ГЛИНЕНИ МАСКИ
Глината е продукт, широко известен в света на козметиката. Тя е съставна част на много ефикасни маски за лице. Прилага се за лечение на кожни проблеми, като в същото време възстановява и стяга кожата. Използва се и при артрози и ревматизъм, както и при мускулни болки. В глината не се развиват бактерии и тя се приема както външно, така и вътрешно. Глината е дълбоко почистваща, с което стимулира дишането на кожата. В същото време действа тонизиращо и подхранващо, благодарение на минералите, които съдържа. Това прави маските от глина много ефективни.
Бялата глина е една от най-често използваните в козметиката. Тя е много фина и е най-меката от всички типове глина. Притежава способността да омекотява кожата. Богата е на минерални соли и в състава й участва и минералът каолинит. Поради тази причина е известна и като каолин. Подходяща е за всеки тип кожа - суха, мазна, чувствителна или зряла. Каолинът е основна съставка в най-различни козметични продукти - маски за тяло, за лице, сапуни, дезодоранти и други.
Френската зелена глина съдържа изобилие от полезни елементи - няколко важни минерални оксиди, магнезий, калций,калий, доломит, силиций, фосфор, мед, селен. Зелената глина дължи своето оцветяване на два много важни фактора, които различават качествената глина от некачествената - железният оксид и разложеното растително вещество. Зеленият цвят се дължи на многото цикли, които са нужни на земята, за да се възстанови.За разлика от другите глини, където елементите действат заедно, френската съдържа няколко елемента, които действат самостоятелно. Тя се извлича от много дълбоки слоеве в земната кора - това е една от причините за много фината й структура. силно абсорбиращото свойство на зебената глина я прави изключително полезна за мазната кожа. След използване на маски с френска зелена глина, кожата е по-мека почистена, сияеща, тонизирана.
Можете често да я прилагате, като на предварително почистена и подсушена кожа наложите плътен слой глина. Важно е маската напълно да покрие кожата: така ще се възползвате напълно от абсорбиращите й качества. Единственото място, което не може да бъде затворено с глина, е кожата около очите, защото в тази зона и без това няма мастни жлези и тя е склонна към сухота. Глината трябва да разтваряте само в чиста и студена вода. След което внимателно се разбърква. Сместта трябва да стане изключително гладка - като разбита сметана, без бучки. Не оставяйте маската върху лицето прекалено дълго! За мазна кожа са достатъчни 20 минути, за суха - 5 минути.
Ако позволите на маската да изсъхне напълно върху лицето ви, глината ще абсорбира влагата, което може да доведе до пресъхване на кожата. За да се избегне обезводняване, веднага след отстраняването на глинената маска, поставете върху кожата овлажняващ крем.
Маските от глина можете да прилагате не само върху лицето, но и върху някои проблемни области като деколтето или бедрата.
Ако имате увредена, изтощена и проблемна коса, ако тя се чупи лесно и "цъфти" често, ако няма нужния блясък и еластичност, измиването с глинена вода или третирането с маска ще я снабди с нужните минерални соли и ще нормализира функциите на кожата на скалпа. Използването на маска за коса с глина подхранва корените и предпазва от появата на пърхот. Дори и косата ви да не е увредена или проблемна, ежеседмичното й третиране с маска с хума само ще я направи още по-крас8ива и блестяща. Ако имате пъпчици, инфектирана и силно раздразнена кожа, стари и проблемни петна и ранички, маската с хума ще спомогне тези неудобства да отшумят и да се радвате на идеално почистена и тонизирана кожа със засилено кръвообращение и бърза обмяна.
МАСКИ ЗА СУХА КОЖА
1. Един жълтък се разбива като майонеза с 1 с.л. зехтин или ампула витамин А. Прибава се 1 ч.л.мед и 1/2 ч.л. глина. Сместта се нанася върху лицето и се държи 8 - 10 минути.
2. Една ябълка се изчиства и настъргва на ситно, прибавя се 1 ч.л. сметана и 1 с.л.глина. Нанася се и се държи 20 минута.
3. Разбиркват се 2 с.л. кисело мляко, 1 жълтък, 1 ч.л сок от краставица и мая за хляб колкото орех, добавя се 1 ч.л. глина. нанася се на лицето и шията и след 10-15 минути се измива с хладка вода.
МАСКИ ЗА МАЗНА КОЖА
1. Смесват се 1 с.л хума с 1 ампула витамин С и 1 ампула витамин А. Нанася се и след 20-30 минути лицето се изплаква с хладка вода.
2. Сварява се на каша шепа ориз. След като изстине, се нанася върху лицето и шията, смесен с 1 с.л. глина. След 20 минути се измива с хладка вода.
3. Един яйчен жълтък се смесва с 1/2 ч.л. камфорово или рициново масло, добавя се 1 ч.л. глина. Маската стои 20 минути.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Козметика и красота
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Домашни рецепти срещу бръчки
- Мирта
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- д-р Евдокия Колева Николова
Коментари към ГЛИНЕНИ МАСКИ