Депресивните състояния на средната възраст
Затова духът й трябва да се поддържа млад и сияещ, а гардеробът - стилен и модерен. Ако излъчваме увереност и младежки заряд, няма защо да се страхуваме, че младостта ни е напуснала. Тя, която знае какво иска, знае мястото си и приема възрастта си без оплаквания и страх, е желана и обичана. Независимо на колко години е.
Жената трябва да е готова за промените, които й предстоят с напредването на годините. Една от нежеланите промени е настъпването на климактериум. Това е преходен период в живота на жената, по време на който яйчниците преустановяват овулаторната си функция и рязко намаляват производството на хормони. Най-общо климактериумът може да бъде разделен на 3 фази - пременопауза, менопауза и постменопауза. По време на пременопаузата дейността на яйчниците започва да се понижава. Наблюдават се нередовни менструации, функционални кръвотечения от матката, поява на предменструален синдром и др. Продължителността на този период е от 4 до 10 години.
С менопаузата се отбелязва последното менструално кръвотечение, обусловено от ендокринната дейност на яйчниците, след което в течение на една година не настъпва менструация. Средната възраст, при която настъпва менопаузата, е между 45 и 55 години.
По време на постменопаузата яйчниците преустановяват функцията си в продължение на 6-8 години. Тогава се наблюдават сериозни промени в организма на жената - нервно-вегетативните смущения, като поява на топли вълни, сърцебиене, изпотяване, повишена раздразнителност, безсъние и главоболие. Недостигът на естрогени предизвиква редица промени в уро-гениталната система, като най-неприятни от тях са сухотата на влагалищната лигавица и незадържането на урина.
Най-често прилаганите хомеопатични лекарства за отстраняване на различните физически оплаквания при настъпване на климактериума и овладяване на симптомите им са: лахезис мутус, беладона, сепия, сангвинария, глоноинум и гратегус.
Коментари към Депресивните състояния на средната възраст