по-малко "възнаграждение" получава от тях.
Не понижава цялостната телесна температура
Макар изкушението да е голямо, е по-добре да избягвате всички прекалено студени храни и напитки – от сладоледа до охладената светла бира и дори ледено студената вода, казва Риш. Причината е, че крайно студените храни охлаждат частта от тялото, с която влязат в контакт, но това поставя останалите части в шок, така че те се затварят и тялото престава да регулира правилно температурата.
Точно обратното, горещите напитки са полезни в топлите дни. Учените спорят относно ефективността на кофеина, докато за танините в чая и виното се смята, че имат добър охлаждащ ефект за тялото. Лютите храни водят до изпотяване, което също е начин за охлаждане на тялото, така че кърито, подправено с джинджифил, или капсаицинът от лютите чушки са полезни. Това е причината, поради която в много топли страни се ядат много люти храни, обяснява Риш.
Лошо сърдечносъдово здраве
Човек, който се грижи за здравословните си начин на живот и хранене, е добре да се откаже от консумирането на сладолед, който е продукт на промишленото производство. Хладното лакомство може да има неблагоприятен ефект на сърдечносъдовата система, съобщават специалисти от САЩ. Това се дължи на множеството вредни за организма вещества, които през последните години производителите добавят в сладоледа.
Сред добавките се срещат заместители на захарта, овкусители, оцветители и вредни мазнини. С подобен "букет" от добавки сладоледът не е полезен за хора с наднормено тегло, висок холестерол в кръвта, проблеми с бъбреците и жлъчния мехур..
Специалистите отбелязват, че е най-добре да си приготвяме сладоледа сами, като използваме натурални съставки. Като добавки се препоръчват продукти, съдържащи полифеноли – ядки, какао, черен шоколад. По този начин леденото изкушение ще бъде от полза за организма при умерена консумация.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЮР НУТРИШЪН БАР XL СЪС СЛАДОЛЕД СТРАЧАТЕЛА 80 гр.
БИГДЖИГС КОМПЛЕКТ С ДЪРВЕНИ СЛАДОЛЕДИ / БЛИЗАЛКИ BJ059
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ - НАПРАВИ СИ СЛАДОЛЕДИ 14087
БИОТЕЧ ПРОТЕИНОВ СЛАДОЛЕД 500 г
ЗОЯ БИО ЛУКУМА прах 150 г
СОЛЕН МАСЛЕН КАРАМЕЛЕН КРЕМ С МЕД 200 г 042004 FAMILLE MARY
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Как да си направите домашен сладолед в торба
- Лимонов сладолед с авокадо без захар
- Ягодов сладолед с кокосово мляко
- Домашен млечен сладолед с кафе
- Фрапе със сладолед и шоколад
- Бананов сладолед с бял шоколад
- Сладоледи с необичайни вкусове, които може да ви се прииска да опитате - част 1
- Плодов коктейл със сладоледено кисело мляко
- Хрупкав сладолед с ядки и течен шоколад
- Домашен сладолед с бял шоколад и шамфъстъци
Коментари към Сладолед – здравни ползи и история на леденото лакомство