Трикове за спиране на хълцането в домашни условия
В даден момент от живота на всеки човек се случва да започне да хълца. В такива случаи обикновено се питаме защо хълцаме и как да спрем да го правим.
Основният мускул, отговорен за нашето дишане, е диафрагмата. Внезапното му и неволно съкращаване всъщност е рефлексът, който разпознаваме като хълцане. Съществуват твърдения, че той се появява при дразнене на диафрагмата или нервите.
Характерният звук, който издаваме в такъв момент, се дължи на внезапното затваряне на гласните струни, вследствие на свиването на мускула. Контролирането на хълцането е трудно, но за сметка на това обикновено проблемът преминава бързо – в рамките на няколко минути.
Знаете ли, че най-дългото хълцане е продължило цели 60 години? |
Макар и краткотрайно, хълцането е досадно. Може да се опитате да го спрете, като приложите някои трикове в домашни условия.
Как да спрем да хълцаме
Въпреки че следващите нетрадиционни начини не са научно обосновани, те се използват често от хората и се смята, че помагат за справяне с дискомфорта, породен от хълцането, защото някои от тях нарушават модела на диафрагмените спазми, а други оказват влияние върху нервните импулси.
- Дишайте равномерно, като след всяко вдишване и издишване отброявате до пет.
- Поемете голяма глътка въздух и задръжте дъха си в продължение на 10-20 секунди.
- Поставете хартиена торба така, че да покрие носа и устата ви. След това бавно вдишвайте и издишвайте в нея.
- Свийте коленете си към гърдите и останете така за около 2 минути.
- Отпивайте на глътки топла вода (1 чаша), като в същото време дишате.
- Направете си гаргара с леденостудена вода за около 30 секунди.
- Хапнете нещо сладко, като го задържите за около 5-10 секунди върху езика си.
- Смучете резен лимон.
- Поставете студен компрес върху лицето си.
- Издърпайте езика си.
>>> Причини за появата на симптома хълцане
Как да предотвратим хълцането
Обикновено хълцането е безвредно и спира също толкова внезапно, колкото се е появило. Някои от ежедневните ни навици са предпоставка за съкращаване на диафрагмения мускул, затова обърнете внимание в какви ситуации започвате да хълцате и се старайте да ги избягвате. Неприятното усещане може да е породено от:
- твърде бързо приемане на храна и напитки;
- преяждане;
- прием на прекалено горещи или прекалено студени течности;
- консумация на алкохол и газираните напитки.
Стресът, силните емоции, приемът на определени лекарства, вдишването на токсични изпарения и наличието на някои заболявания също е възможно да провокират хълцане. То може да се появи във всяка възраст, като съществува дори вътреутробно хълцане.
Ако неразположението не изчезне в рамките на два дни или е толкова тежко, че влошава качеството на живот, например ви пречи да се храните, да спите или да дишате нормално, обърнете се към лекар, защото това може да бъде сигнал за наличие на здравословен проблем.
>>> Хълцането вследствие на медицински проблем
Медицинското лице вероятно ще ви попита от колко време е хълцането ви, каква е честотата му и дали сте предприели някакви мерки за неговото спиране, приемате ли лекарства и какви са те, подлагани ли сте скоро на химиотерапия или анестезия. Всичко това има значение, затова бъдете изчерпателни и откровени в отговорите си.
Как да спрем хълцането?
Коментари към Трикове за спиране на хълцането в домашни условия